Як вберегти своє психічне здоров’я та стати щасливим? (частина друга)
Сьогодні, поговоримо про психічне здоров’я українців, яке безсумнівно пов’язано з нашим сьогоденням, а отже з війною. Сьогодні йтиметься про те, як врятувати себе самих, як вберегти своє психічне здоров’я.
До речі, ця публікація буде корисна багатьом – військовим та переселенцям, мешканцям зони української Луганщини та жителям окупованих територій.
Читайте також Як вберегти своє психічне здоров’я та стати щасливим? (частина перша)
Наш співрозмовник – доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри неврології, психіатрії та наркології ДЗ «Луганський державний медичний університет» Микола Овчаренко.
Наша розмова відбулася на початку лютого у Рубіжному, тут на базі державного закладу «Луганський державний медичний університет» розпочалася реалізація пілотного проекту «Психічне здоров’я для України», який буде реалізовуватися протягом 2020-2024 років.
За словами Миколи Овчаренка, не дивно, що саме Донбас, і особливо саме Луганщина, стали пілотної базою проекту.
Проведені фахівцями епідеміологічні дослідження показали, що в нашому регіоні, особливо серед внутрішньо переміщених осіб (ВПО), відзначається велика частка різних психічних розладів: тривога, депресивні стани, порушення сну, емоційно-вольові та психосоматичні розлади, знижений рівень адаптації та ін.
Але разом з тим більшість осіб, які мають проблеми з психічним здоров’ям не звертаються за медичною допомогою.
А що ж таке психічні розлади? Пояснюю Микола Овчаренко.
Міжнародний стандарт психічного здоров’я включає 10 ознак: інтелект, цілеспрямованість, гнучкість, логічність мислення, моральні якості, соціальна поведінка, особливості харчування, емоційність, відношення до свого здоров’я, сексуальність.
Для збереження психічного здоров’я важливо уникати скупості, мстивості, заздрощів, лицемірства, гордині, хворобливого самолюбства.
Втім, не тільки любов до себе – головний чинник для збереження психічного здоров’я. Продовжуємо слухати поради фахівця.
Психічне здоров’я — це рівень психологічного благополуччя, який визначається не тільки відсутністю психічних захворювань, а й рядом соціально-економічних, біологічних, соціальних факторів.
Отже, за словами нашого співрозмовника для того, щоб зберегти психічне здоров’я важливо настроїтися на позитив, на позитивне мислення.
Мабуть головним словом для опису психологічного здоров’я є слово «гармонія», або «баланс». І перш за все це гармонія між різними складовими самої людини: емоційними і інтелектуальними, тілесними і психічними тощо.
«Є такий професійний термін: розрив у лікуванні, який показує скільки людей при наявності очевидних показань реально звертаються до фахівців – медиків.
Так ось: при біполярних розладах настрою не звертається 40%; при наявності значних депресивних проявів – 45%; при панічних атаках – 47%; при генералізованих тривожних розладах – 62%», – зазначає Микола Овчаренко.
Як же можна подолати такий розрив у лікуванні?
Це можна зробити тільки за рахунок значного покращення доступності послуг психологічної допомоги (зокрема для ВПО), через посилення зав’язків між психіатрами, психотерапевтами та психологами, які представляють як державний так і не державний сектор із залученням сімейних лікарів до сфери забезпечення психічного здоров'я.
І основна увага в ході реалізації цього проекту буде спрямована на навчання медичних працівників первинної ланки сучасним технологіям охорони психічного здоров'я населення.
Сподіваюсь, що наша розповідь була корисною для багатьох.
Мені особисто дуже хотілося, щоб вона була цікавою також для населення окупованої зони, людей, які опинилися у заручниках.
Пам`ятайте, що всі люди потребують підтримки, участі, співчуття та любові.
Ви не самотні! Поруч є завжди люди, які зрозуміють і допоможуть. Не соромтеся звертатися за допомогою!
У разі потреби звертайтеся до фахівців – отримаєте індивідуальну, конфіденційну консультативну допомогу і підтримку.
Бережіть психічне здоров`я! Адже це запорука щасливого життя і довголіття!
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа