Підкуп та квести: Росія готує українську молодь до діяльності диверсантів, - Financial Times.

Агенти ФСБ пропонують гроші через месенджери за "завдання" з фотографування цілей і встановлення бомб.
Федеральна служба безпеки Росії дедалі активніше звертається до відомих месенджерів, зокрема до Telegram, для вербування українських підлітків, пропонуючи їм можливість швидкого заробітку в обмін на співпрацю, зазначає Financial Times.
Отже, українські урядовці повідомили журналістам, що фіксують регулярні випадки вербування підлітків та молоді, зокрема серед сиріт і внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від збройного конфлікту, зазнають фінансових труднощів або прагнуть заробити на новий iPhone. Водночас представники влади охарактеризували дії Москви як "перетворення українських підлітків на інструмент війни проти їхнього власного народу".
Прес-секретар Служби безпеки України Артем Дехтяренко розповів виданню FT, що з весни минулого року їхнє агентство затримало більше 700 осіб, які були залучені до діяльності, пов'язаної зі шпигунством, підпалами та вибухами, що координувалися з-за кордону російськими розвідниками. Серед затриманих близько 175 осіб, що становить приблизно 25%, виявилися неповнолітніми, тобто молодшими за 18 років.
Він підкреслив, що більшість розвідників свідомо виконували свої завдання, проте деякі з них стали жертвами обману і діяли несвідомо.
"Неповнолітні особи не здатні оцінити наслідки своїх вчинків, що робить їх особливо піддатливими до маніпуляцій з боку Росії", - зазначив Дехтяренко.
Він підкреслив, що російська кампанія "розпочалася навесні минулого року з атак, спрямованих на підпал автомобілів та електричних підстанцій, розташованих уздовж залізничних шляхів". Пізніше вони "оптимізували свою стратегію, націлившись на військові комісаріати". На початку цього року, за його словами, "вони почали використовувати українців у ролі терористів-смертників".
Ситуація набула таких обширних масштабів, що український уряд ініціював загальнонаціональну інформаційну кампанію, метою якої є підвищення обізнаності молоді щодо цієї проблеми та навчання їх, як уникнути "пастки ФСБ".
Згідно з інформацією FT, методи набору використовують аналогічний підхід: анонімні особи контактують з молодими людьми через такі платформи, як Telegram, Discord, WhatsApp або Viber, пропонуючи їм привабливі можливості для швидкого та легкого заробітку.
Після налагодження зв'язку російські куратори передають координати і вказівки, які можуть включати в себе фотографування військових об'єктів або систем протиповітряної оборони, а також організацію вибухів або підпалів енергетичної інфраструктури та пунктів вербування. Винагорода за такі дії коливається від 100 до 1000 доларів.
Іноді російські розвідники залучають українців, маскуючи свої дії під "квести" - ігри, що нагадують пошук скарбів і користуються популярністю серед молоді.
"Згідно з умовами квесту, дітям надавали геолокації, отримані від ФСБ", - прокоментували в СБУ один з таких інцидентів. - "Їхнє завдання полягало в тому, щоб дістатися до визначеного місця, зафіксувати на фото та відео позначені об'єкти і подати короткий опис навколишньої місцевості". Як вказує СБУ, діти вважали, що беруть участь у грі, в якій переможці отримують грошові призи.
Також у червні СБУ попередила про нову тактику вербування: російські агенти, які видають себе за українських посадовців, обманюють або тиснуть на дітей, щоб ті здійснювали акти саботажу або кібератаки від імені своєї країни.
Нещодавно окупанти намагалися завербувати 15-річну школярку для проведення теракту в центрі Івано-Франківська.
Служба безпеки України повідомила, що до дівчини в месенджері звернувся представник російських спецслужб із пропозицією фінансової винагороди за співпрацю. За вказівками окупантів, неповнолітня повинна була виготовити саморобний вибуховий пристрій, "посилити" його металевими гайками та сховати в термосі, а потім доставити його в міський парк під час години пік. В цей час ФСБ планувала дистанційно активувати вибухівку, завдавши шкоди разом із дівчиною, яка виконувала роль "агента".