Близько 600 мільйонів гривень – результати півроку діяльності "Земельного банку" у сфері торгів.

04.04.2025 13:08 "Агро Перспектива" (Київ) -- За результатами піврічної роботи онлайн-аукціонів "Земельного банку" було передано більше 20 тисяч гектарів державних земель у легальне користування на прозорих та конкурентних умовах. Загалом за право користування державними сільськогосподарськими землями в рамках цього проєкту сплачено 584,9 млн грн з урахуванням ПДВ.
"Протягом піврічної діяльності "Земельного банку" ми спостерігаємо, як прозорі онлайн-аукціони дійсно трансформують підходи до управління державними земельними ресурсами. У середньому за кожен лот змагаються 7 учасників, що дозволяє стартовій вартості суборенди земель зростати в 8 разів. Це яскравий приклад нової якості в управлінні державними активами, коли земля активно сприяє економіці та відкриває нові можливості для аграрного сектору по всій Україні," -- підкреслила Перша віцепрем'єр-міністерка України та Міністерка економіки Юлія Свириденко.
З 1 жовтня 2024 року в системі "Прозорро. Продажі" відбулося 506 онлайн-аукціонів з суборенди державних сільськогосподарських земель, загальна площа яких становить 35 235 гектарів, охоплюючи 17 областей України. В результаті 271 аукціону були укладені договори суборенди на земельні ділянки площею 20 521 гектар.
Найвища конкуренція була зафіксована у Вінницькій області, де в середньому на один лот припадало 22 учасники. У Полтавській та Черкаській областях ситуація також була напруженою, з середнім показником у 14 учасників на лот.
Згідно з даними укладених контрактів, найвища середня ціна за гектар була зафіксована в Івано-Франківській області і становила 47,5 тисяч гривень. Натомість найнижча середня вартість спостерігалася в Закарпатті, де вона склала 3 496 гривень за гектар.
Протягом останніх шести місяців торгів було отримано 3 463 заявки, переважно від малих та середніх фермерських господарств і аграрних компаній. Це свідчить про ефективність механізму суборенди державних земель, а також про те, що інтерес до таких можливостей залишається на стабільному рівні.
"69,1% переможців аукціонів "Земельного банку" складає малий та середній агробізнес", -- зазначив генеральний директор ТОВ "Державний земельний банк" Ярослав Ярославський. Це свідчить про значний інтерес до державних сільськогосподарських земель та можливостей, які надає цей проєкт. Ми спостерігаємо, як різні учасники ринку демонструють довіру до цього механізму, пропонуючи конкурентоспроможні ціни і готовність до продуктивної співпраці. Серед наших суборендарів є ті, хто вже уклав понад 20 договорів суборенди і активно почав обробляти ці землі. Все це свідчить про довіру, стабільність та бажання максимально ефективно використовувати кожен гектар. Земля повинна служити державі – і вона виконує це завдання!"
Серед регіонів України найбільшу середню ціну за гектар земельних ділянок має Івано-Франківська область, де вона становить 47,5 тисяч гривень з урахуванням ПДВ. Водночас, за підсумками першої половини року, найвища вартість за гектар зафіксована на Черкащині, де земельна ділянка площею 191 гектар оцінюється у 56 тисяч гривень з ПДВ.
"Протягом перших шести місяців своєї діяльності Земельний банк став провідним учасником серед організаторів земельних аукціонів на платформі Прозорро.Продажі, починаючи з осені 2021 року, залучивши найбільшу кількість фінансових ресурсів. Сьогодні очевидно, що державні сільськогосподарські землі користуються значним попитом, а ціна суборенди за результатами торгів зросла майже в сім разів. Для порівняння, середня вартість земельних ділянок на торгах подвоюється. Така висока конкуренція та збільшення цін свідчать про те, що через онлайн-аукціони держава ефективно управляє своїми землями, зберігаючи їх у власності та забезпечуючи додаткові надходження до бюджету," - зазначає Сергій Бут, генеральний директор Прозорро.Продажі.
Станом на 3 квітня в електронній системі "Прозорро.Продажі" доступні 394 земельні ділянки для суборенди загальною площею майже 12 тис. га. Серед наразі доступних ділянок є найбільший лот першого пулу "Земельного банку" -- ділянка площею 3969 гектарів у Кіровоградській області. Її стартова ціна становить 13,7 мільйона гривень, а повторний аукціон заплановано на 22 квітня. Найменша ділянка -- площею 0,03 гектар -- розташована на Закарпатті. Загалом з початку проєкту було оголошено 966 аукціонів у 18 областях України щодо земель площею 42 223 гектарів.
Підсумки півріччя "Земельного банку" свідчать про успішну реалізацію прозорого механізму оренди державних с/г земель. В результаті роботи проєкту державні сільгоспземлі поступово виходять із тіні та на конкурентних умовах стають доступними для всіх зацікавлених в її ефективності обробітку. Відкриті аукціони суборенди вже стали важливим інструментом розвитку аграрного сектору та забезпечення стабільних надходжень до бюджету.
Зараз "Земельний банк" активно працює над розширенням свого проєкту і готується до запуску другого пулу земельних ділянок. Інформацію про доступні земельні площі можна знайти на офіційному веб-сайті проєкту, як зазначає Міністерство економіки.