Новини Івано-Франківська та області

Патрульна поліція Луганщини. Громадські активісти виходять на спільне патрулювання

Безпека – одна з найважливіших цінностей для людини, а співпраця поліції та громади – найкращий спосіб її гарантувати. Сьогодні знову поговоримо про проблему взаємодії поліції та громадськості, а саме про те, що на спільне патрулювання разом із поліцією вийшли громадські активісти та журналісти.

Читайте також Патрульна поліція Луганщини. Хто вони жінки-поліцейські?

За словами представника громадської організації «Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії» Максима Данильченка, це сталося у рамках проекту, який  впроваджується за підтримки Інноваційного Фонду з питань взаємодії поліції з громадою на засадах партнерства (CPIF)  Проекту підтримки підготовки поліцейських (PTAP), що реалізовується в Україні компанією «Агрітім Канада Консалтинг Лтд» за фінансової підтримки уряду Канади. Це спільний проект Інтернет-видання «Паралель-медіа»,  Управління Патрульної поліції у Луганській області, разом з громадською організацією «Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії».

Патрульна поліція: цілі та завдання

Сьогодні можна побачити  які відбулися зміни у діяльності  поліції у порівнянні з колишньою міліцією. Змінилась сама структура та основні принципи службової діяльності, що базується на принципах відкритості та прозорості.

Сьогодні Національна поліція загалом, та Патрульна поліція зокрема, мають більш тісний зв’язок з громадськістю.

Патрульна поліція Луганщини висвітлює свою діяльність на соціальних сторінках, проводить роз’яснювально-просвітницьку роботу з молоддю, плідно співпрацює з органами державної влади, місцевим самоуправлінням, своєчасно покращує своє матеріально-технічне забезпечення, підвищує свій професіоналізм, адже головною оцінкою роботи є рівень довіри громадян до діяльності органів та підрозділів поліції.

Три роки тому розпочалася реформа МВС. Реформа серйозна та кардинальна. Недоліків ще багато, та все ж таки зміни на краще не можливо не побачити.

Реформа правоохоронних органів – це не звільнення старих кадрів або нові технічні засоби, це насамперед нова ідеологія.

Реформа МВС є наймасштабнішою у державі, оскільки завдання поліцейських не лише боротися із порушенням закону, а й вселяти в людей віру в незворотність реформ.  В основі цієї реформи – модель переходу від каральної до сервісної функції діяльності правоохоронних органів.

Чим займається патрульна поліція на Луганщині?

Патрульна поліція — підрозділ Національної поліції, який цілодобово патрулює міста України, забезпечує громадський порядок та безпеку, першим реагує на повідомлення про правопорушення і надзвичайні події, надає поліцейські послуги, первинну медичну та невідкладну допомогу громадянам, забезпечує безпеку дорожнього руху, розглядає справи про адміністративні правопорушення і застосовує засоби адміністративного впливу до правопорушників, організовує заходи безпеки на місці ДТП, оформлення необхідних документів.

Докладніше про це говорить заступник начальника  Управління патрульної поліції в Луганській області, старший лейтенант поліції   Микола Кононов. Він наголосив на тому, що головне для поліцейських – довіра населення.

Про роботу Патрульної поліції свідчать заголовки регіональних новин на сайті «Паралель-медіа»: «У Сєвєродонецьку патрульні допомогли чоловіку знайти дружину, яка пішла до магазину та не повернулась», «В Рубіжному чоловік розгулював по місту із битою», «Наркотичні речовини виявили патрульні у Лисичанську та Рубіжному», «Боєприпас виявили патрульні прибувши на виклик в Рубіжному», «Патрульні продовжують проводити роботу направлену на виявлення наркозлочинів»…

Тиждень з поліцією

Громадські активісти НГО «Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії» співпрацювали з патрульними протягом тижня – з 2 по 8 липня.

Тут було багато спільної роботи – патрулювання вулиць Сєвєродонецька, Лисичанська та Рубіжного, проведення «круглого столу», участь в акції щодо протидії розповсюдженню наркотиків. Втім, все по-порядку…

Колгосп «Тихе життя»? 

Знаєте чому журналістам завжди приємно «мати справи» з силовиками? У них все чітко, ясно та зрозуміло.

