Новини Івано-Франківська та області

Де в Україні знайти роботу та чому ситуація на сході не така вже й безвихідна.

Дослідження щодо пропозицій праці в п’ятисот містах показує, що ярмарок вакансій на заході поступово втрачає активність, у той час як на сході, завдяки внутрішній міграції, можливість знайти роботу за останній рік значно зросла.

У перший рік масштабного конфлікту багато підприємств почали активно переїжджати на західну частину країни. Лідерство серед регіонів, які стали новими домівками для бізнесів, здобуло Закарпаття. Саме цей край обрали 40% усіх компаній, що перемістилися.

"На території нашого регіону активно працюють 282 підприємства, серед яких є також фізичні особи-підприємці," - зазначив голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай на початку листопада 2024 року.

Завдяки цьому в розрахунку на довоєнну чисельність населення Закарпаття разом із столичним регіоном стали лідерами за кількістю вакансій на 100 тис. жителів: понад 300. Івано-Франківщина та Львівщина теж мали високі показники.

Столичний регіон і найзахідніші області досі утримують лідерство за відносним рівнем пропозицій на ринку праці. Ефект від міграції ділової активності подалі від зон боїв, повітряних тривог та обстрілів, схоже, буде тривалим. "Релоковані підприємства інвестували в регіон мільярд євро. Ми не можемо це відчути одномоментно. Це процес, який триває і ще триватиме не один рік", - каже Сарай.

Однак статистика останнього року вказує на деякі зміни в тенденціях. Що стосується регіонального аналізу, найбільше зростання нових оголошень зафіксовано в Києві та його околицях, а також, що може здатися несподіваним, у північних і східних частинах України.

Згідно з даними, проаналізованими ЕП на сайті work.ua, з квітня 2023 року середня кількість вакансій у Києві та прилеглих містах зросла на 25%, піднявшись з 20 тисяч до 25 тисяч. Дніпропетровська та Запорізька області разом мають 9,6 тисячі відкритих позицій, що на 1,1 тисячі більше, ніж за аналогічний період минулого року. Основною причиною цього є відновлення економіки в цих регіонах після шоку, викликаного першим роком війни, а також стабільна, а в деяких випадках навіть зросла чисельність населення.

Так, чисельність жителів Києва завдяки внутрішньо переміщеним особам уже перевищила довоєнні показники, що підтверджують представники міської влади.

Схожа ситуація спостерігається й у Дніпропетровській області: за інформацією Міжнародної організації з міграції (МОМ), з початку великої війни до серпня 2024 року регіон покинули 144 тисячі людей, тоді як прибули 455 тисяч.

Запорізька область зазнала зменшення населення на 433 тисячі осіб, в той час як приріст становив лише 226 тисяч. Проте, завдяки внутрішнім переселенцям, які оселилися в межах області, чисельність населення Запоріжжя, ймовірно, залишилася стабільною, оскільки 83% усіх переміщень відбулося в обласний центр.

"Люди виїжджають, але працевлаштовуються і ті, хто залишилися, і майже місцеві - з прифронтових міст і селищ", - розповідає власник виробничого підприємства з Чернігова. У місті відкрито сім сотень вакансій - на 200 більше, ніж у квітні 2023 року.

Навіть на Донеччині за останній рік баланс вакансій формально не змінився: за даними work.ua, область має 215 відкритих вакансій. З очевидних причин такі міста як Курахове чи Селидове вибули з ринку праці, а Покровськ у листопаді скоротив кількість вакансій удвічі.

Замість цього, Краматорськ і Слов'янськ продемонстрували значне збільшення. Наразі в обох містах кількість вакансій зросла втричі в порівнянні з минулим роком, і це не пов'язано з втратою населення. За даними Міжнародної організації з міграції, найбільші потоки переселенців зафіксовані саме в Донецькій області (90%). Іншими словами, агломерація Краматорська приймає найбільше місцевих жителів з прифронтових територій.

Читайте також