Новини Івано-Франківська та області

"Захоплююче пограбування" в Івано-Франківську та бразильська самба: найцікавіші моменти шостого туру Екстра-ліги.

Верхи проти низів, або навпаки - це вже як кому подобається, але протистояння шести команд з верхньої половини турнірної таблиці проти шістки з нижньої її половини було головною особливістю матчів шостого туру футзальної Екстра-ліги, які відбулися минулими вихідними. Як відомо, до плейоф з 12-ти клубів виходять вісім, і в разі шести перемог команд чільної шістки в середині турнірної таблиці утворювалася б прірва в п'ять очок. А це можливість говорити про те, що шість команд вже близькі до плейоф, а за два вакантних місця будуть змагатися інші шість команд.

Шостий тур мав продемонструвати, наскільки "команди нижньої частини" готові прийняти свою долю, і, як виявилося, деякі з них не бажають залишатися в тіні. У Рівному, команда Кардинал-Рівне, після пам’ятного матчу з Ураганом (4:4, хоча на момент було 4:1), була близька до справжньої сенсації, коли в останні хвилини зустрічі з ХІТом вела 2:1, але знову змушена була задовольнитися нічийним результатом. Це не стало останнім тріумфом "команд нижньої частини": у завершальному матчі туру Athletic Futsal на своєму полі здобув перемогу над Соколом 3:2. Ця перемога для дніпрян є особливою, адже вона стала першою й єдиною за шість турів, коли команда з нижньої частини таблиці обіграла суперника з верхньої шістки.

Завдяки нічиїй між Кардиналом-Рівне та перемозі Athletic Futsal, дистанція між шостим та сьомим місцем у таблиці зменшилася до всього двох очок. Це свідчить про те, що попереду нас чекає чимало запеклої боротьби: команда, яка наразі займає верхні позиції, може виявитися внизу вже через кілька турів, тоді як аутсайдери мають всі шанси піднятися вище. Тепер перейдемо до інших аспектів шостого туру, зокрема до моментів, які привернули увагу, а деякі, можливо, залишилися непоміченими вболівальниками. Для пікантності зазначимо, що деякі з цих моментів викликали чималий резонанс.

В останні роки команда Кардинал-Рівне не раз доставляла неприємності столичному ХІТу, тому черговий приїзд чемпіонів України до Рівного очікувався з інтригуючими перспективами. Після безгольового першого тайму, команда Євгена Ланка в другій половині гри пропустила м'яч від Сергія Журби, який забив красивий гол. Проте, рівняни не зламалися: їм вдалося не лише зрівняти рахунок, а й на 37-й хвилині вийти вперед. ХІТ потрапив у скрутне становище, а гра "5 на 4" протягом кількох хвилин не принесла командам жодного гола, навіть моментів для атаки. Проте, як відомо, наполегливість може зламати будь-які бар'єри, і саме завдяки старанням п'ятірки гравців ХІТа їм вдалося уникнути поразки.

Команда Олега Лук'яненка зберегла три очки, проте нічийний результат, враховуючи попередні виступи Кардинала-Рівне, можна вважати справжньою сенсацією. На фоні тихого ходу регулярного чемпіонату, подібні несподіванки поки що рідкість. Хоча одна подія не змінює загальної картини, сподіваємось, що приклад Кардинала-Рівне надихне інші колективи, які не бажають залишатися в ролі "постачальників" очок для суперників.

На жаль, поразки з великими рахунками стають звичною реальністю для матчів за участю МСК Харків. Під керівництвом Василя Сухомлинова команда вже зазнала розгромних поразок: 2:7 від Сокола та 3:13 від Енергії. Останній жахливий матч відбувся в п'ятому турі, а вже за тиждень ворота "містян" знову зазнали атак, як з рогу достатку, і на цей раз їхнім суперником стала команда SkyUp Futsal, яка суттєво збільшила свою гольову статистику.