Звіт Патрульної поліції Луганської області за період з 2 по 8 липня 2018 року: прийнято викликів – 977, складено адмінматеріалів – 432, виявлено нетверезих водіїв – 9, попереджено 66 випадків розпивання спиртних напоїв у невідповідних місцях, зафіксовано 9 випадків дрібного хуліганства, зафіксовано 13 випадків порушень правил дорожнього руху пішоходами та велосипедистами.

За сухою статистикою стоїть кропітка, наполеглива робота поліцейських, а фактично за статистикою криються долі «пересічних громадян», тобто нас з вами.
Можливо, хтось скаже – «Щось якась недолуга статистика! Злочинів значно більше!».

Я не буду сперечатися з цього приводу, зауважу лише єдине – не один випадок звернення громадян не залишився поза увагою поліції. А що до рівня злочинності, то на мій особистий погляд, рівень злочинності у великих містах Києві, Харкові, Одесі, значно вище, ніж у нас на Луганщині. Але…

Але я б не став би говорити про те, що служба у Патрульній поліції на Луганщині це такий колгосп на кшталт «Тихе життя». Навпаки! Близькість до лінії фронту, насиченість регіону неконтрольованою зброєю, низький рівень життя, репресивність регіону – все це накладає додаткове навантаження на роботу Патрульної поліції.

Спільне патрулювання

…У Рубіжному, З липня, під час огляду недобудованого будинку на проспекті Московському, в одному з приміщень патрульні виявили боєприпас. Просто на землі, під плитою перекриття, знаходилась мінометна міна…

…Ранком 5 липня на службовий планшет патрульних у Лисичанську надійшло повідомлення про займання у багатоповерхівці на проспекті Перемоги. На місце події правоохоронці виявили дим, що йшов з балкону квартири на другому поверсі. Як з'ясувалось, сусідка побачила дим, розбудила мешканців та одразу викликала пожежних і поліцію. Патрульні розібрали палаючий мотлох та локалізували пожежу. За кілька хвилин на допомогу їм прибули рятувальники, які вже остаточно ліквідували займання та встановлюватимуть його причини.

…6 липня у Лисичанську, близько 4 години ранку, вирізали кабель у комунікаційному колодязі на вулиці Сковороди. Патрульні затримали двох чоловіків, які намагалися вирізати кабель. Втім, повністю втілити у життя свій план їм не вдалося. Спрацювала сигналізація та диспетчер викликав патрульних, які за декілька хвилин виявили одного з ймовірних крадіїв. 29-річний чоловік  зізнався правоохоронцям, що разом зі знайомим вирішив швидко заробити грошей, зрізавши та здавши на металобрухт кабель. Чоловіка, що раніше вже був засуджений за крадіжку,  патрульні передали слідчо-оперативній групі.

…10 липня  інспектори патрульної поліції, громадські активісти та представники громадської організації «Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії» «вийшли на малювання».

Озброївшись фарбою та рукавичками активно почали замальовувати на стінах будинків адреси сайтів наркодилерів, що здійснюють продаж небезпечних для життя та здоров’я речовин.

За декілька годин спільної роботи ліквідовано декілька десятків написів на центральних вулицях Сєвєродонецька та Рубіжного. Для подальшої плідної боротьби з рекламою наркотиків громадськістю передано патрульним балони з фарбою, які відтепер знаходитимуться у кожному службовому автомобілі.

Дітлахи взяли поліцейських у «полон»

Важлива частина роботи Патрульної поліції – профілактика правопорушень.

Катерина Листопад – прес-офіцер Управління Патрульної поліції в Луганській області.

Вона повідомила  нам проводиться робота з дітьми, як працює шкільний поліцейський, як навчити дитину завжди довіряти поліцейському.

Нам вдалося побачити, як  дітлахи взяли поліцейських у «полон». На площі Перемоги міста Лисичанська, після урочистого шикування та привітань від керівництва, правоохоронці влаштували справжнє дитяче свято.

Маленькі відвідувачі заходу із задоволенням знайомились із поліцейськими обладунками, приміряли бронежилети та шоломи патрульних. Можливість понатискати усі-усі кнопочки в середині автівки, передати у гучномовець привіт батькам та увімкнути сирену не залишила байдужим жодного малюка. Бачили б ви самі скільки було радощів у дітлахів та їх родичів!

Звичайне патрулювання з надзвичайно жінкою

…Ми їхали вулицями Лисичанська. Особливості цього міста не дуже приємні: великі промислові підприємства зачинені, роботи не має, місто депресивне, багато хто був вимушений поїхати на заробітки по світах, за останні роки зросла злочинність, у тому числі пов’язана з незаконним  обігом наркотиків, зброї. Не додає оптимізму близькість до лінії фронту. 

