Луганський досвід. Посилення правової спроможності жінок
Сьогодні ми поговоримо про гендерні питання в Україні. Днями в Сєвєродонецьку відбулася презентація результатів проекту громадських активістів з Рубіжного «Посилення правової спроможності жінок у Луганській області».
Відверто кажучи, Україна загалом та Луганщина зокрема тільки набирають досвід у цьому напрямку.
Ми тільки вчимося враховувати гендерні питання, тільки починаємо вивчати світовий досвід. Отже, нам треба вчитися, вчитися і ще раз вчитися.
І тільки тоді ми всі відчуємо зміни на краще. Треба зазначити, що допомагають у цьому напрямку міжнародні донори, які всіляко підтримують Україну, громадські організації, які займаються цією проблематикою.
Новим імпульсом для розвитку гендерної політики в Україні стала Угода про асоціацію з Європейським Союзом. Забезпечення рівних можливостей жінок і чоловіків, боротьба з дискримінацією – важливі цілі співробітництва, визначені Угодою.
На обласному рівні гендерними темами опікується Департамент соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації, Луганська обласна Координаційна рада з питань сім'ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку та протидії торгівлі людьми, представники партнерських громадських і міжнародних організацій, зокрема ПРООН, ОБСЄ, ООН Жінки, громадських організацій.
Гендерна нерівність — це ідея та ситуація, коли жінки та чоловіки не є рівними за правами, можливостями та уявленнями про них. На думку борців за гендерну рівність, в Україні жінки відстають від чоловіків у багатьох областях, включаючи освіту, можливості на ринку праці, представленість у політиці, зарплатою за рівноцінну роботу.
Але ситуація змінюється на краще. І минулий, 2018 рік став у цьому напрямку доленосним – прийняті нові закони, вводяться нові практики.
Про законодавчі зміни, а також про те як реалізується державна гендерна політика на Луганщині, про важливість гендерних ініціатив місцевих громадських активістів для громад Луганщини нам розповіла завідувач сектору сімейної політики Департаменту соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації Яна Силкіна.
А тепер – слово місцевим ініціативам, місцевим громадським активістам. Максим Данильченко – представляє громадську організацію «Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії». Він розповів про проект.
За час реалізації проекту були проведені тренінги з гендерно-орієнтованого бюджетування та «круглий стіл» «Гендерна ситуація в Україні та в Луганській області: нові виклики та нові можливості для підвищення правової спроможності жінок». Окрасою проекту стала фотовиставка «Жінки Луганщини: гордість та краса».
Максим Данильченко розповів нам про підсумки проекту. Отже, пряма мова, говорить Максим Данильченко.
Мета проекту - зниження гендерної нерівності, посилення жіночого руху, правових можливостей жінок у процесі прийняття рішень на місцевому рівні та боротьби з гендерними стереотипами, формування сталої думки про необхідність жіночого руху і підготовка до впровадження регіонального Плану дій з захисту прав жінок у Луганській області.
Завдання проекту були наступні:
1. Проаналізувати гендерну ситуацію та рівень дотримання прав жінок у Луганській області.
2. Посилити жіночій рух та правові можливості жінок у процесах прийнятті рішень на місцевому рівні на Луганщині.
3. Зменшити гендерні стереотипи.
4. Підвищити рівень обізнаності населення про гендерну політику та можливості жіночого руху.
5. Сформувати сталу громадську думку про необхідність жіночого руху, захисту прав жінко та зниження гендерної нерівності.
У рамках проекту було проведено чимало заходів, а саме: два тренінги з ґендерно-орієнтованого бюджетування у містах Сєвєродонецьк (27.09.2018 р.) та Рубіжне (28.09.2018 р.), а також - круглий стіл «Гендерна ситуація в Україні та в Луганській області: нові виклики та нові можливості для підвищення правової спроможності жінок» у м. Сєвєродонецьк 10.09.2018 року.
Дуже приємно, що Інтернет-видання «Паралель-медіа» взяло участь у цьому проекті.
