Співробітники радіо та телебачення святкували свій професійний день після завершення всіх трансляцій.
Згадаємо тих, чиїм це свято також було
Щороку 16 листопада в Україні відзначають День працівників радіо, телебачення і зв'язку. Це особливе свято, адже в цей день всі його учасники зазвичай перебувають на своїх робочих місцях. Професіонали, які заслуговують на святкування, можуть відзначити його лише після завершення всіх ефірів та програм.
1924 року, в цей самий день, в ефір вийшла перша радіопередача під назвою "Говорить Харків". А в листопаді 1994 року другий президент України Леонід Кучма ухвалив указ "Про День працівників радіо, телебачення та зв'язку", який було присвячено утворенню Українського радіо.
Проте зараз триває жахлива війна. Разом із іншими борцями за свободу, у цей день згадуються і ті, чиє свято святкується сьогодні. Це імена тих, хто у звичайному житті присвятив себе улюбленій професії, а в умовах війни пожертвував своїм життям заради України – працівники телебачення та радіо.
Ось перелік їхніх імен. Вони, разом із багатьма іншими журналістами, які втратили життя в цій війні, зазначені на веб-сайті НСЖУ.
Роман Нежиборець, український медіа-професіонал та відеоінженер чернігівського телеканалу "Дитинець", tragically загинув у селі Ягідне, неподалік Чернігова, на початку квітня 2022 року.
Лі Павло — український актор і телеведучий на каналі "Дом", також відомий своєю волонтерською діяльністю. Він tragically загинув 6 березня 2022 року в Ірпені, Київська область, внаслідок пострілу російських військових.
Юрій Олійник, оператор та фотограф 24 каналу з України, а також військовослужбовець, загинув 23 березня 2022 року під час боїв поблизу Попасної у Луганській області.
Махов Олександр, журналіст телеканалів "Україна", "Україна24", "Дом", ветеран війни на Донбасі, військовослужбовець, загинув у бою поблизу Ізюма Харківської області 4 травня 2022 року.
Євген Старинець, менеджер телерадіокомпанії "Суспільне Черкаси" та засновник "Суспільного" в Черкащині, трагічно загинув 30 квітня 2022 року під час бойових дій біля Попасної.
Костянтин Кіц, відеооператор луцького каналу "Аверс" та військовослужбовець Збройних сил України, трагічно загинув 17 травня 2022 року на Донеччині через артилерійський обстріл.
Жук Роман, відеограф із Мукачевого, один із засновників волонтерського проєкту "Chysto.de", військовослужбовець Збройних сил України, загинув 26 травня 2022 року.
Олексій Чубашев, військовий кореспондент, ведучий та автор програми "Рекрут.UA" для військових, колишній керівник Армія FM, загинув на передовій 10 червня 2022 року, захищаючи Сєвєродонецьк.
Гуламов Абдулкарім (Карім), який був телеведучим на каналі М2 та служив у збройних силах, трагічно загинув 17 липня 2022 року, вірогідно, внаслідок обстрілу.
Олексій Юрченко, оператор телеканалу "Прямий" та військовослужбовець Збройних Сил України, трагічно загинув 8 вересня 2022 року під час операції зі звільнення Балаклії в Харківській області.
Дмитро Шиповський, теле- та кінооператор, у своїй професійній кар'єрі нещодавно працював з "Приват ТБ: Харків" та міжнародним телеканалом "Аль Джазіра". Він також служив у Збройних силах України. На жаль, 21 вересня 2022 року він загинув внаслідок мінометного обстрілу російських військ поблизу села Дружба в Донецькій області.
Лелявський Юрій, телевізійник, капітан ЗСУ, начальник служби зв'язків з громадськістю 80-ої окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗСУ, загинув 28 вересня 2022 року в бою з російськими окупантами.
Силкін Сергій, колишній звукорежисер "Суспільного Івано-Франківськ", боєць 10-ої окремої гірсько-штурмової бригади, загинув 17 жовтня 2022 року в бою поблизу Бахмута Донецької області.
Яворський Василь, режисер телеканалів "Перший Західний" і "Еспресо", військовослужбовець 103-ої окремої бригади Сил ТРО ЗСУ, загинув 21 жовтня 2022 року в результаті артилерійського обстрілу.
Андрій Загоруйко, журналіст і режисер телеканалу "Київ", а також військовослужбовець Збройних Сил України, tragically загинув 3 листопада 2022 року в селищі Спірне, розташованому поблизу Бахмута, внаслідок мінометно-артилерійського обстрілу.
Антон Коломієць, телевізійник з Херсона та військовослужбовець Збройних Сил України, трагічно загинув 20 грудня 2022 року внаслідок артилерійського обстрілу неподалік Бахмута.
Павло Тимошенко, оператор черкаського кореспондентського пункту телеканалу "Інтер" і військовий територіальної оборони, трагічно загинув 5 лютого 2023 року поблизу Вугледара.
Олексій Ольховик, оператор Суспільного та український військовослужбовець, загинув 13 березня 2023 року внаслідок тяжкого поранення, ймовірно, під час перестрілки.
Бойко Андрій, який раніше працював оператором на ТРК "Вежа" і став одним із засновників креативної агенції ЯНҐ .agency, а також командиром стрілецького взводу 102-ї окремої бригади ім. Дмитра Вітовського, tragically загинув 6 квітня 2023 року внаслідок обстрілу неподалік Гуляйполя в Запорізькій області.