Звідси простий висновок – робота поліції потребує – витривалості, сміливості, наполегливості, відповідальності.

Олена Бондаренко  працює інспектором Патрульної поліції Луганської області. Поки їхали в патрульній машині, вона розповіла про її звичайний робочий день.

«Мій напарник жінка»

Під час спільного патрулювання ми могли пересвідчитися на власні очі, що жінки-поліцейські працюють більш делікатніше, більш стриманіше, більш ретельніше, ніж чоловіки.

Можливо, це пов’язане з самою природою Жінки.

Ми побачили як працює інспектор Олена Бондаренко, як вона спілкується з водіями - порушниками закону.

Під час спільного патрулювання, прямо на місці несення служби, а на автодорозі, на виїзді з Лисичанську, ми поспілкувалися з напарниками Олени Бондаренко.

Вони розповіли нам про особливості такої жіночої «м’якої сили» Олени Бондаренко.

Виконуючий обов’язки командира взводу №2 роти №1 Управлінні Патрульної поліції Вадим Цибенко привів декілька фактів спільного патрулювання.

Інспектор, лейтенант поліції Олександр Голощапов працює в  Управлінні Патрульної поліції в Луганській області більш ніж два роки, з самого початку.

Ми заїхали до заправки для того, щоб перекусити. Замовили обід та поспілкувалися з інспектором поліції.

Олександр Голощапов - величезний, кремезний, справжній коп.  Він щиро вважає, що головне завдання жінка-поліцейської помягшити ситуацію, особливо, коли нерви, як то кажуть, «на пределе». І жінки виконують свою роль найліпшим чином!

Зустрічаючись з громадою

6 липня, у Рубіжному активні громадяни разом з представниками поліції обговорювали  актуальні проблеми у сфері безпеки та можливості впровадження на Луганщині Commutiny Policing — нового формату співпраці поліції та населення громад.  

Учасники заходу — представники поліції та органів влади, депутати Рубіжанської та Сєвєродонецьких міських рад, громадські активісти, експерти,  журналісти та місцеві мешканці.

Під час дискусії учасники заходу обмінялися думками  з приводу безпеки у містах Сєвєродонецьк, Лисичанськ та Рубіжне.

Заступник начальника патрульних Луганської області Микола Кононов наголосив на важливості взаємодії поліції з населенням.

Оскільки залучаючи поліцію до діалогу, громадськість не лише інформує поліцейських про наявну проблематику, а ще й стає поштовхом до змін патрульної поліції, яка, орієнтуючись на потреби громади, обирає нові шляхи та стратегію розвитку роботи.

«Завдяки нашому проекту та підтримки «Агрітім Канада Консалтинг Лтд» ми змогли зібратись та обговорити різні аспекти у сфері безпеки та можливості її покращення завдяки застосуванню Community Policing. Ми побачили, що проблеми у громадах України часто дуже схожі, наприклад, - це питання безпритульних собак та стихійних ринків. Відповідно можуть бути однакові алгоритми вирішення цих проблем. Підвищення взаємодії громадськості та поліції позитивно впливає на якість безпеки у громадах. У майбутньому ми плануємо провести ще два круглих столи (у Лисичанську і Сєвєродонецьку) та один тренінг у Рубіжньому», – наголосив Максим Данильченко, представник громадської організації «Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократі».

На адресу патрульної поліції  можна почути критику.  Водночас експерти зазначають, що новій Національній поліції виповнилося  лише три роки. Цей термін занадто маленький, щоб говорити про успішність поліцейської реформи в цілому, але достатній для того, щоб зрозуміти, в якому напрямку рухаються українські правоохоронні органи. І рух цей вірний!

…І знову, від поліцейських, які приїхали на виклик, звучить сакраментальне: «Добрий день! Поліцію викликали?»… Робота продовжується.  Патрульна поліція продовжує служити та  захищати нас і далі!

***
Проект  впроваджується за підтримки Інноваційного Фонду з питань взаємодії поліції з громадою на засадах партнерства (CPIF)  Проекту підтримки підготовки поліцейських (PTAP), що реалізовується в Україні компанією «Агрітім Канада Консалтинг Лтд» за фінансової підтримки уряду Канади.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

 


Читайте також