Новини Івано-Франківська та області

Підсумки року. Інформаційні заходи Представництва ЄС (частина друга)

Ми стоїмо на порозі нового 2019 року. У 2018 році я багато розповідав вам про європейську проблематику, про європейські виміри, про європейський вибір Луганщини. 

Сьогодні, підбиваючи підсумки 2018 року, я хочу знову поговорити про європейські цінності, про ЄС, про те, як будувати Європу в Україні. Нагадаю, що у грудні 2018 року на  Луганщині відбулися інформаційні заходи Представництва Європейського Союзу в Україні.

Очолила делегацію доктор Анніка Вайдеман, заступник Голови Представництва ЄС в Україні. Делегація відвідала Сєвєродонецьк та Старобільськ.

Читайте також - Підсумки року. Інформаційні заходи Представництва ЄС (частина перша)

Метою візиту стала презентація європейських програм для України, а також обговорення шляхів співпраці між Луганською областю та Представництвом ЄС.

Під час чисельних заходів – тренінги, семінари – увага була приділена можливостям у сфері освіти, культури, спорту, підтримці малого та середнього бізнесу.

Нам вдалося поспілкуватися з їх учасниками.

Ірина Широкова представляє громадську організацію Інтерньюз- Україна і є менеджером інформаційної кампанії від Представництва ЄС «Будуємо Європу в Україні». 

Вона розповіла нам про саму кампанію, навіщо відбуваються такі візити по регіонам України.  Ірина Широкова докладно зупинилася на тому  як українські підприємці можуть долучитися до можливостей від ЄС. Ось така відбулася розмова.

На Луганщині відбулася презентація відкритих конкурсів на гранти та проекти ЄС. 

Представники неурядових організацій, зацікавлені у подачі заявок на гранти та проекти ЄС громадяни дізналися  багато нового про програми: Horizon 2020, Creative Europe, Culture Bridges, Erasmus+, EU Study Days та інші.  

Також було презентовано діяльність Інформаційного центру ЄС у Сєвєродонецьку, що працює на базі Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.

Ірина Широкова розповіла про співпрацю Представництва ЄС з університетами, зокрема про створення Інформаційних центрів  ЄС при українських вишах.

Ірина Дойшле працює експертом в Інформаційному центрі ЄС в Луганській області. Наша співрозмовниця докладно розповіла які проекті реалізує центр.  Ірина не забула нагадати, що центр працює при Східноукраїнському університеті імені Володимира Даля.

На зустріч прийшли  охочі покращити навички роботи з донорами.

Щоб дізнатися краще  «як зрозуміти донора?». Серед винесених на розгляд тем: термінологія грантових заявок і тендерів; - хто такі донори і принципи ефективної комунікації з ними; види грантової допомоги тощо.

Важливо додати, що учасники розбирали реальні приклади  грантових конкурсів ЄС та практичні завдання.

Під час візиту делегації відбувся семінар  для підприємців Сєвєродонецька та Луганської області -  «Як знайти бізнес-партнера в Європейському Союзі?».

На семінарі йшлося про  важливість реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, поширення європейських цінностей та підвищення рівня обізнаності українців щодо розвитку відносин між Україною та ЄС.

Семінар проводився Представництвом ЄС у співпраці з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Європейською Мережею Підприємств (EEN).

Додам, що під час зустрічей з представниками ЄС, у Сєвєродонецьку та Старобільську відбулися  брейн-ринги для молоді на тему Європейського Союзу.

В них взяли участь студенти, школярі, активна молодь. Брейн-ринг на європейську тематику – гра для студентів, школярів та активної молоді, яка допоможе в інтерактивній спосіб покращити знання про історію Європи, її політичне, економічне, культурне життя, а також відчути командний дух і розвинути аналітичні навички.

Ірина Широкова проінформувала нас про європейські можливості для української молоді. Як виявляться, різноманітних програм дуже багато: існує багато шансів кардинально змінити своє і студентам, і викладачам. Ірина Широкова розповіла про працюючі програми для молоді.

У Старобільську, так само, як і у Сєвєродонецьку відбулася публічна презентація «Пріоритети ЄС в Україні, огляд програм і можливостей, а також інформаційних ресурсів Представництва ЄС».

Хоча сьогодні більшість населення прозріла і не кличе «руський мир», але не можна говорити що це суттєво збільшило кількість прихильників євроінтеграції. Найбільша  підтримка серед молоді, яка відчуває переваги, а також традиційно у прогресивних журналістів та громадських активістів.

