Нове життя після шістдесяти: як українські ветерани знаходять нові захоплення, встановлюють дружні зв'язки та мандрують по світу - На етапі пенсії.

Що таке університет третього віку?
Одразу хочемо спростувати стереотип, що, мовляв, яке навчання, поїздки та нові друзі в шістдесят, а тим більше у 80 років? Не хвилюйтеся, навчальні програми в університетах третього віку (УТВ) адаптовані для людей старшого віку. До того ж коло вашого спілкування стане ширшим, а сам процес навчання буде корисним тренуванням пам'яті та уваги. І все це безкоштовно або за символічну плату.
У цьому місці функціонує університет для людей похилого віку "Протон". Тут пенсіонери мають можливість займатися спортом, творчими активностями, відвідувати культурні установи, брати участь в екскурсіях та багато іншого.
Хто має можливість вступити? Перш за все, це мешканці Києва, адже університет знаходиться в самому серці столиці. Але є й хороша новина для пенсіонерів з інших регіонів: у "Протоні" вони можуть навчатися онлайн, незалежно від свого місця проживання.
Освіта безкоштовна.
Чого навчають? В онлайн-форматі доступні заняття:
Мешканці Києва можуть скористатися різноманітними навчальними програмами, детальнішу інформацію про які нададуть фахівці "Протону".
Куди звертатися? Стати студентом "Протону" можна, заповнивши анкету на сайті або надіславши ПІБ та номер телефону на пошту [email protected]. Телефон для довідок (067) 386-47-74.
У Луцьку університет третього віку працює при громадській організації "Центр освіти".
Чого навчають? Студенти університету можуть відвідувати заняття з психології та літературний клуб. Крім того:
В університеті активно підтримують розвиток зовнішнього туризму, організовуючи поїздки на різноманітні фестивалі за межами країни.
Хто має право на участь? Люди, які досягли пенсійного віку, тобто старші за 55 років. Вартість навчання складає 50 гривень щомісяця.
Де отримати допомогу? Для отримання додаткових відомостей телефонуйте за номером (050) 234-48-97.
Громадська організація "Родина Кольпінга в Україні" пропонує різноманітні послуги для літніх людей, включаючи й жителів Ужгорода.
Чого навчають? За допомогою занять можна опанувати:
А ще:
Хто може вступити? Пенсіонери віком понад 60 років. Для відвідування занять необхідно сплачувати внесок 120 гривень раз на півроку.
Куди звертатися? Для отримання детальної інформації телефонуйте за номером (099) 037-33-89. Анкету для членства надсилайте на електронну пошту [email protected]
У Житомирі функціонує "Клуб елегантного віку".
Які знання здобувають? Для учасників організовуються захоплюючі та різноманітні уроки з:
Крім того, ви можете пройти базовий курс "Англійська. Срібний вік".
Хто може долучитися? Учасниками можуть стати особи старше 60 років. Усі заняття проводяться безкоштовно.
Де шукати допомогу? Для отримання додаткової інформації та запису телефонуйте за номером (067) 276-17-35.
Не менш захоплюючим є відпочинок у Дніпрі. Це місто пропонує кілька розважальних центрів.
Які навички можна здобути? Завдяки курсам, ви матимете змогу освоїти англійську та німецьку мови, а також покращити свої знання української. У рамках фітнес-занять ви зможете поліпшити свою фізичну підготовку та отримати рекомендації щодо здорового харчування. Крім того, є можливість:
Хто має право на участь? Вікових обмежень немає, безкоштовні заняття можуть відвідувати як місцеві жителі, так і внутрішньо переміщені особи, заповнивши відповідну анкету.
Де отримати допомогу? Для отримання додаткової інформації телефонуйте за номером (067) 257-06-58.
У Дніпрі також функціонують кілька УТВ, розташованих на базі місцевих центрів соціального обслуговування.
Які знання можна здобути? Студенти мають шанс оволодіти такими дисциплінами:
Крім цього, ви можете скористатися спортивними заняттями у восьми різних напрямках.
Хто може вступити? Пенсіонери віком понад 60 років. При оформленні потрібні паспорт і пенсійне посвідчення. Освіта безкоштовна.
Куди звернутися? Для запису та отримання інформації, будь ласка, телефонуйте за номерами: (093) 134-46-69, (068) 753-71-71, (099) 607-56-97.
У Івано-Франківську пенсіонери можуть насолоджуватися широким спектром різноманітних активностей.
Які навички можна здобути? У нас ви можете відвідати курси з вивчення різних мов, таких як англійська, китайська, німецька, французька, іспанська, італійська та українська.
Хто може долучитися? Учасниками можуть стати особи старше 60 років. Усі заняття проводяться безкоштовно.
Куди звертатися? Додаткову інформацію можна отримати з 13.00 до 17.00 за телефоном (067) 27-61-401.
В Одесі також є кілька УТВ. Один із центрів, що функціонує в Хаджибейському районі, користується великою популярністю серед відвідувачів.
