Новини Івано-Франківська та області

Бібліотекарі вчаться бути медіа-грамотними

Тема медіаграмотності особливо актуальна для бібліотекарів Луганщини. Щоденно бібліотекарі працюють із різними користувачами, що відрізняються поглядами та рівнем медійної обізнаності.

Працівники Луганської обласної бібліотеки імені О. М. Горького, які до того ж ще проводять семінари за цією темою для інших бібліотечних фахівців області, зауважують – важче, коли працівники самі не медіаграмотні. Про це Паралель-медіа повідомили у Прес-центрі Луганської ОУНБ імені О. М. Горького.

Протягом жовтня у бібліотеці проводилася серія заходів і для бібліотекарів, і для користувачів. Вони стали частиною Всесвітнього тижня медійно-інформаційної грамотності. Ця подія щорічно відзначається за ініціативи організації ЮНЕСКО з метою формування медійно та інформаційно грамотного суспільства.

Так, бібліотечні фахівці з різних міст та районів Луганщини приїжджали до Старобільська, до Луганської обласної бібліотеки, на Школу під назвою БіблІнетTechnology. Її організували передусім для працівників інтернет-центрів бібліотек.

Протягом трьох занять бібліотекарі аналізували власні помилки у веденні сторінок у Фейсбуці. Тренери школи – працівники Луганської ОУНБ імені О. М. Горького – радили, як зробити сторінку інформативною, не важкою для сприймання, з постійно оновленим контентом.

Бібліотекарі також перевірили себе на вдавання до плагіату, пройшовши усний тест. Говорили з учасниками і про особливості використання хмарних сервісів, кібербезпеку, інформаційні війни, лінгвістичну специфіку фейків, безпечне користування ґаджетами та соціальними мережами.

Практикувалися самостійно виявити фейки у запропонованих прес-релізах та інформаційних замітках із різних інтернет-порталів. Наприклад, учасники проаналізували серпневу фейкову новину про загрозу кульових блискавок, виявили прийоми її створення на прикладі прес-релізу від авторів фейку.

«Навички медійної грамотності особливо необхідні нашим бібліотекарям та користувачам, бо мешканці саме наших територій найбільш потерпають від інформаційної агресії з боку РФ. Перебуваючи в середині недружнього інформаційного середовища, члени наших громад потребують допомоги, яку їх може надали лише бібліотека»,  – запевняє Світлана Моісєєва, директор Луганської обласної бібліотеки. 

Для користувачів бібліотекарі підготували інформаційну виставку «Дізнайся. Подумай. Перевір». Окрім нової популярної літератури з медіаграмотності, читачам запропонували дізнатися більше про медіаосвіту та історію започаткування Тижня медіаграмотності. 

Окрему увагу приділили підліткам. Запросили учнів та студентів пройти «Медіаграмотну місію». Це онлай-гра від IREX, за якою учасники виявляли пропаганду, фейки та зумисне маніпулювання свідомістю, пройшовши декілька рівнів. Один із гравців, вісімнадцятирічний Анатолій Сахно, говорить, що медіаграмотність його по-особливому цікавить і він готовий долати нові рівні медійної та інформаційної обізнаності не лише у грі.

Бібліотекарі Луганської ОУНБ діляться, що планують не просто продовжити працювати з бібліотекарями та користувачами у напрямку медійної грамотності, а й доповнити навчальні заходи новими формами, методами, літературою та спілкуванням із досвідченими експертами.

 


Читайте також