Безумовно, в силу історичних особливостей, в силу нашого сьогодення регіони України відрізняються один від одного щодо євроінтеграціних прагнень. А ось що об’єднує такі різні регіони великої єдиної України нам розповіла Ірина Широкова.

В Луганській області немає специфічної з урахуванням регіону, інформаційної програми з євроінтеграції у медіа, але багато ЗМІ повідомляють про те, як європейські цінності, європейські стандарти можна реалізовувати в Україні. І головне, що це дає пересічним громадянам.

Зрозуміло, що люди знають про головне: «безвізовий режим» - «кому ми там потрібні», «реформи у різних галузях» - «життя становиться все гірше», «Угода про асоціацію» - «війна з Росією».

Отже, досі «працюють» штампи. Жителі області добре обізнані про санкції, безвізовий режим, реформи у різних галузях. Менше обізнані про Угоду про асоціацію. Про неї знають або фахівці, чиновники, або журналісти, які про це пишуть.

…Невеличке місто Попасна – одна із «гарячих точок» війни. Передмістя міста постійно обстрілюють з боку «ЛНР». Саме в таких умовах працює колектив, якій очолює наш наступний співрозмовник - Ярослав Нестеренко - головний редактор районної газети «Попаснянский вестник».

Під час бойових дій, діяльність газети була тимчасово припинена. Значна більшість колективу редакції покинула місто. Ярослав   Нестеренко залишився в місті, і коли при обстрілах було пошкоджено приміщення редакції, спасав редакційне майно, виносячи його з постраждалої будівлі…

З квітня 2015 року його було призначено головним редактором газети «Попаснянский вестник». Роботу редакції почав фактично з нуля: пошуку нового приміщення для редакції, нового колективу. Треба зазначити – він весь час вчиться у досвідчених колег. Ярослав Нестеренко постійно бере участь у семінарах та тренінгах. До речі, в цьому році, з нагоди Дня незалежності України його було нагороджено медаллю «За працю і звитягу». Ось така у нас відбулася розмова.

Ну, і наприкінці сьогоднішньої розмови, додам, що нині на Луганщині, у порівняні з іншими регіонами, відсоток населення, яке відвідувало країни ЄС дуже низький.

До війни у соціологів була така інформація про те, що близько 75 відсотків мешканців Луганщини ніколи не покидали теренів Луганської області.

Проте, значна частина людей, більшість з них у пошуках роботи, «відвідувала» Росію, а саме великі російські міста. Інформація про те, скільки людей скористалися безвізовим режимом на Луганщині відсутня. Але, ця кількість постійно зростає.

Варто згадати про позитивні зміни, які пов’язані з  Державною міграційною службою України.  У 2017 році  черги у ДМС  для оформлення паспортів, залишалися  досить великими.

Зараз, за даними  ДМС України в Луганській області та за власними спостереженнями, черги зникли. Запрацював з 1 жовтня 2018 року сервіс «Електронна черга».

Відтепер для отримання послуг з оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки та паспорта громадянина України для виїзду за кордон достатньо попередньо зареєструватись в електронній черзі на офіційному веб-сайті міграційної служби.

До ДМС звертаються мешканці і підконтрольній Уряду території, і непідконтрольній території, які хочуть отримати  закордонний паспорт.

В теперішній час Управління Державної міграційної служби України в Луганській області та його 15 територіальних підрозділів працюють в штатному режимі.

Тепер всі питання можна вирішити на місці, у центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП). Гроші на переобладнання ЦНАПів отримані, у тому числі, завдяки підтримки з боку ЄС. За 9 місяців 2018 року мешканцями Луганщини оформлено 35 тис закордонних паспортів, окрім цього 9 тис – з непідконтрольної території.

Звідси – прослідковується  чітка тенденція  на збільшення кількості осіб, які хочуть скористатися «безвізом».

Нові європейські можливості для України, у тому числі отримання «безвізу»  це тільки початок великого шляху з будівництва нової України. Саме за це виходили люди на Майдани не тільки у Києві, але й у Луганську.  І врешті-решт саме за нову європейську демократичну Україну воюють наші хлопці. І про це  мріють люди в окупованих Луганську, Донецьку та Криму.

Отже, за великим рахунком,  Європа, нові виклики та нові можливості це і є наші нові європейські права і за них варто боротися!

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

Фото автора та Представництва ЄС в Україні. 


Читайте також