Новини Івано-Франківська та області

Як вберегти своє психічне здоров’я та стати щасливим? (частина перша)

Сьогодні, поговоримо про психічне здоров’я українців, яке безсумнівно пов’язано з нашим сьогоденням, а отже з війною. Але сьогодні  поговоримо про війну із психологічної точки зору, а саме – як спасти себе, як вберегти своє психічне здоров’я, як врешті решт на з’їхати з глузду.

Тут ви матиме нагоду почути від психотерапевта – Як зберегти психологічну рівновагу і внутрішній баланс.

До речі, ця публікація буде корисна багатьом – військовим та переселенцям, мешканцям зони української Луганщини та жителям окупованих територій. 

Людська психіка здатна перенести безліч навантажень, це закладено в ній. Особистість може пристосовуватися, адаптуватися до змін у своєму житті або в навколишньому середовищі, але різкі перепади, травми, важкі переживання, можуть вести до стійкої стресової ситуації, яка з часом переростає в синдром.

Посттравматичний стрес характерний не тільки для дорослого населення. Дуже уразливими для нього стають діти, адже психіка дитини дуже гостро сприймає ситуації на межі життя і смерті. 

Фахівці діагнозують  багато видів розладу психіки: різного роду  фобії (тобто страхи), депресивна реакція, панічні, тривожно-депресивні стани та інші види  розладу.

Наш співрозмовник – Олексій Суховій – начальник відділу координації надання допомоги з охорони психічного здоров'я на рівні громади, первинної медичної реабілітації державної установи «Центр психічного здоров'я та моніторингу наркотиків та алкоголю» МОЗ України.

Наша розмова відбулася на початку лютого у Рубіжному, тут  на базі державного закладу  «Луганський державний медичний університет» розпочалася реалізація пілотного проекту «Психічне здоров’я для України», який буде реалізовуватися  протягом 2020-2024 років.

Заходи в рамках цього проекту проводяться з метою підвищення рівня обізнаності фахівців, популяризації психічного здоров'я дітей та підлітків, боротьбі зі стигмою, яка виникає при зверненні до психіатра та організації сучасної моделі системи психічного здоров'я.

Олексій Суховій розповів нам про проблеми та перспективи розвитку системи психічного здоров'я в Україні. 

Тривога за майбутнє (своє, своїх рідних та своєї країни), розгубленість – це абсолютно нормальні почуття, коли є соціальна невизначеність і політична напруга.

Вам може бути важко сконцентруватися на конкретних справах та виконанні буденних задач. Як справитись з таким станом і вберегти своє здоров’я – радить Олексій Суховій.

За інформацією прес-служби  Міністерства охорони здоров’я України, проблеми з психічним здоров’ям в Україні тісно пов’язані з бідністю, безробіттям та відчуттям небезпеки, що посилюються у зв’язку з наслідками військового конфлікту. 

Так, в зоні ризику психологічних розладів є українці похилого віку, з низьким рівнем освіченості та ті, що живуть на сході України. Серед осіб старшого віку депресія найчастіше з’являється у людей, які страждають хронічними захворюваннями.

Варто зазначити, що психічні розлади мають великий вплив і на фізичне здоров’я людей.

Так, тяжка депресія спричиняє ішемічну хворобу серця, посттравматичний стресовий розлад підвищує рівень смертності від ішемічної хвороби, пухлин та навмисних і випадкових травм, призводить до зловживанню  алкоголем.

За словами нашого співрозмовника, Олексія Суховія, дуже часто на психічно здоров’я людини негативно впливає Інтернет та ТБ.

На психічне здоров’я людини впливає надмірна кількість маніпуляцій, які присутні у повсякденному житті, втім чимало їх і у ЗМІ.

Громадяни часто стикаються з психологічними бар’єрами: сором, брак довіри до системи, недостатня кількість інформації та обізнаності, висока вартість лікування, острах перед можливість розповсюдження інформації про свою проблему, негативний досвід попередньої допомоги, географічна віддаленість.

Саме тому ми поцікавилися практичними порадами від фахівця. Безумовно, поради не дадуть ефекту без їх використання у повсякденному житті.

***

Сподіваюсь, що наша розповідь була корисною для багатьох. Мені особисто дуже хотілося, щоб вона була цікавою також для населення окупованої зони, людей, які опинилися у заручниках.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа
 

 

 


Читайте також