Влада Великої Британії висловлює підозри щодо можливого причетності Росії до підпалу власності, що належить Стармеру.

Російський слід у британських підпалах. Лондонські спецслужби розслідують причетність країни-агресорки до пожеж у колишньому житлі та колишній автівці премʼєр-міністра Кіра Стармера. За підозрою у підпалах затримали трьох українців, один із них має також румунське громадянство. Що відомо про звʼязки чоловіків із країною-агресоркою - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
Трьох українців затримали за підозрою у підпалах майна премʼєр-міністра. Їм висунуто звинувачення у змові, і правоохоронці заявляють, що це не всі причетні до цієї справи — є й інші підозрювані, чиї імена поки що залишаються невідомими.
На перший погляд, у підозрюваних не спостерігається жодних зв’язків із Росією або проявів симпатії до країни-агресора. Проте розвідувальна агенція "Мольфар" провела аналіз їхньої активності у соціальних мережах та на платформі Telegram і виявила певні закономірності. На момент події всі троє не мали постійного джерела доходу і використовували неофіційні маршрути для підзаробітку.
На наступний день після підпалу правоохоронці затримали 21-річного жителя Надвірної, Романа Лавриновича. Відомо, що його дядько служить у Збройних Силах України. Роман прибув до Лондона після початку повномасштабного вторгнення й тривалий час шукав роботу, зокрема, через російськомовні телеграм-канали для мігрантів. Він став учасником кількох сумнівних груп, де розміщують анонімні пропозиції праці, а оплату обіцяють в рублях або криптовалюті.
Ці типи груп і пабліків у Telegram можуть стати потенційним середовищем для вербування в рамках нелегальних схем. Часто в таких місцях діють проксі-куратори з Росії, які намагаються знайти вразливих людей, готових виконувати "будь-які завдання". Цю тактику вже використовують росіяни в Україні... Також є відомості про аналогічні випадки в європейських країнах, де Telegram став важливим інструментом для ГРУ, що займається вербуванням "одноразових виконавців" для проведення саботажних дій. У країнах ЄС росіяни переважно орієнтуються на мігрантів (наприклад, біженців з України), осіб із проросійськими поглядами, але без глибокої ідеологічної основи, а також на кримінальні елементи і людей з незрозумілим минулим.
Роман також мріяв побудувати кар'єру моделі у Великій Британії, тому розмістив своє портфоліо на платформі для фріланс-моделів.
Ще один підозрюваний, 26-річний чернівчанин Станіслав Карп'юк, також працював моделлю у Великій Британії. У його випадку цифрові сліди більш чітко вказують на прихильність до Росії. Серед його творчих робіт – участь у зйомках російськомовного кліпу на платформі Rutube. Крім того, він мав профілі на російських сайтах знайомств. Сам Станіслав є громадянином Румунії, і його затримали в аеропорту Лондона під час спроби вилетіти до Румунії.
Третій затриманий є найстаршим серед них. Йому 34 роки, і він походить з міста Чортків у Тернопільській області. Ще шість місяців тому Петро Починок проживав разом зі Станіславом Карпʼюком в одній квартирі. Він займався торгівлею одягом, користувався соціальною мережею "ВКонтакті" та мав електронну пошту на російському ресурсі mail.ru.
Усі ці відомості про підозрюваних аналітики отримали з публічних джерел. У той же час, англійські детективи досліджують можливість вербування українців російськими спецслужбами, оскільки подібні випадки вже мали місце.
Минулого року двоє громадян Великої Британії, за вказівкою кураторів з Росії, підпалили склад в Лондоні, що належав українській компанії. У випадку з майном прем'єра Стармера, цілком ймовірно, що виконавці не усвідомлювали, чию власність вони знищують. Адже серед об'єктів були колишня автомобіль прем'єра, який він продав сусідові, а також стара квартира та будинок, де він жив з родиною до переїзду на Даунінг-стріт, 10.
Всі троє арештованих категорично відкидають звинувачення і наразі знаходяться під охороною - очікуючи на наступну сесію в кримінальному суді, яка відбудеться через два тижні.