Новини Івано-Франківська та області

Елітні готелі, підвищені тарифи, контроль документів. Якою є ситуація в туристичній індустрії Карпат влітку 2025 року?

Попри те, що вже минуло чотири роки з початку повномасштабної війни, туристичний сектор Карпат залишається на підйомі. За інформацією з відділу туризму Івано-Франківської обласної державної адміністрації, туристичні надходження щорічно демонструють зростання. Наприклад, у період з січня по травень 2025 року Івано-Франківщина потрапила до трійки кращих регіонів за обсягами туристичного збору.

Втім, це ще й наслідок інфляції, пише Репортер.

Як розповідає начальник відділу туризму Івано-Франківської ОВА Віталій Передерко, найпопулярнішими і надалі залишаються гірські райони: Буковель, Яремче, Ворохта, Верховинщина. А також Косівщина, де є багато розваг для туристів - суботній базар, Центр гуцульського коня, майстер-класи, музеї.

Ознайомтеся: Чому радянська влада остерігалася "гуцуликів". У Косові відновлюють старовинну породу коней (ФОТО)

Податкові надходження від туристичного бізнесу Івано-Франківської області за перший квартал 2025 становлять 79,4 млн грн (на 7,5% більше, ніж торік за ті самі три місяці). Туристичний збір за 5 місяців - 21,24 млн грн (52%, порівняно з 2024).

Проте, за словами Віталія Передерка, цьогорічний ріст податкових надходжень обумовлений інфляційними процесами, а не збільшенням кількості туристів. "Ми спостерігаємо вже другий рік поспіль розширення розриву між різними групами споживачів туристичних послуг за їх купівельною спроможністю. Ринок заможних мандрівників, попри підвищення цін, залишається стабільним у попиті, тоді як сегмент "бюджетних туристів" зазнає значних втрат. Внаслідок цього, забезпечені туристи продовжують витрачати великі суми на відпочинок, що, в свою чергу, позитивно впливає на зростання доходів і відповідно податків."

Цього року не прогнозується збільшення потоку туристів. Основною причиною є надання дозволу на виїзд за межі країни для працівників, які мають бронювання.

Віталій Передерко зазначає, що з'являються нові масштабні комплекси з повним циклом обслуговування, де відвідувачі можуть насолоджуватися як проживанням, так і харчуванням, а також різноманітними розвагами. Він підкреслює, що останніми роками спостерігається зростання кількості закладів з басейнами, і це стосується не лише гірських районів, а й усієї області. Сьогодні басейни в готелях стали такою ж необхідністю, як колись були ресторани.

Загалом, за словами начальника відділу туризму області, ціни у готелях виросли. Крім інфляції, найперший фактор - це ріст військового збору до 5% для найнятих працівників, а також для ФОПів, а їх на ринку туристичних послуг - більшість.

Читайте: Свідки історії. Сім містечок, які можна відвідати з Франківська

Судячи з популярного сайту бронювання житла Booking, місць у багатьох закладах розміщення на Прикарпатті на липень ще є достатньо. На найдорожчому Буковелі (село Поляниця) ціни, наприклад на вихідні за два тижні, стартують від 1500 грн за дві ночі (двомісний номер) до 56000 (за ціле шале). У Татарові - від 1100 грн на ті ж дати на кімнату на двох до 24000 грн за віллу з басейном.

У Яремче вартість проживання починається від 1700 гривень за економічний двомісний номер і може досягати 70000 гривень за апартаменти з двома спальнями.

У менш відомих місцях, таких як Верховина, можна знайти двомісний номер всього за 1400 грн на дві ночі. А якщо вас цікавить оренда вілли, то за два дні вам потрібно буде заплатити 15 600 грн, що є суттєвою економією у порівнянні з Яремче та Поляницею.

Ознайомтеся: Бойківщина - регіон, що приваблює туристів. На Калущині активісти займаються збором історичних матеріалів про цю місцевість.

У Криворівні, яка славиться своєю історією, вибір житла обмежений. Двомісний номер класу делюкс обійдеться в 1500 грн за дві ночі, тоді як оренда цілого будинку для відпочинку коштує 8600 грн. У Косові ж двомісний номер з прекрасним видом на гори можна зняти за 1200 грн на вихідні. Найбільш дорогим варіантом є шале, вартість якого становить 10000 грн.

У високогірній Дземброні найдешевший варіант - двомісний номер зі спільним туалетом - коштуватиме 1200 грн на дві ночі. Найдорожчий - вілла з включеним сніданком - коштує 15300 грн на цей самий термін. Є і дешевший варіант - притулок "Смотрич" на полонині Смотрич, до якого ще треба підніматися дві години з села, зате звідси зручно стартувати у походи в гори. Тут ніч проживання коштує 500 грн у будні й 700 грн у вихідні за ліжко у спільному номері.

У мальовничих Бойківських Карпатах, в районі Долинщини, можна знайти різноманітні варіанти для відпочинку. Наприклад, бюджетний номер із двома ліжками обійдеться вам у 1200 грн за дві ночі, тоді як оренда цілого будинку для відпочинку коштує 16000 грн.

Уже четвертий рік повномасштабна війна впливає на всі сфери життя українців, зокрема й на туристичний бізнес.

Наприклад, з літа 2024 року для туристів, які планують відвідати райони, розташовані неподалік від кордону, буде обов'язковим отримання дозволу від прикордонних служб. Багато мандрівників та туристичних агентств вже адаптувалися до цих змін.

Туристичні агентства адаптували свої маршрути та намагаються уникати продажу походів у гори, де можуть виникнути проблеми, навіть якщо у групи є всі необхідні документи. Це особливо стосується мандрівок на Верховинщині, зазначає Віталій Передерко. Водночас, самостійні туристи вже звикли до вимог щодо інформування рятувальних служб та прикордонників про свої походи, тому не вбачаю значних бюрократичних труднощів. Проте, певні незручності відчувають ті, хто стикається з труднощами у дотриманні мобілізаційного законодавства.

Цього року до попередніх "незручностей" додалися перевірки документів у чоловіків призовного віку на вокзалах у туристичних місцях.

Ознайомтесь: Розпочинати з Говерли не має сенсу. Як правильно підготуватися до літнього походу в Карпати.

Контрольні пункти та перевірки на вокзалах створюють більше психологічний дискомфорт, ніж фізичні перешкоди. Це також може бути негативним фактором для тих, хто прибуває, наприклад, на тривалу та єдину сімейну відпустку. У Ворохті на сьогоднішній день спостерігається нестача заповнених місць у готелях та інших закладах тимчасового проживання під час сезону. Бізнесу вдається підтримувати стабільність завдяки корпоративним клієнтам та дитячим таборам, - зазначає керівник відділу туризму.

Згідно з інформацією туристичних компаній та гідів, наразі найбільш популярними є походи на Говерлу, Хом'як, Сокільські скелі та Терношорську Ладу. Що стосується екскурсій, то основними замовниками виступають корпоративні та шкільні групи, які подорожують по всій області, а збірних груп фактично немає, зазначає Віталій Передерко. Проте спостерігається зростання кількості бронювань індивідуальних екскурсій в Івано-Франківську.

Цього літа в Прикарпатті спостерігається зниження кількості запитів на організовані тури та екскурсії серед дорослих, особливо чоловіків. Проте інтерес до дитячих груп залишається стабільним.

Читайте також