Гол сезону в Івано-Франківську та перша відставка тренера в режимі самоусунення: найяскравіші моменти 8-го туру Екстра-ліги.

Будь-кому, навіть тому, хто далекий від спорту, відома розхожа фраза про те, що вдома і стіни допомагають. Вийшла вона з футболу, хоча навколо футбольних полів ніяких стін немає. А от в футзалі вони є, і хоча заради досягнення перемоги потрібно покладатися в першу чергу на себе, але і той момент, що команди, граючи на виїзді, відчувають певний дискомфорт, заперечувати важко. Цього сезону в Екстра-лізі ще жодного разу не фіксувалася тотальна перевага команд, які грали в гостях, але маленький крок до цього в восьмому турі був зроблений - з шести матчів гості виграли чотири.
Таке число перемог ще ніколи не було зафіксовано, а найкращими показниками команд-гостей стали три виграші і одна нічия в третій та четвертій турах. Найгірше вони виступили в другому турі, який ще не завершений, проте наразі в п'яти матчах у гостей лише один нічийний результат та чотири поразки. Є можливість підтримати гостей у ХІТа, який зіграє в Хмельницькому проти Сокола, але результати цієї зустрічі стануть відомі лише 28 грудня.
Що ж посприяло тому, що так потужно виступили гості? Виходячи з афіші туру, сумнівів не було тільки щодо ХІТа, який грав у Львові проти in.IT. Як і стосовно того, що МСК Харків важко буде розраховувати на очки в Івано-Франківську проти Урагану. Залишалося ще чотири пари, в яких переможець був непередбачуваним, і в двох з них якісно зіграли Aurora Team та Сокіл, які виявилися сильнішими за SkyUp Futsal та Енергію.
До восьмого туру Кардинал-Рівне в рідному місті не знав поразок, тому його невдача в матчі зі Сухою Балкою, хоч і не є сенсацією, все ж стала несподіванкою. Команда Любарт вже мала досвід, як не піддаватися на дніпровському тарфлексі, зігравши внічию зі Сухою Балкою, але проти Athletic Futsal підопічні Назара Бугайчука не змогли знайти необхідні аргументи для успіху.
Результати матчів туру – це лише видима частина, але варто заглибитися в деталі, адже восьмий тур приніс чимало захоплюючих моментів. Деякі з них привернули увагу, тоді як інші залишилися непоміченими вболівальниками. Про ці цікаві аспекти ми розповімо далі в нашому огляді.
Вперше в цьому сезоні важко визначити найкращу гру туру через велику конкуренцію. Згідно з календарем, дві пари команд, які зустрічалися минулого року на стадії чвертьфіналів плейоф, знову зійшлися. Aurora Team і Сокіл, які тоді зазнали поразки, досі відчувають, що результат тих матчів був несправедливим щодо них. Восьмий тур став для команд Євгена Задорожного та Романа Ковальчика шансом на певну компенсацію, і вони скористалися цією можливістю.
Після семи турів саме ті команди, які минулого року не змогли пройти далі в плейоф, опинилися попереду своїх суперників у турнірній таблиці. Aurora Team випереджала своїх сусідів по місту, SkyUp Futsal, на сім очок — це досить значна відстань у регулярному чемпіонаті, що складається з двох кіл. Натомість команда Сокіл мала всього лише одне очко переваги над Енергією, що в матчі, де можливі три результати, могло як зблизити, так і віддалити команди одна від одної, або ж змінити їх місцями.
Aurora Team та Соколу вистачило трьох забитих м'ячів, щоб довести свою перевагу над опонентами, і якщо столична команда їх відклала на другий тайм, то хмельничани, навпаки, свої три м'ячі забили в першій 20-тихвилинці. Незначна перевага в рахунку команд з Києва та Хмельницького зберігала для SkyUp Futsal та Енергії надію на порятунок до кінця гри, львів'янам навіть до фінальної сирени.
Незважаючи на це, тріумфи команд Євгена Задорожного та Романа Ковальчика виявилися цілком обґрунтованими. Їх результати свідчать про те, що, враховуючи залишок матчів Aurora Team з командами з лідируючої групи, в яких залишився лише поєдинок з Ураганом, столичний клуб можна вважати не лише чемпіоном новорічного сезону, а й переможцем першого кола регулярного чемпіонату. Хмельничанам, у свою чергу, доведеться зіткнутися з непростим графіком до завершення першого кола – всі матчі з безпосередніми суперниками. Щоб утримати свою позицію, їм варто боротися в кожному матчі з такою ж відданістю, як це було у Львові.