В рамках даного проекту було створено 10 статей, 8 з них були опубліковані на сторінках нашого видання.
Як жінка-психолог разом з колегами врятовує кремезних чоловіків
На сторожі закону - рубіжанські жінки-поліцейські (частина перша)
На сторожі закону - рубіжанські жінки-поліцейські (частина друга)
Ольга Феленко як дзеркало громадського життя Рубіжного
Що заважає подолати гендерні стереотипи в українському суспільстві? (частина перша)
Що заважає подолати гендерні стереотипи в українському суспільстві? (частина друга)
Чому необхідно враховувати гендерні питання при формуванні місцевих бюджетів Луганщини
«Невгамовні» - рубіжанські волонтери (частина перша)
«Невгамовні» - рубіжанські волонтери (частина друга)
В рамках проекту створено декілька відео.
Проведено два дослідження - «Гендерна арифметика органів влади Луганської області 2018» та «Гендерна ситуація в Луганській області: загальний стан та результати опитування».
Надруковано та розповсюджено два буклети.
Проведено флеш-моб «Рівні можливості для всіх».
Була проведена фотовиставка «Жінки Луганщини: гордість та краса».
За словами Максима Данильченка, до якісних результатів можна віднести наступне: підвищено рівень гендерної обізнаності населення Луганщини; знижено рівень гендерних стереотипів; посилено правові спроможності жінок на Луганщині; актуалізовано гендерну проблематику в регіоні; сформовано рекомендації щодо покращення гендерної ситуації в регіоні; покращено позитивне сприйняття жіночого руху; проаналізовано загальну ситуацію в гендерній сфері в Луганській області та сформовано рекомендації щодо її покращення завдяки дослідженню «Гендерна ситуація в Луганській області: загальний стан та результати опитування»; збільшено розуміння про необхідність дотримання прав жінок та розвиток гендерної рівності; посилено жіночій рух та правові спроможності жінок; проаналізовано гендерну ситуацію а органах влади завдяки дослідженню «Гендерна арифметика органів влади Луганської області».
А ось довготривалі результати такі: сформовано сталість громадської думки про необхідність жіночого руху, захисту прав жінко та зниження гендерної нерівності; налагоджено порозуміння між активними громадинами щодо необхідності гендерної рівності та дотримання прав жінок.
20 жінок та 10 чоловіків взяли участь в опитуванні опитано 30 активних жінок-лідерів та експертів щодо гендерної ситуації на Луганщини;
46 осіб взяли участь 2 тренінгах з ґендерно-орієнтованого бюджетування у м. Сєвєродонецьк та Рубіжне;
22 особи взяли участь у круглому столі «Гендерна ситуація в Україні та в Луганській області: нові виклики та нові можливості для підвищення правової спроможності жінок»;
в рамках проекту: створено 10 статей та виготовлено 6 відеоматеріалів;
Надруковано та розповсюджено 12 тис буклетів;
30 осіб прийняло участь у відкриті фотовиставці.
Максим Данильченко розповів про дослідження, яке доводить, що склад місцевих рад на Луганщині не відповідає гендерному балансу – 70 і більше відсотків депутатів – чоловіки, і лише 30 відсотків – жінки. Результати двох досліджень щодо гендерного балансу серед депутатів та проведення опитування серед експертів, були втілені у рекомендації для обласної влади.
Ольга Феленко – голова Громадської ради при виконкомі Рубіжанської міської ради. Ольга Данилівна вважає, що зміни в країні, зміни в суспільному житті на краще, можуть відбуватися тоді, коли громадські активісти навчаються, набувають нових навичок.
Про розвиток громадянського життя у Рубіжному та про вплив на це проекту нам розповіла Ольга Миколаївна Бутенко.
***
Чинне законодавство de jure гарантує чоловікам та жінкам України рівні права та можливості.
Але реально, і це не для кого не секрет, що в політичній, культурній, соціальній, економічній сфері, в працевлаштуванні та повсякденному житті існує нерівність.
Отже, робота у цьому напрямку має продовжуватися та вдосконалюватися.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа