Аналіз телемарафону "Єдині новини" та програм Першого каналу Суспільного за період з 23 по 25 грудня 2024 року — підсумковий огляд.
Огляд ключових тем тижня, демонстрація діяльності парламентських фракцій і груп у студіях для гостей, виявлення політичного піару, російських наративів і токсичних медійних особистостей під час телемарафону, а також порушення основних стандартів інформаційної журналістики -- коротко.
Телемарафон "Єдині новини" розпочав свою роботу 24 лютого 2022 року. "Детектор медіа" почав відстежувати його діяльність з 21 березня того ж року, використовуючи спеціально розроблену методологію. У січні цього року організація внесла уточнення та доповнення до цієї методології, враховуючи зауваження та пропозиції редакцій, які беруть участь у телемарафоні. Автором моніторингу є Ігор Куляс, медіаексперт та розробник основної методології моніторингових досліджень "Детектора медіа".
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал громадського мовлення вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону зазнав змін у своєму форматі. Тепер він зосереджується на аналізі висвітлення ключових суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується, як учасники телемарафону щоденно та щотижнево висвітлюють основні теми, а також представлення народних депутатів з різних фракцій і депутатських груп в ефірі каналів. Як і раніше, аналізу підлягають прояви політичного піару у вигляді сюжетів або гостьових студій, наявність контроверсійних медіаперсонажів та російських наративів. Більше про новий формат моніторингу можна дізнатися тут.
Ознайомитися з резюме моніторингових звітів можна за цим посиланням. У розділі "Щоденні теленовини" щоденно публікується короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону "Єдині новини" за період липень - вересень 2024 року доступні тут (перша частина) і тут (друга частина).
Детальний аналіз можна знайти за цим посиланням.
23 -- 25 грудня учасники телемарафону сукупно приділяли найбільше уваги Харківському напрямку фронту, попри те, що там бойові дії були на порядок менш інтенсивними за Покровський, Курський, Времівський, Курахівський і Лиманський. Перший канал громадського мовлення приділяв увагу різним напрямкам пропорційно до активності бойових дій на них.
З важливих подій цих днів були ракетний удар по житловій чотириповерхівці у Кривому Розі та масована ракетно-дронова атака по енергетичній інфраструктурі України. У висвітленні цих подій Перший канал громадського мовлення був оперативнішим і докладнішим за телемарафон.
Як завжди, під час телемарафону спостерігалися численні порушення принципів достовірності та розмежування фактів і особистих думок, які характеризують ефір Першого каналу Суспільного, зокрема стандартів точності та повноти інформації.
У "депутатських" гостьових студіях телемарафону знову було повне домінування представників "Слуги народу". Представників "Голосу" та "Європейської солідарності" в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього разу було дуже мало "депутатських" студій, у більшості з них гостями були представники "Слуги народу", але за компетентністю (комітети й ТСК).
У телемарафоні абсолютним "лідером" за проявами політичного піару у звітні дні був канал "Рада" (23 з 32 проявів загалом). В ефірі Першого каналу Суспільного був один "технічний" прояв.
23 -- 25 грудня, за інформацією Генштабу, інтенсивність бойових дій була найвищою на таких напрямках: Покровському (до 60 боєзіткнень на добу), Курському (до 46), Времівському (до 44), Курахівському і Лиманському (і там, і там -- до 36 боєзіткнень на добу). У телемарафоні в ці дні найбільше уваги сукупно приділяли чомусь Харківському напрямку (де інтенсивність боїв була в ці дні на порядок нижчою, -- за інформацією Генштабу, до 7 боєзіткнень на добу). Лише наступними за увагою телемарафону були Покровський, Курахівський і Времівський напрямки.