Після того як у п'ятому турі в Полтаві відбувся матч між МСК Харків та Енергією, який вразив усіх 16 забитими м’ячами, здавалося, що це буде вражаючий рекорд на довгі роки. Проте, цей показник не протримався й місяця. Відправившись до Івано-Франківська, харківська команда разом із Ураганом встановила новий рекорд, піднявши планку до 18 голів у одному матчі! Єдиним втішним моментом для "містян" залишається те, що їм вдалося уникнути перевищення рекорду за різницею м’ячів — вона залишилася на рівні мінус 10. Однак виникає запитання: чи довго це триватиме? І чи залишиться досягнення з 18 м’ячами в одному матчі неперевершеним? Чи не можемо ми спостерігати в майбутньому гру з рахунком 15:5 або 16:6? А може, навіть 20:10 не здасться недосяжним?
Це виглядало б кумедно, якби не було таким гірким, адже такі результати зовсім не прикрашають Екстра-лігу. Змагання повинні сприяти вдосконаленню навичок футболістів, але що може бути корисного в грі, яку коментатор порівняв з дитячим футзалом? Ще один неприємний результат був зафіксований у Львові, де команда in.IT не змогла встояти перед ХІТом, закінчивши гру з рахунком 0:9. Хоча протягом першої половини гри підопічні Андрія Федюка ще трималися, після першого пропущеного гола на 11-й хвилині вони впали в паніку, а в другому таймі зовсім зникли з поля.
Це, до речі, з "айтішниками" сталося вперше, і раніше вони всі свої матчі програвали з гідними рахунками. А от МСК Харків вже вчетверте зазнав розгромної поразки. Щодо переможців в цих іграх, то Ураган і ХІТ здобули перші свої перемоги з великим рахунком.
Отже, у 47 поєдинках, проведених за вісім турів, було зафіксовано сім розгромних результатів, що становить 14,89% від загальної кількості ігор.
Футзальні клуби є досить специфічним явищем, і зміни тренерів трапляються тут вкрай рідко. Хоча деякі можуть заперечити, що в минулому сезоні три команди змінили своїх головних наставників, варто зазначити, що мова йде не про звільнення по завершенні сезону або в міжсезонний період, як це сталося зі Станіславом Гончаренком в МСК Харків. Розглядаємо випадки, коли зміни відбуваються прямо під час сезону. Якщо говорити про сезон 23/24, то варто згадати, що Олександр Бондар залишив пост тренера Кардинала-Рівне в середині чемпіонату, а Максим Павленко пішов після поразки в півфіналі плейоф.
Після восьмого туру в сезоні 2024/2025 відбулася перша резонансна відставка – Андрій Федюк, після розгромної поразки 0:9, оголосив у післяматчевому коментарі, що більше не очолює команду in.IT. Цю ситуацію ускладнює той факт, що Федюк був одним із засновників команди, яка потрапила до Екстра-ліги, і його стратегічне бачення суттєво вплинуло на її розвиток упродовж останніх років. Цей несподіваний поворот подій став шоком, особливо враховуючи, що всього тиждень тому, після поразки 1:5 від Athletic Futsal, він різко розкритикував своїх підопічних. Вже тоді з'явилася думка, що команда потребує змін – чи то у складі гравців, чи в тренерському штабі. Проте важко було уявити, що другий варіант реалізується так швидко.
Дійсно, є один важливий момент. Ініціатива щодо відставки виникла не з боку клубу, а від самого Андрія Федюка. Він пояснив своє рішення тим, що має в команді гравців, з якими важко досягти поставлених цілей, і тому відчуває, що більше не може принести користь колективу. Проте парадокс полягає в тому, що саме Андрій Федюк запросив до команди тих футболістів, які, як виявилося, не налаштовані боротися за високі місця. Ніхто не змушував його підписувати Віталія Рябоконя, Максима Корнійчука, Олександра Горєлка, Владислава Сизика та інших, але з якихось причин Федюк вирішив їх залучити. Виходить, що ситуація виглядає нелогічно, і спроба змінити правила гри виглядає безглуздо.
На понеділок, 9 грудня, керівництво in.IT не надало жодних коментарів на інформаційних платформах клубу щодо прийняття відставки Федюка або ж про нову особу, яка очолить команду під час матчів. За даними Facebook in.IT, наступний матч заплановано вже цього тижня, 13 грудня. Це зустріч 10-го туру з командою Суха Балка, яка згідно з графіком мала відбутися 4 січня наступного року.