Дмитро Сірик, ведучий на "Суспільному" та снайпер механізованого батальйону, трагічно загинув 20 квітня 2023 року внаслідок артилерійського обстрілу поблизу Авдіївки в Донецькій області.
Олександр Бондаренко, журналіст, який працював на "ВВС Україна" та "ТРК Україна", а також був комунікаційником і військовослужбовцем Збройних Сил України, tragically загинув у квітні 2023 року під час боїв поблизу Кремінної в Луганській області.
Петро Цурукін, телевізійний журналіст і головний редактор проєкту "Один за всіх" на телеканалі СТБ, а також ведучий на Kyiv Live, служив у Збройних Силах України. Він зник безвісти 4 червня 2023 року, а офіційне підтвердження його загибелі стало відомим 18 березня 2024 року.
Іван Шульга, звукорежисер телеканалу "СТБ", музикант та військовослужбовець 241-ї бригади Збройних Сил України, загинув 14 червня 2023 року в околицях села Закітне, розташованого в Краматорському районі Донецької області.
Гнітецький Костянтин, телеоператор "Суспільного" з м. Рівного, воїн Сил оборони України, загинув унаслідок мінометного обстрілу 16 липня 2023 року поблизу Діброви на Луганщині.
Дмитро Рибаков, економічний аналітик та журналіст телеканалу "Тоніс", також відомий як автор статей для "LB.ua" і працював редактором у "Forbes Ukraine" та "Chas News". Він був кандидатом історичних наук і командував взводом у 47-й механізованій бригаді "Магура". На жаль, Дмитро загинув під час наступального бою 17 липня 2023 року в районі Мелітополя.
Ігор Захаров, телеоператор, який раніше трудився на каналах "Україна" та "1+1", вирішив стати частиною Національної гвардії України після початку війни. Він зник безвісти 1 серпня 2023 року неподалік Ямполя в Донецькій області. Після підтвердження його загибелі та ідентифікації тіла, похорон відбувся 19 вересня 2024 року.
Олександр Попов, який раніше працював оператором на "Суспільному Миколаїв" та служив у 95-й окремій десантно-штурмовій бригаді, загинув 22 листопада 2023 року під час захисту Куп'янська в Харківській області.
Олексій Андреєв, який раніше працював оператором на маріупольських каналах ТБ7 та ТБ "Сигма", а також був співробітником "Азовсталі", після початку повномасштабної війни став військовослужбовцем Збройних Сил України. Він зник безвісти 29 листопада 2023 року в селі Богданівка Бахмутського району. Після ідентифікації його тіла, Андреєв був похований у Чернівцях 2 листопада 2024 року.
Денис Яцюк, український військовий та екс-оператор "51 каналу" з Дніпра, а також член Національної спілки журналістів України, трагічно загинув 14 грудня 2023 року поблизу Авдіївки у Донецькій області.
Антон Яковенко, режисер монтажу на телеканалі XSport, який походить з Кіровоградської області, був мінометником 72-ї окремої бригади імені "Чорних запорожців". На жаль, він загинув 26 лютого 2024 року в районі Вугледара.
Микола Оранський, інженер ТЖК на Громадському та військовослужбовець Збройних Сил України, трагічно загинув 22 березня 2024 року під час виконання бойового завдання в околицях Роботиного, Запорізька область.
Юрій Сілюк, телеоператор Волинського телебачення, а пізніше Hromadske.Volyn (Луцьк), також служив у теробороні. Він загинув 26 квітня 2024 року, виконуючи бойове завдання неподалік Архангельського в Донецькій області.
Володимир Чернишов, колишній телевізійний оператор на кількох каналах Кіровоградської області та військовослужбовець Збройних сил України, трагічно загинув 4 серпня 2024 року в Мирнограді в результаті поранення, отриманого від вибуху міни.
Павло Пархоменко, оператор телеканалу "Прямий" та доброволець Збройних Сил України, трагічно загинув 5 вересня 2024 року під час виконання службових обов'язків на Курахівському напрямку.
Житницький Станіслав, лінійний продюсер "СТБ" та "Нового каналу", молодший сержант окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького, загинув під час виконання бойового завдання в Курській області рф 24 вересня 2024 року.
У цьому тексті згадуються журналісти та працівники телебачення, які віддали своє життя заради Батьківщини. Проте є й ті, хто нині стоїть на передовій, працюючи з камерою та диктофоном, щоб донести до нас справжню картину війни. Це свято для них. Давайте відсвяткуємо його разом під мирним небом!
Українське радіо сьогодні, 16 листопада, відзначило 100 років. До цієї дати Національний банк України випустив нову пам'ятну монету під назвою "100 років із часу заснування "Українського Радіо". Напередодні, 15 листопада, в Національному академічному театрі опери та балету України ім. Т. Г. Шевченка монету презентував заступник голови НБУ Олексій Шабан та прем'єр-міністр Денис Шмигель. У свою чергу Укрпошта випустила поштову марку "Нове сторіччя Українського Радіо", яку презентував гендиректор держкомпанії Ігор Смілянський.
На лицьовій стороні пам'ятної монети в центрі композиції розміщено малий державний герб України. Около нього неодноразово повторюється напис "Говорить Київ". Зворотна сторона монети містить стилізоване зображення радіохвиль, які виходять з крапки над літерою "і" у слові "радіо".