Новини Івано-Франківська та області

Чотири відтінки: 26 митців створили художні твори про Франківськ (ФОТО)

У вівторок, 5 травня, у галереї "Бастіон" відбулася презентація виставки "Франківська збірка". Вона представила 78 творів від 26 художників з Івано-Франківська. Унікальність цієї виставки полягає в тому, що митці мали можливість зобразити місто, використовуючи лише чотири кольори: білий, чорний, жовтий і червоний.

Митці успішно виконали своє завдання, тому всі бажаючі можуть ознайомитися з їхніми творами до 19 травня. Виставка триватиме до цього терміну, повідомляє Репортер.

"Франківська збірка" - це ініціатива видавця й мецената Василя Іваночка. Минулого року він запланував зібрати колекцію для нового музею, який поки у планах. Та колекція отримала назву "Франківська збірка".

Минулого року в Музеї мистецтв Прикарпаття була урбаністична виставка 10 художників Івано-Франківська. А сьогоднішня виставка - це вже третя подія в рамках міського пленеру "Франківська збірка". Постпленерова виставка має конкурсний формат. Адже журі відібрало трійку найкращих робіт, які отримали дипломи.

До складу журі увійшли художники Мирослав Яремак, Богдан Губаль і Микола Джичка. Хоча вони є авторами експозиції, їхні твори не були представлені у конкурсі. Окрім того, оцінювання картин проводив також Василь Іваночко.

У списку учасників були: Надія Бабій, Юрій Бакай, Орест Заборський, Назар Кардаш, Юлія Карпенко, Анна Кирпан, Василь Красьоха, Богдан Кузів, Тетяна Мурафа, Таня Павлик, Ігор Панчишин, Світлана Повшик, Ірина Погрібна, Володимир Сандюк, Ярема Стецик, Валерій Твердохліб, Оля Цап, Ірина Чмелик, Андрій Шнайдер, Оксана Чолій, Олег Чуйко, Микола Якимечко, Ярослав Яновський.

Нагадаємо, пленер був дещо ускладнений, адже художникам дали тільки чотири барви - білу, чорну, жовту й червону.

Декілька митців спочатку мали певні сумніви щодо того, чи зможуть впоратися з цим викликом, - зазначає Богдан Губаль. - Проте всі вони впоралися. Кожна робота виявилася цікавою та оригінальною. Серед них є як традиційні пленерні, так і асоціативні, що містять захопливі трансформації, релігійні мотиви, абстракції та декоративні елементи.

За словами ще одного члена журі, художника Ярослава Яремака, ці обмеження є пошуком нових форматів.

Чи вдалося досягти успіху - можливо, це питання слід залишити на розгляд мистецтвознавців. Проте ці перші спроби свідчать про те, що часи змінюються, а разом з ними і суспільство, - зазначає Яремак.

Отож, журі вибрало три найкращі роботи та вручило дипломи - Оксані Чолій за роботу "Без назви", Світлані Повшик за "Дворик худграфу", а також Миколі Якимечку за картину "Силует, що зникає".

За словами однієї з лауреаток, Оксани Чолій, використання чотирьох кольорів не стало для неї значним викликом. Її твори не мають назв, оскільки художниця не змогла визначитися, як їх охарактеризувати. Вона зазначає, що це скоріше відображення емоцій, почуттів та вражень від міста, які асоціюються зі спогадами про певні миті, що залишилися в пам'яті.

За словами мисткині, у неї є кілька концепцій на цю тему. Наразі вони зафіксовані в її нотатках, проте вона має намір створити серію творів. Цей пленер став для неї своєрідним поштовхом до реалізації своїх задумів.

Окрім професійного журі, оцінювання робіт також проводили й відвідувачі виставки. Протягом години вони мали можливість придбати бюлетень за 20 грн, у який потрібно було вписати ім’я художника та назву найбільш вподобаної роботи. В результаті, нагороду глядацьких симпатій та 2170 грн здобула Юлія Карпенко зі своєю роботою "Місто розквітає".

Виставка продовжуватиметься до 19 травня. По завершенню заходу, кожен художник зобов'язаний передати одну зі своїх картин для нового музею.

Читайте також