У дні звітування найбільше уваги ситуації на фронті приділяли телеканали ICTV, СТБ, "Рада" та "Ми - Україна". Найбільш послідовно висвітлювали бойові дії саме канали ICTV і СТБ. У спеціальних студіях, присвячених фронтовим подіям, переважно з’являлися представники окремих підрозділів Збройних Сил (усього 16 запрошень), за ними йшли військовослужбовці, які безпосередньо беруть участь у бойових діях (11 запрошень), тоді як експертів залучали лише в трьох випадках за три дні ефіру. Репортажі з фронту в цей період виходили на ICTV і СТБ (два репортажі та одне пряме включення), на "Раді" (два репортажі), на "Ми - Україна" (один репортаж і одне включення), а також один сюжет було показано на "1+1". На "Інтері" під час цих днів фронтові репортажі відсутні.
На ефірах Першого каналу Суспільного акцентували увагу на різних секторах фронту, враховуючи рівень активності бойових дій. Наприклад, про Покровський напрямок говорили в 9 гостьових студіях, Курахівський обговорювали в 6, а Курський і Времівський - по 5 разів. Загалом, увага приділялася всім напрямкам фронту без винятків. Найчастіше в студію запрошували військових та експертів, яких запросили по 10 разів, тоді як речників різних підрозділів опитали 7 разів. Протягом трьох звітних днів було підготовлено один репортаж з фронту та одне пряме включення.
У звітний період сталися два значних терористичних акти, спрямовані на цивільних осіб та інфраструктуру: 24 грудня російські війська здійснили ракетний удар по житловому будинку в Кривому Розі, що призвело до загибелі однієї людини та поранення 15 інших. А вже 25 грудня відбулася масштабна атака з використанням ракет і дронів на об'єкти енергетичного сектору. У цих випадках Перший канал громадського мовлення продемонстрував вищу оперативність та детальність порівняно з телемарафоном, завдяки зусиллям своїх кореспондентів у Харкові, Дніпрі та Івано-Франківську.
У внутрішньополітичному житті відбулося кілька знакових подій, які заслуговують на увагу. Багато з них стали продовженням уже відомих резонансних історій. У рамках телемарафону згадували лише окремі з цих подій, причому лише обрані канали їх висвітлювали. Деякі з них були висвітлені виключно Першим каналом Суспільного, про що йдеться в відповідному розділі.
Міжнародні події в останні дні вимагали глибокого аналізу та експертних коментарів. У цьому контексті Перший канал громадського мовлення продемонстрував найкращі результати у порівнянні з телемарафонами інших каналів.
Зверніть увагу: в даному тексті згадуються лише найзначніші порушення стандартів, і тільки в контексті основних тем.
Телевизионный марафон:
На каналі "1+1" було виявлено численні порушення стандартів достовірності, зокрема, найбільше з них стосуються абстрактних псевдопосилань. Важкі порушення стандарту точності спостерігалися через невідповідність між текстом та відеоконтентом. Що стосується серйозних порушень принципу відокремлення фактів від думок, то найчастіше в новинах зустрічалися емоційні оцінки журналістів.
На каналах ICTV та СТБ в ефірах також виявлено численні порушення стандартів достовірності, зокрема, переважали абстрактні псевдопосилання. Крім того, всі серйозні порушення стандарту точності полягали в невідповідності між зображеннями та текстом в новинному контенті. Стандарт розмежування фактів і думок грубо ігнорувався, насамперед через використання емоційних оцінок журналістів у новинах. Також було зафіксовано одне порушення стандарту оперативності.
На каналі "Інтер" у передачах часто ігнорували принципи достовірності, майже не звертаючись до джерел інформації. Неодноразово спостерігалися серйозні порушення розмежування фактів і думок, коли журналісти вдавалися до емоційних оцінок у новинах та під час обговорень в гостьових студіях.
У ефірах каналу "Рада" найбільше було грубих порушень стандарту достовірності. Найчастіше це були суто абстрактні псевдопосилання. Чимало також було порушень стандарту повноти інформації, коли в повідомленнях не згадували принципово важливі обставини. А в усіх БЗ на відео не було інтершуму.
