Новини Івано-Франківська та області

Лікарі Рубіжного попереджали про загрозу епідемії кору

Сьогодні у місті Рубіжне зафіксовано спалах на небезпечну інфекційну хворобу – кір.  

Рішення міської комісії з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Рубіжанської міської ради.

В травні 2019 року в м. Рубіжне зафіксовано спалах на небезпечну інфекційну хворобу - кір. Станом на теперішній час в місті захворіло на кір 10 людей, з них 9 дітей. Осередком хвороби визначено загальну - освітню школу № 4 м. Рубіжне.

Рішенням міської комісії з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Рубіжанської міської ради подія, що виникла в м. Рубіжне внаслідок захворювання на кір визначена, як надзвичайна ситуація природного характеру об’єктового рівня, прийнято ряд рішень щодо недопущення розповсюдження захворювання на території міста.

Про це повідомляє сайт міської ради.

З 22.05.2019 введено карантин у всіх навчальних класах ЗОШ № 4 м. Рубіжне з призупиненням учбового процесу, окрім випускних класів.

Структурним підрозділом Рубіжанської міськрайонної філії ДУ «Луганський обласний лабораторний центр МОЗ України», управлінням охорони здоров’я Рубіжанської міської ради здійснюється комплекс лікувально – профілактичних заходів по локалізації та ліквідації спалаху в м. Рубіжне небезпечної інфекційної хвороби кору.

Читайте також Лікар Тетяна Цихач розвінчує міфи про вакцинацію

Ситуація контрольована, але очікуємо спалах

Я щеплень не боюся. Доступно про календар щеплень

Ольга Альбертівна Мартиненко – завідувачка інфекційним відділенням Центральної міської лікарні міста Рубіжне. Ми поговорили з нею про те, чому ми всі сьогодні опинилися під страшенною загрозою, адже кір погрожує всім. 

Це інтерв’ю ми записали у дні, коли  не було відомо, що скоро у Рубіжному буде спалах кору.

Кір — небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.

Ольга Альбертівна Мартиненко – завідувачка інфекційним відділенням Центральної міської лікарні міста Рубіжне.  

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.

Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту.

Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист вакцинація. Сьогодні в Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист.

Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини. Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини. І за словами лікарів, сьогодні ми пожинаємо наслідки того, що 5-7-10 років тому люди масово відмовлялися від щеплень.

Міністерство охорони здоров’я закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Вакцинуватись за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики.

А яку статистику захворюваності маємо сьогодні? Про неї розповіла Ольга Мартиненко.

А що в інших регіонах, та загалом в Україні? За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, протягом 18-го тижня 2019 р. на кір захворіли майже 1400 людей — 778 дорослих і 621 дитина. Щеплення — єдиний надійний захист від кору. Із 25 квітня до 2 травня найбільше нових випадків кору зареєстровано у Харківській області (327 хворих: 254 дорослих і 73 дитини), м. Київ,  Тернопільській,  Київській,  Рівненській областях. З початку року (з 28 грудня 2018 р. до 2 травня 2019 р.) на кір захворіло більш ніж 45 тисяч людей — 21 тисяч дорослих  і 24 тисячі дітей. Від ускладнень кору померло 17 людей. На попередньому тижні від ускладнень кору померла 12-річна дитина, яка не могла бути щеплена через протипокази до вакцини. Захистити таких людей можливо лише колективним імунітетом. Загалом з початку спалаху на кір захворіло більше 100 тис. людей, 38 з яких померло.

Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема — залежить від рівня охоплення щепленнями у країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоби рівень вакцинації досягав 95–98%.

Направляти на щеплення можуть сімейні лікарі, терапевти й педіатри. На початку літа приватні медзаклади, лікарі-ФОП, які уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), отримають вакцини за національним Календарем щеплень, закуплені за кошти держбюджету.

Дев’ять із десяти невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень — пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту) тощо, а також до інвалідності та смерті. Специфічного лікування від кору немає. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику.

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору — захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору.

Бажаю всім нашим слухачам міцного здоров’я, а лікарям на додаток  натхнення та гідного фінансування. 

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

 


Читайте також