У Прикарпатті заснували новий інклюзивний центр, призначений для підтримки ветеранів.

Змінити спеціальність, отримати психологічну підтримку та юридичні поради – все це доступно в одному місці. В Прикарпатті запрацював унікальний інклюзивний центр для ветеранів. Це перший в регіоні простір, де захисники можуть безкоштовно та з нуля вивчити одразу дві популярні професії: електромонтажника та слюсаря-електрика. Про всі деталі розповість Жанна Дутчак.
Про відкриття центру ветеранського розвитку Олександр дізнався з новин і одразу вирішив навідатися, щоб побачити, як усе облаштовано та які умови навчання.
Олександр Зірка, колишній військовослужбовець, який брав участь у російсько-українській війні:
Мені надзвичайно імпонує, що тут створені всі умови для людей, які користуються візками. Щодо електрики, це дійсно важливо для кожної людини: коли виникає якась проблема, не потрібно шукати фахівця, адже можна виконати прості дії самостійно.
Ветеран, який походить з Дніпра, пережив складний шлях після серйозного поранення та ампутації ноги. Більше ніж рік він проходив лікування в Івано-Франківську, і це місто настільки вразило його, що він вирішив оселитися тут. Олександр за освітою автомеханік і до війни працював водієм. Тепер він активно шукає нові можливості для реалізації себе в житті.
Олександр Зірка, колишній військовослужбовець, який брав участь у російсько-українській війні:
Я б із великим задоволенням долучився до таких курсів. Хоча не став би спеціалістом, проте зміг би дізнатися багато нового для себе. Майбутнє, безсумнівно, пов’язане з панелями.
Ідея заснування цього центру виникла у директорки Івано-Франківського професійного політехнічного ліцею Наталії Кішки. Вона глибоко усвідомлює, наскільки важко ветеранам адаптуватися до цивільного життя, адже на прикладі свого брата бачила, як він, маючи юридичну освіту і відслуживши три роки в зоні АТО, не зміг повернутися до професії після демобілізації.
Наталія Кішка, керівниця Івано-Франківського професійного політехнічного ліцею:
Він радикально змінив своє професійне спрямування. Після отримання юридичної освіти вирішив здобути спеціальність електромонтера і почав працювати в цій сфері.
У 2022 році брат знову взявся за захист батьківщини. Під час виконання свого бойового обов'язку він отримав смертельне поранення. Ця гірка особиста втрата стала тим поштовхом, який змусив Наталію створити платформу для підтримки ветеранів.
Наталія Кішка, керівниця Івано-Франківського професійного політехнічного ліцею:
У моїй душі важкий тягар: я постійно думаю про те, якби він залишився живим, що б я могла зробити, щоб допомогти йому реалізувати себе. Цей внутрішній імпульс став основою для заснування практичного центру розвитку ветеранів. Тут хлопці матимуть можливість знайти своє місце, реалізувати свій потенціал і знову відчути себе важливими у житті.
Центр був розташований в будівлі колишньої майстерні ліцею. Ремонт і облаштування приміщення було профінансовано місцевими бізнесменами.
Діана Великочий, агент від будівельної компанії:
Крім того, що це сприяння у відкритті першого інклюзивного адаптивного центру для ветеранів у регіоні, існує ще один вагомий аспект: ветерани отримають кваліфікацію та в майбутньому можуть стати частиною нашої команди.
У новому навчальному центрі все ретельно сплановано, зазначає інструктор виробничого навчання Михайло Олійник. Заклад включає п'ять спеціалізованих зон: для навчання, сонячних електростанцій, автоматизації та магнітних пускачів, освітлення, а також зону відпочинку. Сучасні стенди та обладнання розроблені з урахуванням потреб людей з інвалідністю.
Михайло Олійник, експерт у сфері практичного навчання:
Ми маємо сонячні електростанції - практично можемо показати, як виконується монтаж. Навіть людина з обмеженою мобільністю може подивитися і принаймні розумітиме базові знання з монтажу сонячних електростанцій.
У центрі ветерани мають можливість здобути одразу дві спеціальності: електромонтажника та слюсаря-електрика. Програми навчання пропонуються на вибір: короткострокові курси тривалістю два тижні або повноцінні курси, що тривають кілька місяців. Для ветеранів всі послуги надаються безкоштовно.
Михайло Олійник, експерт у сфері практичного навчання:
Особа, яка не має досвіду в електромонтажі, зможе отримати у нас важливі навички, такі як встановлення освітлювальних приладів, розеток та вимикачів. Для тих, хто прагне ще більшого, наші навчальні програми охоплюють також автоматизацію, магнітні пускачі, сонячні електростанції, а також їх налаштування та інші подібні аспекти.
Поряд із можливістю здобути нову спеціальність, ветерани мають доступ до юридичних та психологічних послуг у центрі.
Олена Дудзенко, психолог:
Наявність таких центрів із короткостроковими програмами, що є найбільш затребуваними в сучасному світі, є надзвичайно важливими, щоб ветеран максимально швидко повернувся до роботи, мав економічну незалежність.
Олександр Зірка, колишній військовослужбовець, який брав участь у російсько-українській війні:
Шлях від отримання травми до повернення до звичайного життя ветерана є важливим етапом, який необхідно пройти. Молоді чоловіки, які повертаються назад у цивільний світ, повинні вміти адаптуватися та чітко уявляти, чим вони можуть займатися у нових умовах.
Бійці мають можливість подавати заявки на курси через центри зайнятості, розташовані по всій Україні. Наступного року в установі планується створити новий навчальний простір, оснащений професійним обладнанням, для підготовки ветеранів у сфері металообробки.