Вже після першого тайму гри в Києві, який завершився 4:3, варто було очікувати якогось неординарного рахунку, так воно по перерві і сталося. Помилок в захисті у МСК Харків було удосталь, але "авіатори" обмежились лише п'ятьма забитими м'ячами. Після фінальної сирени вийшло 9:4, для команди Тараса Шпички доволі приємно, а от харків'яни при п'яти своїх поразках були розгромлені втретє. При чому, не можна не помітити, що сипатися вони остаточно починають в других таймах: 2:6 із Соколом, 1:7 з Енергією і 1:5 зі SkyUp Futsal, що свідчить про те, що команда не готова фізично.

Якщо МСК Харків є беззаперечним лідером за поразками з великим рахунком, то після шостого туру київська Aurora Team стала єдиною командою, яка двічі перемагала своїх суперників з великим рахунком. Два тижні тому перед командою Євгена Задорожного не встояв Athletic Futsal (3:8), в суботу ж минулого тижня неприємні відчуття пережив луцький Любарт. По грі підопічні Назара Бугайчука на 1:6 точно не заслуговували. Коли позаду в грі були майже півтори тайми, рахунок 1:3 для Любарту ще залишався цілком робочим, але протягом хвилини луцька команда двічі пропустила від Юрія Сагайдачного, що деморалізувало дебютантів Екстра-ліги.

П'ять матчів, які завершилися розгромами, з 35-тизіграних в регулярному чемпіонату складають 14,29 %.

Факт, що команда ХІТ здобуває значну частину своїх атак завдяки активним діям голкіпера Олександра Сухова, вже давно став звичним у Екстра-лізі. Не менш відомо, що після його вдалих підключень команда Олега Лук'яненка часто пропускає голи в порожні ворота. Лише одна рука не вистачила б, щоб порахувати, скільки таких моментів сталося в кар'єрі Сухова, як у складі ХІТа на міжнародній арені, так і під час виступів за збірну України. Щоб покарати авантюрні дії Сухова, суперники повинні вміти це робити, як це вдалося гравцеві Кардиналу-Рівне Дмитру Скибчику в матчі в Рівному.

На 29-й хвилині Сухов вкотре побіг до чужої половини майданчика, але до неї не добіг і зробив передачу на Олександра Педяша. Саме до нього і мають бути претензії після того, що трапилося далі. Педяш зробив безадресну передачу, і м'яч прилетів точнісінько на ногу Дмитру Скибчику, який правильно оцінив ситуацію і прийняв єдине правильне рішення - бити по порожнім воротам.

Утім, найскладнішим було зробити це по такій траєкторії, щоб воротар ХІТа, який з усіх ніг біг до своїх воріт, до м'яча не дотягнувся. Скибчик свій удар виконав просто ідеально: і за силою, і за траєкторією, і за точністю. Як не намагався Сухов врятувати свої ворота, але це зробити за такого удару, який зробив Скибчик, було неможливим.

Вітаю, Дмитре Скибчику! А Олександр Сухов, безумовно, може запитати у Олександра Педяша, чому той так вчинив щодо нього.

Вперше в цьому сезоні в огляді футзальної Екстра-ліги з'являється така номінація. Вона може звучати жорстко, але це неминуче, коли мова йде про відверте несправедливе ставлення до гри: команда in.IT справедливо забила гол у ворота Урагану, але його просто відібрали у львівських гравців. Щоб підтвердити свої слова, ми переглянемо та проаналізуємо момент, який трапився в матчі в Івано-Франківську на 26-й хвилині.

- Після провалу Урагану в захисті гравець in.IT Владислав Константінов вийшов сам на сам з воротарем Урагану Олександром Сіріцьким, прибрав м'яч вліво, чим відіграв його і пробив по воротам.

У той час, коли він завдає удару, гравець команди Ураган Ілля Приходько катається по підлозі, докладаючи зусиль, щоб не дозволити м'ячу перетнути лінію воротаря.

- Приходько м'яча не торкається, розминувшись з ним, натомість влітає у ворота і зміщує їх.

М'яч, не зіштовхнувшись із Приходьком, влучає в штангу, яка, в свою чергу, перетинає лінію воріт і відбивається в іншу штангу, вже зсунуту з місця.