Коли в двох матчах туру було забито 27 голів, виникає запитання: чому б не спробувати побити рекорд результативності, встановлений у п’ятому турі, коли м'яч у ворота влучав 44 рази? Після поєдинків п’ятниці і суботи в активі восьмого туру вже налічувалося 39 м'ячів. Отже, одним із головних питань недільного матчу між Athletic Futsal та Любартом стало те, чи зможуть команди під керівництвом Олександра Кабаненка та Назара Бугайчука разом забити щонайменше шість голів.
Виглядало це не очевидною справою. Якщо команда з Дніпра зі своєю результативністю була близькою до середнього показника в три м'ячі (7 ігор, 20 м'ячів), то луцька команда забивала трохи більше одного голу за гру (7 ігор, 9 м'ячів). І перший тайм підтвердив, що такі побоювання були недарма. Моменти-то команди створювали, але реалізація бажала кращого, тому і всього 2:0 після 20-ти хвилин гри. По перерві справа з реалізацією покращилася, і обидві команди перевиконали свої середні показники, зігравши 5:2.
У підсумку, в одному турі вдалося зафіксувати 46 забитих м'ячів, що в середньому складає 7,67 голів за матч — це безпрецедентна результативність для Екстра-ліги. Проте, з огляду на рахунки 14:4 та 0:9, важко назвати це "успіхом".
Єдиною втіхою для вимогливих і нейтральних уболівальників, які провели дві години, спостерігаючи за матчем в Івано-Франківську, став вражаючий гол, забитий на 28-й хвилині гравцем МСК Харків Кирилом Братенком. У створенні цього шедевра важливу роль відіграв воротар харків’ян Микита Поддубний, який точно закинув м’яч у вільну зону для Братенка. Той, впавши на коліно, вражаючим ударом злету відправив м’яч під поперечину. Молодий голкіпер Урагану Олег Гордієвич не зміг зіпсувати цей прекрасний момент і пропустив м’яч над руками.
Гол, безумовно, заслуговує на місце серед найкращих цього сезону. М'яч, забитий Братенком, нагадав усім про легендарний удар Марко ван Бастена у фіналі Євро-1988. Що стосується футзалу, то вболівальники напевно пам'ятають "блискучий" гол, який сім років тому забив Ігор Салтанов, нинішній гравець SkyUp Futsal, коли виступав за Кардинал-Рівне. Тоді він вразив ворота Урагану, де стояв Володимир Кардаш, вражаючим ударом з-за меж штрафного майданчика під поперечину, після діагональної передачі з середини поля.
6. Хет-трик туру. Даміан Запорожан (справжній хет-трик, традиційний та класичний), Андрій Британ (в рамках одного тайму), Олександр Педяш.
Харків'яни, хоча й забивали небагато в Івано-Франківську, робили це з великою елегантністю. Натомість господарі майданчику були сповнені прагнення поліпшити свої особисті статистики. Вісім гравців команди "Ураган" змогли підвищити свої гольові показники, а особливо відзначилися Даміан Запорожан та Андрій Британ, які обидва реалізували по хет-трику. Запорожан забивав у різних таймах проти МСК Харків, тоді як Британ відзначився трьома голами лише у другій половині гри. Цей вид хет-трику іноді називають "німецьким", подібно до класифікацій у футбольній Бундеслізі.
У матчі, в якому було забито дев'ять голів у ворота "айтішників", свою частку внесли шість футболістів. Серед них особливо виділявся Олександр Педяш, який був надзвичайно налаштований на досягнення результату. Він, так само як і Запорожан, вразив ворота суперників у різних таймах, тож його хет-трик справді заслуговує на окрему увагу.
Таким от різким чином тільки за один тур кількість гравців, яким в одній грі вдалося забити тричі, зросла до дев'яти, і кожний з цієї дев'ятки три м'ячі забивав тільки одного разу. МСК "Харків", з іншого боку, тримає сумний показник: з дев'яти хет-триків п'ять були у ворота харківської команди.
Це було неминуче, і ось в восьмому турі нарешті відбувся перший у цьому сезоні випадок, коли воротар виявився сильнішим за гравця, що пробивав пенальті. У ситуації, коли команда «Енергія» програвала 1:3, вже з 23-ї хвилини вони почали грати з п'ятим польовим гравцем, постійно контролюючи м'яч. На 28-й хвилині під час чергової атаки Ярослав Квасній прострілив у штрафний майданчик, і м'яч, відскочивши від Костянтина Абзалова, опинився у Владислава Первєєва, який вразив порожні ворота львівської команди. Але радощі хмельничан були недовгими: після короткої наради арбітри вирішили, що замість гола потрібно призначити пенальті.
