Кабінет Міністрів України - Міністерство соціальної політики: підтримка ветеранів та військовослужбовців реабілітаційними засобами є важливим державним пріоритетом.

Одним із основних завдань держави та уряду є надання ветеранам і військовослужбовцям необхідних засобів для реабілітації.
"Держава забезпечує безоплатними якісними допоміжними засобами реабілітації кожного, хто цього потребує. Зокрема, йдеться про військовослужбовців та ветеранів, які, захищаючи країну, ризикують найціннішим - власним життям і здоров'ям", - зазначив заступник Міністра соціальної політики України Володимир Василенко під час III міжнародного Конгресу Координаційної платформи "ВзаємоДія".
Він підкреслив, що основним завданням держави є створення такої системи, яка б забезпечила ветеранам можливість повернутися до повноцінного, гідного й справедливого життя. Ця система повинна функціонувати не лише на папері, а й реально надавати кожному ветерану відчуття підтримки та допомоги з боку держави.
Серед ініціатив, що мають на меті спростити доступ військовослужбовців та ветеранів війни до безкоштовного протезування, які були започатковані та здійснюються Міністерством соціальної політики:
· Оптимізація та покращення процедури надання допоміжних засобів для реабілітації.
Заявку на отримання реабілітаційного допоміжного засобу можна подати через Соціальний портал Міністерства соціальної політики України за адресою soc.gov.ua після проходження оцінювання повсякденної функціональності особи. Це оцінювання та призначення засобів реабілітації виконують спеціалізовані експертні групи, які з 1 січня замінили стару систему МСЕК.
Заяву також можна подати в найближчий Центр надання адміністративних послуг, до відповідного підрозділу з питань соціального захисту населення, територіального відділу Фонду соціального захисту людей з інвалідністю або ж через соціального працівника у закладі, де особа отримує медичні чи реабілітаційні послуги.
· Розширення доступу до високоефективних протезів.
Військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають можливість отримати високотехнологічний протез без необхідності проходження початкового етапу протезування, якщо таку рекомендацію надає мультидисциплінарна реабілітаційна команда (МДРК). Це також стосується всіх випадків, коли відбулася висока ампутація верхньої або нижньої кінцівки, або ж якщо amputовано обидві нижні кінцівки. Раніше для отримання такого обладнання потрібно було чекати 12 місяців після первинного протезування.
Крім того, було збільшено максимальну вартість протезів: для верхніх кінцівок – до приблизно 4,3 мільйона гривень, а для нижніх – до 3,8 мільйона гривень.
· Лібералізація діяльності підприємств, що займаються виробництвом протезів
Будь-яка особа, яка потребує протезування, має можливість самостійно вибрати місце для отримання якісного протезу. Вартість цього процесу покривається державою. В даний час на ринку реабілітаційних засобів функціонує більше 100 компаній.
На онлайн-платформі protez.msp.gov.ua можна знайти покрокові роз'яснення та відповіді на поширені запитання про державну програму безоплатного забезпечення допоміжними засобами реабілітації.
Володимир Василенко підкреслив, що одним із ключових напрямків державної політики є формування ефективної системи реабілітації для людей з інвалідністю, зокрема серед військовослужбовців і ветеранів. У цьому контексті важливу роль відіграють спеціалізовані установи, які надають всебічну підтримку - від фізичного відновлення до соціальної адаптації.
В даний момент в Київській, Львівській областях, а також у Вінниці та Івано-Франківську функціонують реабілітаційні центри, де створені сприятливі умови для навчання людей з інвалідністю. У таких установах ветерани мають можливість, зокрема, освоїти навички керування інвалідними візками. Люди з вадами зору можуть на спеціально обладнаних навчальних майданчиках здобути базові вміння для орієнтації як в закритих приміщеннях, так і на відкритому повітрі.