МСЕК припиняє своє існування, а з 1 січня вступає в силу нова система. Розглянемо, як вона функціонуватиме, а також які її недоліки та переваги.
Хто наразі визначатиме ступінь інвалідності у дорослих?
Рада ухвалила важливий крок у реформуванні МСЕКів, проголосувавши за відповідний законопроект у другому читанні 19 грудня. З 1 січня, замість ліквідованих МСЕКів, запроваджуються експертні комісії в кластерних та надкластерних лікарнях. Ця ініціатива визначається як сучасна система оцінювання функціонального стану особи.
Зараз туди триває передача справ, які не встигають закрити МСЕКи, розповідає Віктор Ляшко, За кожною колишньою МСЕК закріплений відповідний медзаклад. Справи оцифровуються і потрапляють в електронну ІТ-систему, де вже будуть відбуватися всі процеси. Мова про понад 1,3 млн справ включно з архівами, з них більше 44 000 будуть розглядати на початку 2025 року. Понад 20 000 справ вже оцифровані і внесені до е-системи.
Зображення: vinmse.vn.ua Жмеринська медико-соціальна експертна комісія
Список медичних установ з експертними командами вже сформовано - 290 лікарень, що мають 1450 експертних груп, до складу яких увійдуть більше 4300 лікарів. Це в три рази більше, ніж у колишній системі МСЕК.
Команди сформовані за спеціалізаціями, серед яких: хірургічна, травматологічна, кардіоневрологічна, психіатрична тощо. Карта зі списком по областях і профілях команд тут.
Командам медичних закладів буде надана додаткова фінансова підтримка за виконану роботу. На початковому етапі передбачено виплату 92 000 грн на місяць для кожної команди, повідомив міністр Віктор Ляшко.
Важливо: Колишні члени МСЕК не братимуть участі у роботі нових комісій. Експерти декларуватимуть доходи та отримуватимуть доплати за окремим пакетом по програмі медичних гарантій від Національної служби здоров'я.
Зображення: vinmse.vn.ua Лікарі Жмеринської медико-соціальної експертної комісії: які завдання вони виконуватимуть?
Лікуючий спеціаліст підтримує пацієнта протягом процесу лікування та діагностики основного захворювання. Як зазначає Міністерство охорони здоров'я, пацієнт має можливість разом з лікарем вибрати медичний заклад для проведення оцінки, який буде найбільш зручним для нього. Саме в цей заклад лікар оформлює направлення для оцінювання повсякденної функціональності.
Критерії можна знайти тут. Інформація про порядок проведення процедури та необхідні документи також доступна тут. Після цього лікар передає дані в інформаційну систему медичного закладу, де працює спеціалізована команда. Як зазначила журналістам Марія Карчевич, для цих змін була створена спеціальна електронна система.
Чи має право лікар, який проводить лікування, працювати в приватному медичному закладі?
Отже, медики приватних медичних установ можуть виконувати роль лікарів, які надають лікування, а також направляти пацієнтів на оцінку до спеціалізованих команд.
Фото: Олександр Ратушняк Віктор Ляшко
Склад експертних груп буде формуватися автоматично, враховуючи унікальність кожного випадку та специфіку необхідного профілю фахівця.
У межах медичного закладу повинні функціонувати щонайменше дві команди за визначеними напрямками, при цьому процес їх створення та оновлення все ще триває. У випадку, якщо існує кардіологічний профіль, необхідно забезпечити наявність не менше двох команд.
Команди оцінюватимуть не лише медичний стан особи, а також визначатимуть для неї групу інвалідності та необхідні пільги. Це охоплює різні аспекти, такі як освіта, соціальні виплати та інші привілеї. У середньому на обробку одного випадку відводиться щонайменше 30 хвилин.
Оцінювання може здійснюватись очно, заочно, онлайн та за місцем перебування чи лікування людини. Умови заочного та виїзного розгляду є тут.
На основі проведеного оцінювання експертні команди створять "медичну" частину індивідуального реабілітаційного плану особи. Цей план включатиме, зокрема, необхідність у допоміжних реабілітаційних засобах і медичних продуктах, а також вказуватиме на потребу в послугах або реабілітації в інших сферах. Конкретний список послуг, заходів та реабілітаційних процедур в інших областях життєдіяльності буде встановлений під час подальшого оцінювання фахівцями відповідних галузей.
Які строки розгляду справ експертною комісією
З моменту отримання направлення, адміністратор медичного закладу зобов'язаний протягом п'яти днів оцінити його, а також усі документи, що додаються до направлення. Він може або повернути їх на доопрацювання лікарю, або сформувати експертну команду і призначити дату для розгляду. Процедура розгляду має бути завершена не пізніше, ніж через 30 календарних днів з моменту прийняття електронного направлення медзакладом. Якщо виникає потреба в додаткових обстеженнях, розгляд справи слід провести не пізніше ніж через 30 календарних днів після їх завершення.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ МСЕК на виїзному огляді поранених військових в Івано-Франківській лікарні Чи означає нова система, що будуть скасовані групи інвалідності
Ні, категорії інвалідності залишаються незмінними: 1А, 1Б, 2 та 3.
Якщо людина не згодна з оцінкою нової команди?
Можна поскаржитись. Розгляд скарг проводитимуть експертні команди Центру оцінювання функціонального стану особи, до складу яких входитимуть лікарі з державних медзакладів з усієї країни. Людина може самостійно оскаржувати рішення експертної команди через свого лікуючого лікаря, який направив на оцінювання, в електронній системі або через паперове звернення до центру.