Цей момент став одним з ключових у матчі, хоча арбітри прийняли рішення, яке, безумовно, могло бути неприємним для Сокола. Варто зазначити, що на відео видно, що гравці Сокола не заперечували проти такого вироку суддів. Ймовірно, команда Енергія усвідомлювала всю серйозність ситуації, тому відповідальність за виконання удару поклали на Тараса Кузя, який є найуспішнішим бомбардиром в історії клубу. Проте навіть він не виявився непомильним. Голкіпер Сокола, Ярослав Кожуховський, зумів передбачити наміри Кузя і відбив м'яч, зберігши для своєї команди важливу перевагу у два м'ячі.
Лише на восьмому етапі воротарі Екстра-ліги змогли продемонструвати свою здатність рятувати команди під час найсуворішого покарання за порушення правил. У першому турі вже був зафіксований один невдалий пенальті: тоді гравець команди SkyUp Futsal Юрій Щериця не зміг вразити ворота дніпровського Athletic Futsal. Проте в наступних шести випадках призначені пенальті були успішно реалізовані. Якщо говорити про статистику, то шість забитих пенальті з восьми свідчать про 75% успішність.
Кількість призначених дабл-пенальті у восьмому турі нагадала про стартовий раунд цього чемпіонату, коли арбітри зафіксували перевищення ліміту командних порушень чотири рази. Тоді до 10-метрової позначки підійшли Богдан Мізюк (Любарт), Владислав Константінов (in.IT), Бахман Фаталієв (МСК Харків) і Давид Калашник (Athletic Futsal), проте жодному з них не вдалося обіграти голкіперів суперників.
У восьмому турі спостерігаємо абсолютно протилежну ситуацію - чотири 10-метрових ударів, і всі вони були реалізовані! Чи це свідчить про те, що на тренуваннях почали більше акцентувати увагу на цьому елементі гри? А можливо, просто так пощастило?
Безліч небезпечних моментів біля воріт Aurora Team в київському дербі створили гравці SkyUp Futsal, але пробити Юрія Савенка змогли лише з 10-тиметрового. На 35-й хвилині Микиті Тменову дісталося в обличчя від Владислава Завертаного, і арбітри пройти повз це порушення просто не мали права. Авіатори цього сезону вже пробивали один дабл-пенальті, коли в Івано-Франківську Олександр Ліфер влучив в каркас воріт Урагану. І це, до речі, було за рахунку 0:1.
Схоже, головний тренер команди SkyUp Futsal, Тарас Шпичка, впевнений, що ніхто не зможе виконати удар з десятиметрової позначки краще, ніж Ліфер. Тож, навіть у дербі, коли рахунок складав 0:2, знову до 10-метрової позначки вирушив саме він. Однак цього разу Олександр успішно виконав свою задачу і, застосувавши технічний удар, змусив Юрія Савенка визнати свою поразку.
Зробити це було надзвичайно складно - згадаємо матч проти Сухої Балки, де Савенко двічі успішно відбив удари з позначки.
Матч в Івано-Франківську запам'ятався не лише захоплюючою грою, але й неперевершеним рекордом сезону - трьома дабл-пенальті, призначеними в різні ворота. Спочатку Андрій Британ двічі підходив до 10-метрової позначки, демонструючи свої навички в протистоянні з Олексієм Нагорним і Микитою Поддубним.
Через кілька секунд "ураганівці" допустили шосту помилку, за що їх покарав Кирило Хахілєв, незважаючи на те, що в ворота повернувся Олександр Сіріцький під цю "десятку".
Зазначаємо, що всього за один тур кількість призначених дабл-пенальті зросла з 13 до 17, а після їх успішного виконання відсоток реалізації покращився до 35,3%: 6 з 17. Це означає, що більше ніж кожен третій удар виявився результативним!
На жаль, Олександр Ліфер потрапив до протоколу гри як гравець, який забив автогол. Це сталося на 26-й хвилині, коли рахунок ще був 0:0. Під час атаки команди Aurora Олександр намагався зупинити простріл Владислава Завертаного, проте в результаті його дії призвели до удару по власних воротах. Воротар Ілля Бакінський не зміг цього передбачити, і м'яч, на жаль, опинився у сітці.
