Лагун в Австрії все менше може уникнути відповідальності за банкрутство "Дельта Банку", згідно з інформацією ЗМІ.
Колишній власник "Дельта Банку", який збанкрутував десять років тому, Микола Лагун, стикається з можливістю уникнення відповідальності за шахрайські схеми, пов’язані з виведенням вкладників та податківців у офшори. Загроза екстрадиції з Австрії, а також посилення процесів конфіскації майна російських резидентів, ставлять під сумнів його план залишитися в безпеці з російським паспортом у Відні та отримувати прибутки від бізнесу в Україні під час складних для себе часів.
Цю інформацію повідомляє видання "Укрновини", посилаючись на джерело "Коротко.Про".
Загальна сума збитків, які, за даними правоохоронних органів та Нацбанку, наніс державі Лагун, перевищила 50 млрд грн. З австрійської столиці він включається онлайн на судові засідання. В тому числі - і щодо свого банкрутства як фізособи: в рамках цього провадження Лагун намагається списати більшість своїх боргів перед держбанками.
Журналісти відзначають, що становище колишнього власника "Дельта Банку" Миколи Лагуна, який був оголошений в міжнародний розшук у справі про багатомільйонне фінансове шахрайство, стрімко погіршується. 16 червня президент Зеленський звернувся до австрійської влади з проханням сприяти екстрадиції в Україну олігархів, що переховуються на території цієї європейської країни. У переліку потенційних кандидатів на повернення ЗМІ називали в тому числі і Лагуна. Адже ексвласник "Дельта Банку" не має якогось політичного бекграунду, а конкретні фінансові збитки, доведені епізоди шахрайства на десятки мільйонів доларів, і зрозумілі активи, які можна арештувати і віддати на погашення боргів.
Від екстрадиції не врятує, очевидно, і "російська страховка" - паспорт країни-агресора, про який стало нещодавно відомо. Причиною для його отримання можуть бути низка факторів. Наприклад, колишні бізнес-звʼязки із росіянами, серед яких - нині один із ключових переговірників з питань розвитку бізнесу від Росії з США, директор державного Російського фонду прямих інвестицій Кіріл Дмітрієв. Також російський паспорт дозволяв би більш вільно користуватися "російськими" активами Лагуна, зокрема, оформленими за російським окупаційним законодавством обʼєктами туристичної нерухомості. Також російський паспорт є у колишньої голови правління "Дельти" Олени Попової.
Однак на початку липня президент Зеленський вніс до Верховної ради законопроєкт 13442 про затвердження рішення РНБО щодо примусового вилучення в Україні обʼєктів права власності Російської Федерації та її резидентів. Йдеться про вилучення на користь Укрзалізниці понад 1600 вагонів різних російських компаній. Такий підхід може стати показовим з точки зору винесення окремого рішення по конкретному громадянину. Наприклад, щодо Лагуна, пише видання.
По-перше, Лагун має під контролем великі земельні ділянки в Україні, завдяки мережі пов'язаних компаній і підставних осіб. Наприклад, у Білогородці та Бородянці в Київській області (частина з цих земель, ймовірно, вже оформлюється на людей екс-заступника міністра регіонального розвитку Льва Парцхаладзе) розташовано приблизно 300 гектарів, вартість яких перевищує 1,2 млрд грн. Згідно з інформацією від ЗМІ, його близькому оточенню належить 147 гектарів курортної землі в Бистреці на Івано-Франківщині, а на Чернігівщині – більше 60 гектарів сільськогосподарських угідь. У селі Козин, що під Києвом, на людей Лагуна оформлені колишні туристичні бази, які були перебудовані під котеджні комплекси.
Журналісти підкреслюють, що бізнес-партнери Лагуна мають досить відомі імена, а суспільний інтерес у поверненні понад 50 мільярдів гривень рефінансування та коштів з Фонду гарантування вкладів, які були виплачені ошуканим вкладникам "Дельта Банку" за рахунок платників податків, є надзвичайно високим. Раніше медіа вже звертали увагу на те, що статус Лагуна дозволяє йому підпадати під персональні санкції. Ці санкції можуть бути застосовані як форма "альтернативного" притягнення до відповідальності, зокрема, до українських громадян, які знаходяться за межами юрисдикції українського правосуддя, але в той же час виводили кошти за межі країни.
Отже, в будь-якому випадку, схоже, що спокійне життя колишнього власника збанкрутілого "Дельта Банку" у Відні поступово підходить до завершення. Йому доведеться або терміново шукати нове місце для проживання (наприклад, менш європейське, але набагато більш вигідне для шахрайських дій – Дубай), або бути готовим взяти на себе наслідки за класичні фінансові схеми, які за останнє десятиліття жоден інший український банкір не наважився повторити, резюмує видання.