В принципі, це все, і спочатку розглянемо, як арбітри оцінювали ситуацію, а потім надамо витримку з "Правил гри в футзал", де детально розглядаються подібні моменти. Отже, те, що ми спостерігаємо під час трансляції. Перший арбітр Олексій Фесенко показав жовту картку Приходьку та призначив пенальті. Але згодом його хтось викликав до суддівського столу, і відбулася кількахвилинна нарада всіх трьох арбітрів. Після цього Фесенко скасував своє рішення щодо пенальті та призначив вільний удар, проте жовта картка для Приходька залишилася в протоколі.

Далі розглянемо, як трактуються подібні ситуації у "Правилах гри в футзал сезону 22/23". У Правилі 1, що стосується "Майданчика для гри", є Пункт 10, присвячений "Зміщенню воріт": "Якщо ворота були зміщені або перевернуті, чи то навмисно, чи випадково гравцем захисної команди (включаючи воротаря), перед тим як м'яч перетне лінію воріт, арбітри зобов'язані зарахувати гол, якщо б м'яч потрапив у ворота між стійками в їхньому нормальному положенні". Ця ситуація повністю відображає те, що сталося під час гри в Івано-Франківську.

Далі є і така деталізація: "Якщо гравець команди, яка захищається зміщує або перевертає власні ворота і м'яч проходить у ворота (повністю перетнувши лінію воріт) при нормальному положенні між стійками воріт, з або без дотику воріт, гол повинен бути зарахований, а гравець, який порушив Правила, повинен бути попереджений, якщо це було навмисно".

У Івано-Франківську м'яч увійшов у ворота (повністю перетнув лінію зсунутих воріт), торкнувшись штанги, що свідчить про те, що ГОЛ МАВ БУТИ ЗАРАХОВАНИМ. Далі вже виникає питання, чи було це зроблено навмисно. Вочевидь, що Приходько не мав наміру зрушити ворота, тому логічним рішенням було б зарахувати гол і не карати гравця Урагану жовтою карткою.

Варто підкреслити, що погляди автора не є остаточною істиною. Існують відеоматеріали та правила, які взаємодоповнюють одне одного, що дозволяє робити певні висновки. У світі українського футзалу "остання інстанція" представлена документом під назвою "Післямова. Трактуємо. Рекомендуємо. Вдосконалюємо", який періодично публікує Комітет арбітражу Асоціації футзалу України.

АФУ опублікувала свій вердикт, зазначивши, що судді допустили помилку, не зафіксувавши взяття воріт.

До слова, головний тренер in.IT Андрій Федюк висловив свою думку щодо цього суперечливого інциденту:

"Цікавий епізод вийшов з пенальті. Судді призначають пенальті, суддя франківський підходить і відміняє його. Дуже так інтересно вийшло, ще такого не бачив вже давно". Андрій Федюк був біля арбітрів, напевне, все бачив і чув. Так це виходить, що все таким от чином розрулив і порішав арбітр з Івано-Франківська Тарас Дем'янчук? Автор цих рядків теж "такого не бачив вже давно".

Ситуація в Україні наразі не сприяє великому напливу легіонерів у футзальний чемпіонат, проте київський клуб SkyUp Futsal виявився здатним знайти шляхи та переконливі аргументи для залучення двох бразильських гравців. Лукасу та Рафіньї не знадобилося багато часу, щоб адаптуватися до українського футзалу і стати важливими гравцями для своєї команди.

Чудове взаємопорозуміння бразильці продемонстрували в грі проти МСК Харків, оформивши "авіаторам" до середини першого тайму перевагу в два м'ячі. Обидва вони на рахунку Рафіньї, асистентом обидва рази був Лукас, а що ще поєднує ці два голи, так це те, що вони були забиті в схожому класичному для футзалу стилі - через стовпа.

На шостій хвилині матчу Рафінья виконав передачу на Лукаса, що стояв неподалік від дуги штрафного майданчика. Лукас зупинив м'яч, дочекався, поки Рафінья набере швидкість і увійде в зону для удару. Як тільки Рафінья опинився в зручному положенні, він отримав м'яч і бездоганно вразив ворота.

На одинадцятій хвилині відбулася схожа комбінація, але з невеликою відмінністю: гольову атаку ініціював Максим Літвівнов. Він віддав передачу Лукасу, і далі все проходило за класичним сценарієм: пауза, чекаючи, поки Рафінья займе правильну позицію, зручна передача в ногу, і влучний удар від Рафіньї.

