Реформування прожиткового мінімуму в Україні
Сьогодні у циклі Народний юрист поговоримо про нововведення в українському законодавстві, а саме про нові урядові ініціативи щодо реформування прожиткового мінімуму в Україні.
Міністр соціальної політики України Юлія Соколовська представила концепцію реформування прожиткового мінімуму в Україні.
«Ініціатива передбачає «відв’язку» понад 150 видів соціальних виплат та фінансових показників від прожиткового мінімуму. При цьому пенсії та допомога малозабезпеченим сім’ям залишаться єдиними видами виплат, «прив’язаними» до прожиткового мінімуму. Розмір всіх інших виплат пр. опонуємо встановлювати в абсолютних цифрах і переглядати їх кожного року при прийнятті Державного бюджету», – заявила Міністр.
За словами Юлії Соколовської, така реформа (відв’язка від прожиткового мінімуму) не призведе до зменшення розміру соцдопомог. Для деяких категорій населення розмір виплат навіть збільшиться. «В той же час це дозволить нам реально допомогти сім'ям – щоб вони жили не нижче рівня бідності. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям стане ефективнішою – для сімей, що знаходяться в складних життєвих обставинах, розміри виплат збільшуватимуться», – підкреслила Міністр.
Ініціатива була представлена для обговорення на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. На засіданні сторони домовилися про проведення громадських та комітетських слухань на цю тему для формалізації пропозиції і оформлення її у відповідний законопроект.
До інших новин. Повноцінне запровадження накопичувальної пенсійної системи в Україні потребує створення відповідної інфраструктури. На цьому наголосила Міністр соціальної політики України Юлія Соколовська.
«Щоб була накопичувальна система, спочатку потрібно створити дизайн: хто платить, скільки відсотків, зробити актуальні розрахунки, чи це буде вигідно людині.
Плюс накопичення – це довгі гроші, тобто збереження. Зазвичай це працює так, що кошти інвестуються, а значить, має бути ринок, куди можна інвестувати. На сьогодні в України такого ринку фактично немає», – сказала Соколовська.
Вона нагадала, що нещодавно був прийнятий закон про спліт, яким контроль за діяльністю недержавних пенсійних фондів покладено на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. «Це, вірогідно, перші кроки, про які можна сказати, що якщо будемо рухатися в цьому напрямку ефективно, то за якийсь період часу зможемо запровадити і накопичувальну систему», – зазначила міністр.
За її словами, впровадження накопичувальної пенсійної системи в Україні буде відбуватися з урахуванням провідних світових практик.
Соколовська наголосила, що важливою є інформаційна кампанія щодо пояснення суті реформи: «Я вважаю, що з нашою пенсійною системою, хоч це накопичувальна, хоч солідарна, насправді людина не розуміє, скільки вона отримає пенсії, сплачуючи ЄСВ. Це також проблема, і я б хотіла наступними місяцями цим зайнятися, просто людям пояснити, як працює наша солідарна система». Під час підготовки використані матеріали інформаційного порталу «Українське право» та Урядового порталу.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа