Розслідування зниклих осіб: методи шахраїв та способи уникнення їхніх пасток.
Більше ніж 55 тисяч українців значаться як безвісти зниклі, більшість з яких — це військові. Таку інформацію оприлюднює Міністерство внутрішніх справ. Водночас, окрім офіційних державних розшуків, рідні зниклих осіб також займаються власними розслідуваннями. Вони публікують повідомлення в соціальних мережах та перевіряють оголошення на ворожих сайтах у надії знайти будь-яку корисну інформацію. Однак ці люди можуть стати легкою мішенню для шахраїв. У нашому наступному репортажі ми розповімо, як діють злочинці та як уникнути їхніх пасток.
Брат Надії захищав Україну на фронті в Донеччині, але тепер стало відомо, що його, на жаль, немає серед живих. Коли зв'язок з ним раптово обірвався, Надія ще сподівалася на позитивний результат. Вона вирішила опублікувати деталі у соціальних мережах, закликаючи всіх допомогти в пошуках. Через кілька днів їй зателефонувала невідома жінка, яка відразу почала заплутуватися у своїх словах. Спочатку вона повідомила, що брат Надії загинув, а потім заявила, що він живий і перебуває в полоні.
Надія, сестра солдата, який пропав безвісти:
Вона повідомила, що має певні дані, але за це потрібно внести оплату. Вона зазначила, що може дізнатися деталі у командирів, як наших, так і з російської сторони. Також вона надіслала фото, на якому є особа з рисами, подібними до тих, що має наш брат, з аналогічною зачіскою і майже таким же ростом та статурою.
Надія вирішила довіритися незнайомці, але та незабаром почала вимагати гроші за будь-яку дрібницю інформації. В результаті, наша героїня перевела на чужий рахунок 28 тисяч гривень. Проте, з кожним днем, таємнича жінка все більше вплутувалася у свою брехню.
Вчора вночі на наш телефон прийшло повідомлення з російського номера, в якому повідомлялося, що наш брат у полоні і його можуть стратити протягом кількох днів. За його звільнення вони вимагають 35 тисяч гривень.
Надія, сестра солдата, який пропав безвісти:
Вона також запевнила нас, що зможемо поспілкуватися з ним. За це ми віддали 5 тисяч. Після цього на наш номер у Телеграм написав незнайомець: "Привіт, це я, Вася. Мені сказали, що можу поговорити з вами". І на цьому його відповіді закінчилися.
Зрештою, власна безтурботність шахрайки стала її згубою. Під час чергової фінансової операції вона випадково залишила банківську картку, на якій були зазначені ім'я та прізвище її чоловіка. Це викликало у Надії спогади про одного з жителів свого села. Відкрити правду про сусідку сприяли правоохоронці.
Андрій Яцків, керівник відділу комунікацій Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області:
Вартість її послуг становила від 2,5 до 15 тисяч гривень. Фігурантка використовувала кілька акаунтів у соціальній мережі Instagram для своєї діяльності. Слідчі органи поліції Прикарпаття вже висунули їй обвинувачення за статтею 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України, і вона визнала свою провину.
Каюсь. Такого більше не повториться.
Українці, які намагаються знайти безвісти зниклих у воєнний час, перебувають у вкрай вразливому стані та готові до будь-якої інформації про своїх близьких. Це робить їх ідеальними мішенями для шахраїв, зазначають правоохоронці та військові. Андрій Третьяков, який нещодавно вийшов з полону, розповідає, що російські сили також намагаються використати страждання українців для своїх цілей.
Андрій Третьяков, який служить у збройних силах.
Там робота ця була поставлена на потік. Постійно деяких людей висмикували на штаб і проводили з ними оперативні заходи. Тобто, їх знімали на відео. Подавалося це спочатку як можливість передати привіт рідним або просто визначити для спільноти, що ти знаходишся в полоні. Але потім з окремими громадянами проводилися більш специфічні роботи. І принаймні я одного такого знаю, хто ходив на штаб робити такий контент регулярно. Робив він це добровільно. В нього була можливість зв'язуватися з дружиною. І, наскільки мені відомо, з нею також зв'язувалися спецслужби росіянські, для того, щоб вона робила медіаконтент для українського простору.
З метою уникнення шахрайства з боку російських або українських злочинців, Служба безпеки України рекомендує вести переговори про військовополонених виключно через офіційні українські організації. Для цього створено спеціалізовані патронатні служби.
Олександр Мурашов, представник відділу Цивільно-військового співробітництва 5-ї окремої штурмової бригади:
Вони нададуть чіткий план дій та всю необхідну інформацію. Якщо не існує такої патронатної служби, існують гарячі лінії та координаційні центри, які займаються питаннями військовополонених. Ці організації надають підтримку родинам і виконують значну роботу в цьому напрямку.
Особи, які вирішують зайнятися власним розслідуванням, повинні усвідомлювати, що поширення інформації в соціальних мережах може не лише не принести користі, але й зашкодити полоненим. Тому рекомендується бути обачними у своїх діях!
Наталія Пасічник, делегат уповноваженого з питань людей, які зникли безвісти в особливих обставинах при Міністерстві внутрішніх справ України:
Не писати про підрозділ, про позиції, про те, де зник цей військовий, тому що це може загрожувати, в першу чергу, і його безпеці, якщо він, наприклад, потрапив у полон або скористався допомогою місцевого населення, коли десь відходив з цих позицій. Хто його знає, як військовий повідомив і яку інформацію про себе, а в соціальних мережах зовсім інша інформація.
Олександр Мурашов, представник відділу Цивільно-військового співробітництва 5-ї окремої штурмової бригади:
Оскільки супротивник усвідомлює популярність у соціальних мережах, вони не поспішать звільнити цього полоненого, а натомість намагаються підвищити його ціну. Вони прагнуть отримати більше своїх бійців в обмін на цього військового, враховуючи його активність у Facebook, Instagram та інших платформах. Він перетворюється на публічну постать, і ворог розуміє, що може отримати вигоду, встановлюючи за нього високу ціну.
Ще один важливий момент - офіційні установи, які беруть участь у пошуку безвісти зниклих, виконують всю роботу безкоштовно. Тому, якщо людина на тому кінці слухавки вимагає у вас гроші за інформацію про зниклу людину, найімовірніше ви маєте справу з шахраєм.