Які загрози пов'язані з новою системою?
Ніхто не запитував лікарні, чи готові вони взяти на себе обов'язки суперечливих медико-соціальних експертних комісій. Те ж саме стосується і лікарів. У соціальних мережах вже звучать побоювання, що доступ звичайних пацієнтів до медичних послуг та консультацій спеціалістів, які входять до складу комісій, може істотно ускладнитися. Адже на них лягає додаткове навантаження, яке не є їхнім основним обов'язком.
Про це повідомляє пацієнтська організація "Пацієнти України". "Реформа не реалізувалася, але ще є шанс на її здійснення. Ми відволікаємо лікарів від виконання їхніх основних обов'язків. Час, який лікарі могли б витрачати на лікування, йде на інші справи. І ми можемо перетворити спроможну мережу на неспроможну за короткий проміжок часу," - зазначає Анастасія Бойчук, стратегічна лідерка напрямку реабілітації травм війни в БФ "Пацієнти України".
Наприклад, лікар, який веде пацієнта, прикріплює історію хвороби та результати обстежень у форматі сканованих документів. Що це насправді означає? Лікареві потрібно спочатку відсканувати паперові файли, потім завантажити їх у електронну систему, а після цього ще й вручну внести частину даних з відсканованих документів. Про свій досвід у цьому процесі розповідає онколог Андрій Гардашніков.
Він наводить ще один приклад із вебінару МОЗ, коли представника міністерства запитати, як діяти, коли написане лікарем незрозумілим почерком? І отримали відповідь: "Мені здається, що у лікарів вже набите око. Дієте, як завжди діяли -- дивіться не тільки те, що написане почерком".
Фото: Суспільне: Кропивницький Андрій Гардашніков.
На ці аргументи Карчевич і Ляшко кажуть, що зараз тестують е-направлення, і частина лікарів каже, що працювати в новій системі не так складно. як вони собі уявляли. Паперові речі доведеться сканувати. Міністр каже, що перший місяць буде важким з точки зору навчання лікарів, але це полегшить їм роботу потім.
Наразі є політичний компроміс, коли функція МСЕКів перейде до лікарень на півтора роки. І за той час інші відомства - Мінекономіки, Мінсоцполітики, Міносвіти - мають зробити свою "домашню" роботу, аби забрати від медиків немедичні функції. Тобто вони мають по своїх напрямках розробити меню послуг і критерії оцінки доступу до них, прибрати корупціогенні пільги і зробити так, аби людей з інвалідністю, які цього потребують, наймали на роботу тощо.
Важлива інформація: Чоловіки з інвалідністю у віці від 25 до 60 років не зобов'язані повторно підтверджувати свій статус або проходити медичний огляд через ліквідацію МСЕК. Огляд буде проводитися лише для тих осіб, які повинні були його пройти у період з 2022 по 2024 роки, але не змогли це зробити з поважних причин. Детальнішу інформацію можна знайти тут. Якщо особи з інвалідністю мали намір пройти повторний огляд у першій половині 2025 року, їм слід знати, що терміни для його проведення були продовжені на пів року разом із правами та виплатами. Наприклад, якщо повторний огляд був запланований на 10 березня 2025 року, новий крайній термін для його проходження – до 30 червня 2025 року. Більш детально тут.
Чи знизиться рівень корупції?
Має. За логікою МОЗ, особисті дані лікарів та пацієнтів залишаються прихованими до моменту оцінювання. Тобто лікарі бачитимуть, якого саме пацієнта оцінюють, коли сядуть це робити. Так само і пацієнти до дня оцінювання не знатимуть, яка команда буде оцінювати їхній стан і документи.
Фото: Вечірній Київ Людина в інвалідному візку.
Крім того, існує цифровий слід. Коли комісія приймає рішення щодо інвалідності та потреб, воно підписується в електронній системі КЕПами кожного з лікарів.
Також запроваджуються публічні онлайн-дашборди про роботу команд. Громадськість та управлінці зможуть побачити які команди продукують які рішення, з якою частотою, і де стоїть черга з пацієнтів.
А як бути з корупційними сертифікатами, які були видані МСЕК раніше? Ляшко зазначає, що наразі тривають перевірки щодо обґрунтованості надання інвалідності окремим категоріям осіб. Зокрема, це стосується представників правоохоронних органів та державних службовців, які підпадають під рішення РНБО.
Створена робоча група із залученням Міністерства охорони здоров'я та правоохоронних структур. Служба безпеки України, Державне бюро розслідувань та Офіс Генерального прокурора підготували список з 1652 справ щодо посадових осіб з більш ніж 70 державних установ. Більше 30% цих справ стосується митної служби, 20% - податкових органів, 17% - прокуратури, а також інших структур, де працівники мають офіційно визнану інвалідність.
Далі ці справи передаються до інституту МОЗ для перевірки. Станом на 18 грудня розглянуто 924 справи. Понад 180 посадовців не були визнані особами з інвалідністю.
По 136 почалися правоохоронними органами розслідування. Минулого тижня першим двом прокурорам оголосили підозру у скоєнні злочину.
В цілому 398 осіб зі списку направили на додаткове обстеження, з яких 90 осіб змінили свою групу інвалідності на нижчу. Цей процес все ще продовжується. Паралельно з цим працює Національна поліція, де таких справ налічується більше 4000.