Які навички ви здобудете? Ви маєте можливість брати участь у:
Навчальний заклад має партнерські відносини з театрами та Ботанічним садом, які надають студентам можливість відвідувати свої вистави та організовувати екскурсії.
Хто може вступити? Відвідувачі пенсійного віку. Усі заняття безкоштовні.
Куди можна звернутися? Для отримання інформації телефонуйте за номером (067) 276-18-32.
У Хмельницькому міському терцентрі соціального обслуговування УТВ вибір видів діяльності є надзвичайно складним завданням через їхню численність.
Чого навчають? Правильно користуватися оргтехнікою та смартфонами. Також тут:
Хто має право на участь? Пенсіонери: жінки, які досягли 55-річного віку, та чоловіки віком від 60 років, які зареєстровані в Хмельницькій міській територіальній громаді (включаючи внутрішньо переміщених осіб). Для вступу потрібно подати заяву та надати копії паспорта, пенсійного посвідчення і, за можливості, довідки ВПО. Участь у заняттях безкоштовна.
Куди йти для подачі документів? Ви можете звернутися за адресою: місто Хмельницький, вулиця Перемоги 7а, кабінет 18 (другий поверх). Для отримання додаткової інформації телефонуйте за номером (098) 966-46-86.
Тернопільський університет надає можливість навчання на дев'яти різних факультетах.
Які знання можна отримати? Тут функціонують факультети, які спеціалізуються на:
В університеті функціонують спортивні секції, клуб "Краса і здоров'я", культурно-мистецький факультет, а також факультет мов, де викладають англійську та польську мови.
Хто може вступити? Стати студентами можуть громадяни віком понад 60 років (також ВПО та особи з інвалідністю).
Куди слід звертатися? Необхідно контактувати з Тернопільським міським територіальним центром соціального обслуговування за місцем вашого проживання (або перебування). Заявку можна подати за адресою: вулиця Миколи Лисенка, 8, або зателефонувавши за номерами: (0352) 22-02-62, 22-02-52, або (067) 530-59-40.
У місті Черкаси терцентр соціального обслуговування започаткував співпрацю з вищими навчальними закладами, завдяки чому заняття відбуваються на 13 факультетах за 45 напрямами.
Які знання ви здобудете? Освіту можна отримати на наступних факультетах:
Хто має право на вступ? Це можуть бути особи, які досягли пенсійного віку (старші за 60 років), особи з інвалідністю, а також внутрішньо переміщені особи.
Куди звертатися? Додаткову інформацію можна отримати за телефоном (0472) 64-04-18.
Незважаючи на загрози, пов'язані з війною, УТВ в Миколаєві не зупиняють свою діяльність.
Які знання та навички можна здобути? Відвідувачі мають можливість обрати заняття в різних факультетах:
Тут відбуваються різні заходи, такі як лекції, обговорення, практичні тренінги, фізичні активності, гурткова діяльність, екскурсії, музичні концерти, заняття зі скандинавської ходьби, арт-терапевтичні сесії, медитації та інтерактивні тренінги.
Крім того, учні УТВ підтримують наших військових: виготовляють окопні свічки, готують ласощі для захисників, а також відвідують поранених у лікарнях.
Хто може вступити? Місцеві пенсіонери віком понад 60 років, люди з інвалідністю та ВПО, яким необхідно перебувати на обліку в міському терцентрі соцобслуговування.
Куди можна звернутися? Додаткові відомості доступні за номером телефону (098) 249-90-30.
У прифронтовій частині Запоріжжя УТВ продовжує свою діяльність у п'яти відділеннях денного догляду, які функціонують при районних центрах соціального обслуговування.
Чого навчають? Тематику занять обирають самі абітурієнти шляхом анкетування. Зазвичай, це навчання:
Студенти проходять навчання протягом всього академічного року.
Хто може вступити? Особи похилого віку та особи з інвалідністю від 18 років, а також ВПО.
Де можна отримати допомогу? Для отримання детальної інформації звертайтеся на "гарячу лінію" за номером (066) 487-18-17.
УТВ в Чернігові формують групи вже на осінній семестр. Робиться це заздалегідь, адже заняття визначаються шляхом побажань майбутніх студентів.
Чого навчають? У "Театрі з мікрофоном" опановують акторську майстерність, під час курсу "Пенсіонер в соціумі" - комп'ютерну грамотність, вивчають дисципліну "Українознавство" тощо.
Хто має право на вступ? Це можуть бути особи, які досягли пенсійного віку (старші за 60 років), особи з інвалідністю, а також внутрішньо переміщені особи.
Куди можна звернутися? Додаткові деталі ви можете дізнатися, зателефонувавши за номером (0462) 671-567.
Увага! Якщо ваш населений пункт не включено в цей список, вам слід звернутися до міського або районного відділу денного перебування терцентрів соціального обслуговування за вашим місцем проживання. Зазвичай у цих установах є УТВ.