На телеканалі "Ми -- Україна" найчастіше спостерігалися порушення стандартів достовірності, зокрема через використання загальних і неясних псевдопосилань на джерела фактів, а також абстрактних посилань. Крім того, мали місце серйозні порушення принципу розмежування фактів і думок, зокрема через надмірну кількість емоційних оцінок з боку журналістів.
Перший канал громадського мовлення
У звітні дні на каналі спостерігалося більше порушень стандартів достовірності, ніж зазвичай, зокрема, особливо багато абстрактних псевдопосилань. Також зафіксовано численні випадки порушення вимог до повноти інформації: під час бесід із військовими не уточнювалося, про який саме фронтовий напрямок йдеться, або ж ця інформація подавалася з непогодженими термінами, які зазвичай використовує Генеральний штаб. Крім того, було багато скриншотів із різних сторінок, що містили нечіткі "сліпі" тексти — це порушення стандартів доступності. У двох випадках важливі теми почали висвітлювати з затримкою на добу, а в рамках телемарафону ці питання взагалі не були розглянуті.
Народні обранці в рамках телемарафону:
Протягом цього тижня народних депутатів запрошували на телемарафон 18 разів. Як зазвичай, найбільшу частку запрошень отримали представники фракції "Слуга народу", які з'явилися в студії 13 разів, що становить понад 72% від усіх запрошень. Як і на попередньому тижні, двічі були запрошені депутати з "Батьківщини", а також по одному разу представники груп "Довіра" та "За майбутнє". Всі вони з'явилися на каналі "Рада", де також побувала одна позафракційна депутатка. В ефірах інших телеканалів виступали тільки "слуги народу". Традиційно, у телемарафоні не з'явилися представники опозиційних фракцій, зокрема "Голосу" та "Європейської солідарності". Лише Дмитро Соломчук і Олексій Леонов з "Слуги народу" відвідали ефір двічі, тоді як більшість депутатів з'явилися лише один раз.
Депутати в ефірі Першого каналу Суспільного:
Цей тиждень виявився абсолютно незвичним для "депутатських" студій каналу. По-перше, кількість запрошених була вкрай низькою – всього 8 (раніше найменша кількість складала 16). По-друге, відсутні традиційні для каналу контроверсійні дебати, коли в ефірі одночасно присутні представники правлячої фракції та їх опоненти з опозиції. Важливо зазначити, що в усіх "депутатських" студіях цього тижня не піднімалися дискусійні питання внутрішньої політики, тож запрошені нардепи не потребували формальної опозиції. По-третє, вперше за весь період повномасштабної війни не було жодного представника "Європейської солідарності" в ефірі протягом тижня. Із 8 "депутатських" студій 6 були за участю представників "Слуги народу". Кожен з них був запрошений завдяки своїй спеціалізації: Ігоря Фріса запросили як голову робочої групи ВР з питань роботи державних реєстрів, Олександра Бакумова – як голову парламентської ТСК щодо будівництва фортифікацій, Сергія Нагорняка – як члена Комітету ВР з питань енергетики. Крім того, один раз в ефірі з'явилися представники "Голосу" та "Батьківщини", також за тематичною спеціалізацією.
Протягом трьох проаналізованих днів ефіру в телемарафоні я зафіксував 32 прояви політичного піару. 23 з них були на каналі "Рада", 5 -- в ефірах каналів ICTV та СТБ, 3 -- на "Інтері", один -- на "Ми -- Україна". На "1+1" проявів піару в ці дні не було. Найбільшим "бенефіціаром" позитивного піару був президент Володимир Зеленський (14 проявів, більшість із них -- на "Раді"), 7 проявів були зі згадками першої леді Олени Зеленської, 6 -- прем'єра Дениса Шмигаля. Негативного піару в ці дні в телемарафоні не було. В ефірі Першого каналу Суспільного одного разу був "технічний" прояв піару -- недоречна згадка про приналежність гостя-нардепа до фракції "Слуга народу".
У звітний період у телемарафоні та на Першому каналі Суспільного не було зафіксовано російських пропагандистських наративів. Водночас, ефіри каналу "Рада" проводилися ведучими, які викликали негативні емоції.