Цей момент став справжнім випробуванням для Ліфера, оскільки гра в цій напруженій атмосфері тривала довго, наближаючись до гола, і саме він допустив першу помилку.
Для команди SkyUp Futsal це стало першим випадком, коли один з її гравців забив автогол. У рамках Екстра-ліги ж це вже восьмий подібний випадок.
Подіям в матчі між Ураганом та МСК Харків і так було вже приділено чимало уваги, але потрібно повернутися ще раз. Не позаздриш воротареві, який тільки і встигає робити те, що виймати м'ячі із власних воріт. Так було в другому таймі з Олексієм Нагорним, і в стані, як іноді кажуть в футболі, "запари" він під завісу гри, коли в цьому вже не було ніякої потреби, примудрився протягом двох хвилин отримати дві жовті картки. При чому, обидві за одне і те ж - небезпечна атака суперника.
Чому ж варто порушувати правила гри, атакуючи гравців Урагану спочатку біля кутової позначки, а потім в зоні центральної лінії? Це питання риторичне, адже на нього немає чіткої відповіді, хіба що воротарі можуть мати свої власні, не зовсім зрозумілі мотиви. Найсерйозніше наслідки таких дій Олексія Нагорного – це те, що у наступному турі МСК Харків зустрінеться з in.IT, і важко переоцінити значення цього матчу для обох команд. І, враховуючи обставини, харків'яни залишаються з єдиним воротарем, Микитою Поддубним, який не зовсім відзначається стабільністю.
Вилучення Олексія Нагорного стало вже другим випадком, коли воротар отримав червоне світло. Два тури тому Назарій Войтович також отримав червону картку, отримавши дві жовті. Загалом це вже четвертий випадок, коли гравець змушений залишити поле не за власним бажанням.
Серія домашніх матчів Кардиналу-Рівне розтягнулася до п'яти ігор, і команда під керівництвом Євгена Ланка так і не змогла святкувати перемогу. Якщо чотири попередні зустрічі завершилися в Рівному внічию, то в восьмому турі рівнян спіткала справжня невдача. Які ж були сподівання вболівальників Кардиналу-Рівне перед матчем із дебютантом Екстра-ліги з Жовтих Вод, коли раніше їхня команда не програвала таким суперникам, як Енергія (3:3), Ураган (4:4) та ХІТ (2:2)?
У цих іграх з трьома призерами минулорічного чемпіонату нічиї були не здобутком, а втратою для Кардиналу-Рівне, оскільки перемога втрачалася на останніх секундах. До цього додамо ще і нічию з Athletic Futsal (2:2). Без сумнівів в Рівному від гри з Сухою Балкою чекали тільки перемоги, але коли пролунала фінальна сирена, напевне, задоволені були б і нічиєю. Вона і трималася на табло до 39-ї хвилини, коли господарі дозволили пробити Дмитру Бабілову з-за меж штрафного майданчика, і голкіпер Дмитро Дяченко свою команду виручити не зміг.
Таким от чином у "кардиналівців" обірвалася нічийна серія з чотирьох домашніх матчів, а безвиграшна пролонгувалася вже до п'яти ігор.
Цього року Кардинал-Рівне більше не проводитиме домашніх матчів, зате 4 січня 2025 року команда розпочне новий сезон матчем проти Сокола на рідному полі. Ця гра обіцяє бути досить інтригуючою, і здогадатися, чому саме так, зовсім не важко.
На завершення, відповідно до традицій, підрахуємо кошти, які Асоціація футзалу України отримує завдяки пункту регламенту Екстра-ліги. Згідно з цим пунктом, команда, чиї гравці в матчі отримають три жовті картки або більше, повинна перерахувати 5000 грн на рахунок цієї громадської організації. Такі надходження регулярно поповнюють бюджет АФУ.
В восьмому турі з картками негаразд було у SkyUp Futsal, у якого по жовтій перед собою побачили Рафінья, Юрій Щериця і Максим Літвінов. А також у МСК Харків, в якого по одній жовтій картці отримали Данило Кондратович і Бахман Фаталієв, а дві з інтервалом в хвилину Олексій Нагорний. Авіатори з картками переборщили вчетверте, а харків'яни вдруге.
Загальна сума надходжень від клубів до АФУ зросла до 90 тисяч гривень, а розподіл між клубами виглядає наступним чином:
Анатолій Подвойський можна представити як унікальну особистість, що має своє неповторне бачення та досвід.