Новини Івано-Франківська та області

Хто зупинить насильство в українських школах?

Сьогодні мова буде про те хто зупинить насильство в українських школах? І яка  роль поліцейських у протидії такому явищу, як «булінг»?

Але спочатку нагадаю, що Патрульна поліція — підрозділ Національної поліції, який цілодобово патрулює міста України, забезпечує громадський порядок та безпеку. «Служити та захищати!» - такий слоган  патрульні намагаються виконувати на 100 відсотків. 

Нагадаю, що саме в ці дні  відбувається  щорічна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»,  яка триває з 25 листопада по 10 грудня.

В ці дні, представники поліції Луганської області йдуть до людей, щоби розповісти їм,  як не стати жертвою насильства.

Головний наголос на тому, що «не треба мовчати та терпіти», розповідають  куди звертатися та де отримати необхідну соціальну та юридичну допомогу.

Географія акції – вся Луганщина: від мирного сільсько-господарчого північного Троїцького, до прифронтового  Попаснянського району, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Рубіжне, Біловодськ – по всій області.

…Особлива увага – закладам освіти. Тут і профілактика правопорушень, і підвищення рівня правової культури дітей, поширення знань про права і свободи громадянина та способи їх реалізації і захисту.

Варто також згадати, Поліція Луганщини долучилась до міжнародної акції «Біла стрічка». Це – міжнародний символ активізму проти домашнього та гендерно-зумовленого насильства над жінками та дітьми, започаткованого чоловіками в Канаді в 1991 році.

У День «білої стрічки», 25 листопада, чоловіки у різних країнах приколюють до одягу білу стрічку, як символ підтримки у прагненні викорінити насильство щодо жінок, і таким жестом закликають інших підтримати цю ініціативу.

Ця масштабна інформаційно-просвітницька кампанія організована Проектом підтримки підготовки поліцейських (РТАР) у партнерстві з активною громадськістю.

Але факти насильства виникають у повсякденному житті, у тому числі в закладах освіти.

Що таке булінг? Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — це агресивна свідома поведінка однієї дитини (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском та є гострою проблемою сучасності.

Дослідники зазначають, що булінг відрізняється від сварки між дітьми тим, що він супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, б’ють, розповсюджують плітки, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах.

Наш співрозмовник - Тарас Березний. Він – інспектор відділу із зв’язків з громадськістю управління Патрульної поліції у Луганській області.

З Тарасом Березним ми говорили докладно про боулінг, про те, що робить саме Патрульна поліція Луганщини для протидії цькуванню маленького громадянина.

Поліцейські розповідають  підліткам, які існують механізми, що допомагають протидіяти проявам насильства вдома, на вулиці та в школі. 

Під час спілкування з вчителями та адміністрацією навчальних закладів, поліцейські звернулися до них з проханням не замовчувати та не приховувати факти насильства серед учнівської молоді, а разом із психологами та співробітниками поліції намагатися знайти вирішення конфліктних ситуацій або припинити такі негативні явища.

Наскільки актуальна проблема булінга у школах? За даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), минулого року 67% українських дітей віком від 11 до 17 років були жертвами, кривдниками або свідками булінгу. 

Крім того, згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна входить в першу десятку країн Європи (9 місце з 42 країн) за його поширеністю серед 11-15-річних школярів.

Як відомо, у жовтні Верховна Рада України ухвалила закон про протидію булінгу в першому читанні. Це дозволить на законодавчому рівні визначити явище булінгу, шляхи його протидії.

Цькування дітей тепер буде каратися штрафом. Адміністративну відповідальність нестимуть батьки дітей-кривдників або агресори.

Людмила Борисівна Євсєєва – директор Рубіжанського ліцею. За її плечима 20 років педагогічного стажу, у тому числі стаж адміністративно-управлінської роботи – 8 років. Наша співрозмовниця розповіла своє бачення щодо такого явища як «булінг», чи варто виносити сміття на двір? Хто допоможе? Що робити?

Цькування може мати різні форми: фізичний булінг (штовхання, підніжки, бійки, стусани, нанесення тілесних ушкоджень), вербальне цькування (обзивання чи глузування), булінг стосунків (relational bullying) — явище соціального вигнання — коли дітей ігнорують, не допускають до ігор та вечірок, або вони стають жертвами чуток чи інших форм публічного приниження.

Булінг, як явище може бути ліквідовано лише шляхом виховання нетерпимості до будь-яких проявів насильства у суспільстві.

Поліція закликає дорослих вчасно реагувати на скарги дитини про вчинення насильницьких дій чи цькування у відношенні неї або в разі виявлення синців чи інших тілесних ушкоджень у дитини, звертатися до поліції щодо фактів насилля, свідками яких ви стали, можливо саме ваше повідомлення врятує маленьке життя.

***
Патрульні поліцейські поширюють серед учнів навчальних закладів алгоритм дій для неповнолітніх у випадках насильства.

Що треба робити: убезпечити – полишити місце, де загрожує небезпека (вийти на вулицю, чи навпаки зайти у магазин, де є люди); не замовчувати – звернутися до поліції «102», повідомити дорослим, покликати на допомогу перехожих; фіксувати – в разі наявності тілесних ушкоджень звернутися до медичного закладу.

Проконсультуватися – зателефонувати на безкоштовну цілодобову гарячу лінію з протидії домашньому насильству 0-800-213-103, 116-123, або протидії булінгу –   номер телефону 116-111, або 0800-500-225.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

Публікація підготовлена в рамках проекту  ГО «Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії» «Community Policing Луганщини: взаємодія громадськості та поліції заради безпеки у громадах», який  упроваджується за підтримки Програми розвитку ООН в Україні  за фінансової підтримки Королівства Нідерландів в межах Програми відновлення та розбудови миру.

 


Читайте також