Після шести турів Лукаса і Рафіньї на рахунку по три забиті голи, проте Рафінья зіграв лише три матчі.

У рамках туру лише одна гра зафіксувала перевищення ліміту у п’яти порушеннях. Гравці команди SkyUp Futsal, які домінували в матчі і мали безсумнівну перевагу над МСК Харків, в першій половині зустрічі встигли порушити правила шість разів, що призвело до призначення 10-метрового штрафного удару у їхні ворота.

Харків'яни вже мали можливість продемонструвати свої вміння з дабл-пенальті в цьому сезоні, проте Бахман Фаталієв у першому турі не зміг переграти голкіпера Сухої Балки Дмитра Бутова. У Києві головний тренер МСК Харків Василь Сухомлинов доручив виконання 10-метрового удару Дмитру Крюкову, і той виправдав довіру. Його суперником став Андрій Остріков, який раніше відбив "десятку" від Євгенія Жука з ХІТа, але проти удару Крюкова Остріков виявився безсилим.

Своїм точним ударом Дмитро Крюков лише на трохи покращив невеселу статистику пробиття 10-тиметрових в Екстра-лізі. Це була тринадцята "десятка" цього сезону, але реалізована лише друга. Два забитих дабл-пенальті з тринадцяти - це всього 15,38 відсотка реалізації.

Не варто багато казати, наскільки важливою в футзалі є воротарська позиція. В цьому різновиді футболу чудовий воротар - це, як і в хокеї, штучний товар, більший за пів команди, він здатний навіть виграти цілу гру. Далеко не всі команди Екстра-ліги мають в своїй обоймі трьох голкіперів, той же учасник Ліги чемпіонів, столичний ХІТ, має двох Олександрів - Сухова і Кравця. Випадки, коли на одну окрему гру головні тренери заявляють одразу всіх своїх воротарів, поодинокі, а щоб всі три вони виходили на майданчик - це взагалі унікальність.

Те, що вона не від гарного життя, можна було побачити в Дніпрі в грі між Athletic Futsal та Соколом. Головний тренер хмельничан Роман Ковальчик вніс до заявки Сергія Шевченка, Ярослава Кожуховського і Богдана Бабенка, нібито щось відчував. Гру розпочав Сергій Шевченко, але на початку другого тайму в той момент, коли робив гольову передачу на Владислава Первєєва, отримав пошкодження і не зміг продовжити гру. Замість нього вийшов Ярослав Кожуховський, але був на майданчику п'ять хвилин. На 26-й хвилині Сокіл пропустив втретє, і Роман Ковальчик вирішив перейти на гру з підключеннями до атак голкіпера, і під таку гру більш награний Богдан Бабенко.

Таким чином, у рамках однієї з команд у грі взяли участь всі три воротарі, що стало першим подібним випадком у цьому сезоні.

У підсумковому огляді шостого туру три ключові номінації стосуються матчу, що відкривав цей етап - зустрічі у Львові між командами Енергія та Суха Балка. Цей матч ще до старту викликав значний інтерес, адже двоє гравців Сухої Балки, Назарій Войтович і Мар'ян Пелех, мали можливість зіграти проти своїх колишніх товаришів по команді, в якій провели чимало років і здобули популярність. Здавалося, що для обох цей поєдинок мав особливе значення, оскільки Назарій і Мар'ян прагнули продемонструвати свої здібності. Однак, це прагнення виявилося не на користь: Пелех отримав лише жовту картку, тоді як Войтович, хоч і мав шанси стати героєм матчу, завершив його в ролі антигероя.

В першому таймі, на 4-й хвилині, Войтович підключився до атаки своєї команди, перетнувши центральну лінію, обігрався з Сергієм Беденком, після чого ще більше наблизився до воріт. Позиція воротаря стала зручною для удару, Войтович метрів з 15-ти пробив по воротам, і цей удар став голом.

Події, що розгорталися в наступні хвилини, стали справжнім ударом для "енергетиків". Суха Балка мала декілька можливостей для розширення своєї переваги, але не змогла їх реалізувати.

