Депутати відмовилися від недоторканності
Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)». Про це повідомляє
Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)» (№7203).
Це рішення підтримали 373 народні депутати України.
Під час розгляду цього проекту Закону з трибуни Верховної Ради виступив Президент України Володимир Зеленський, який наголосив, що розгляд питання зняття депутатської недоторканності давно назрів і постійно відкладався.
Він наголосив: «Хочу вкотре розвіяти всі міфи і маніпуляції. У депутатів зберігається індемнітет. Вони не будуть нести відповідальність за політичні рішення, за голосування чи будь-які політичні і публічні виступи. Мова про дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності».
В.Зеленський закликав народних депутатів ухвалити даний Закон.
Законопроект представив Представник Президента України у Конституційному Суді України Федір Веніславський.
Він підкреслив: «Проект Закону залишає чинною норму, згідно з якою депутата не можна притягнути до відповідальності за те, що він пропонує і говорить. Тобто зняття недоторканності – це не політичне переслідування. Мова йде про скасування касти недоторканних. Касти, якої не може бути в цивілізованій країні світу».
Ф.Веніславський розповів про правові підстави розгляду проекту Закону «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)». Він повідомив про позитивний висновок Конституційного Суду України щодо даного законопроекту.
Представник Президента нагадав, щоб даний Закон був ухвалений, за нього мають проголосувати більш як 300 народних депутатів і висловив сподівання, що він буде прийнятий.
Висновок Комітету з питань правової політики озвучила заступник голови Комітету з питань правової політики Ольга Совгиря.
Представник Комітету поінформувала, що законопроектом пропонується викласти статтю 80 Конституції України у новій редакції, що скасовує положення, за якими народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність, тобто народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності.
О.Совгиря також зазначила, що законопроект відповідає вимогам частини другої статті 156, статей 157 та 158 Конституції України.
Вона повідомила, що Комітет з питань правової політики рекомендує Верховній Раді, поданий Президентом України як невідкладний, проект Закону «Про зняття недоторканності з народних депутатів України» прийняти в цілому як Закон.
Доповідач відповіла на запитання народних депутатів.
Народні депутати перейшли до обговорення законопроекту.
Представники фракцій і груп, виступаючи з трибуни парламенту, нагадали, що всі політичні сили обіцяли своїм виборцям зняти депутатську недоторканність. Вони наголосили, що зараз є історичний шанс – ухвалити це рішення.
Із заключним словом виступила заступник голови Комітету з питань правової політики О.Совгиря. Вона закликала народних депутатів: «Давайте доведемо сьогодні своїм голосуванням, що правопорядок в Україні є вищим, ніж ті застереження, які суперечать принципу верховенства права… Давайте доведемо всім, що законом є воля 90% громадян України, які проголосували за зняття депутатської недоторканності на всеукраїнському референдумі ще у 2000 році. І давайте приведемо у відповідність до принципу верховенства права нашу Конституцію».
За результатами обговорення Верховна Рада ухвалила в цілому Закон України «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)» (7203). За це рішення проголосували 373 народних депутати.
Закон набере чинності з 1 січня 2020 року.
Як повідомляє
«Я хочу розвіяти всі міфи та всі політичні маніпуляції: у депутатів зберігається індемнітет – вони не нестимуть відповідальності за політичні рішення, за голосування чи будь-які політичні та публічні виступи. Йдеться про дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності», – заявив Глава держави під час виступу на другій сесії Верховної Ради IX скликання.
«Якщо депутат збиває людину або «кришує» видобуток бурштину, або вчиняє будь-який інший кримінальний злочин – він повинен відповідати», – наголосив Володимир Зеленський.
Він також зауважив, що парламент – це насамперед законодавчий орган, а не місце, де можна п’ять років ховатися.
Президент нагадав, що недоторканності не мають парламентарі багатьох країн світу, зокрема Австралії, Великої Британії, Іспанії, США, Канади, Німеччини, Австрії.
«Це неповний список країн, у яких парламенти не мають імунітету від кримінальних злочинів. Я звертаюся зараз до всіх депутатів Верховної Ради України: просто зробіть те, що ви обіцяли довгі роки людям, простим українцям», – резюмував Глава держави і нагадав, що зняття недоторканності з народних обранців підтримує 90% громадян України.
Володимир Зеленський порадив депутатам не перевіряти, скільки саме людей може вийти під стіни парламенту у разі залишення недоторканності. Він також зауважив, що вірить у депутатів усіх фракцій та їхній вибір.
«Кажуть, що наша наука – у плачевному стані. Це неправда. Бо українські депутати зробили справді геніальне відкриття: вони винайшли «вічний двигун». «Вічний двигун» політичного життя. Працює дуже просто: спочатку кандидати в депутати обіцяють зняти недоторканність, потім провалюють голосування, потім народ забуває. А на наступних виборах кандидатам знову є що обіцяти. Це працює останні майже 20 років. Але цьому «ґаджету» час відправитися на звалище історії», – заявив Президент.
Він зазначив, що знає про те, що напередодні протягом дня і ночі дехто намагався зірвати голосування за скасування депутатської недоторканності.
«Я думаю, громадяни здогадаються, хто ці люди, коли побачать поіменний список голосування. Біля їхніх прізвищ буде, на жаль, написано «Проти»», – підкреслив Володимир Зеленський.