Назарій Войтович став п'ятим голкіпером Екстра-ліги, який цього сезону зумів забити у ворота суперників. Він приєднався до Андрія Острікова (SkyUp Futsal), Микити Поддубного (МСК Харків), Юрія Савенка (Aurora Team) та Олександра Сіріцького (Ураган).

По Войтовичу є ще така цікавинка. За свою багаторічну кар'єру в Енергії він відзначався забитими м'ячами в товариських іграх, а от в офіційних - жодного разу. Але варто йому було вперше зіграти проти Енергії, як перший гол Войтовича не змусив себе довго чекати.

Після забитого голу Войтович демонстрував впевнену гру, хоча і пропустив два м'ячі, але потім, на жаль, підвів свою команду. Перші ознаки того, що голкіпер Сухої Балки не в своїй формі, стали помітні вже за 11 секунд до завершення першого тайму, коли він без причини вдарив по м'ячу після свистка, за що отримав жовту картку. У другій половині гри це дало про себе знати Назарію Войтовичу дуже швидко.

На 23-й хвилині матчу команда Енергія отримала шанс розгорнути атаку "3 на 1", і в кульмінаційний момент Войтович у штрафному майданчику скинув на підлогу Михайла Грицини за допомогою рук.

У арбітрів просто не було інших варіантів, як призначити пенальті, а воротаря за порушення покарати жовтою карткою. Вона для Войтовича стала другою, далі була червона, а це вилучення стало одним з ключових моментів гри. І справа не в тому, що після пенальті Суха Балка пропустила третій м'яч, який так і не змогла відіграти. Мова про те, що в другому таймі команда Дениса Овсяннікова вже не була такою впевненою в собі, як це було до вилучення Войтовича, і її поразка виглядала цілком закономірною.

Червона картка Назарія Войтовича стала третім подібним покаранням у цьому сезоні Екстра-ліги. Раніше на поле вже були вилучені Костянтин Абзалов (Сокіл) та Валерій Гайван (SkyUp Futsal). З двох з трьох червоних карток, які були показані, відповідальність несе арбітр Дмитро Дудка. Це дає змогу звернути увагу на певну статистику і застерегти гравців усіх команд, матчі яких він обслуговуватиме. Хоча не можна сказати, що Дмитро Дудка прагне показувати червоні картки, проте, безумовно, він має певний вплив на їх появу.

Далі про наслідки порушення з боку Назарія Войтовича. Вони в пенальті у виконанні Андрія Теряєва, яке було бездоганним.

У воротах Сухої Балки був Дмитро Бутов, з його боку не було спроби грати по м'ячу, а стрибок на місці - це розрахунок на те, що, може, м'яч влучить в нього. М'яч не влучив, і гол Енергії став переможним.

Пенальті у Львові став вже другим шестиметровим ударом, призначеним у ворота Сухої Балки цього сезону. Перший випадок стався тиждень тому, коли його успішно реалізував футболіст Любарту Владислав Козачок.

Також бездоганне виконання шестиметрового продемонстрував гравець SkyUp Futsal Євген Смоловик, який пробив без шансів для голкіпера МСК Харків Олексія Нагорного.

"Авіатори" втретє пробивали пенальті на своєму паркеті, кожний раз це робили різні гравці, і Юрій Щериця не забив, а Максим Літвінов і Євген Смоловик впоралися зі своїм завданням.

У сезоні 2024/2025 було призначено п’ять пенальті, з яких чотири вдалося реалізувати.

Поразка у Львові обернулася для Сухої Балки не лише втратою трьох очок, але й серйозними фінансовими втратами в розмірі 5000 грн. Гравці команди з Жовтих Вод під час матчу отримали п'ять жовтих карток, що стало причиною необхідності перерахунку цієї суми на рахунок Асоціації футзалу України. Окрім Назарія Войтовича, якого вже згадували за його фатальне порушення, жовті картки отримали також Мар'ян Пелех, Віктор Ковальов та Анатолій Мілінький.

Отже, Суха Балка стала вже десятим клубом Екстра-ліги, який змушений сплатити 5000 гривень на підтримку Асоціації футзалу України. Таким чином, загальна сума внесків від клубів на рахунок АФУ досягла 75 тисяч гривень.

Анатолій Подвойський

Читайте також