Новини Івано-Франківська та області

Новий проект Закону «Про повну загальну середню освіту»

Міністерство освіти і науки України оприлюднило на сайті для громадського обговорення проект Закону «Про повну загальну середню освіту».

Крім оновленого термінологічного апарату, який потрібно було привести у відповідність до нового базового Закону України «Про освіту», документ містить низку концептуальних змін.

Зокрема, нові механізми доступності у здобутті повної загальної середньої освіти, формування мовного середовища, усунення дискримінації, створення умов для забезпечення індивідуальної освітньої траєкторії учнів тощо.

Згідно з Законом України «Про освіту» в документі закріплюється трирівнева система загальної середньої освіти: початкова освіта має здобуватися упродовж 4 років, базова середня освіта - упродовж 5 років, а профільна - упродовж 3 років.

До початкової школи зарахування дітей на конкурсних засадах забороняється, натомість до старшої профільної школи - здійснюватиметься на підставі річного оцінювання результатів їх навчання та державної підсумкової атестації.

У документі також чітко окреслено зміст державних стандартів та освітніх програм і зазначено, що «освітня програма державного та комунального закладу освіти не може реалізовуватися чи забезпечуватися (повністю або частково) за кошти батьків та/або учнів».

Законопроект детально визначає питання фінансової і управлінської автономії закладів загальної середньої освіти. В документі передбачено нові підходи до обрання, призначення та звільнення директора школи, визначення повноважень органів самоврядування, зокрема й органів батьківського самоврядування.

До того ж у проекті, на відміну від чинного Закону України «Про загальну середню освіту», з’явилися нові терміни, як-от: «забезпечення якості повної загальної середньої освіти», «інституційний аудит», «академічна доброчесність», «асистент дитини з особливими освітніми потребами» та інші.

Цей документ є результатом тривалої дискусії та напрацювань робочої групи, до складу якої були залучені керівники органів управлінь освіти, директори шкіл та вчителі, незалежні експерти, представники громадських організацій та батьківська спільнота.

Оскільки питання реформування освітньої галузі є суспільно важливим, а деякі норми запропонованого проекту - дискусійними, Міністерство освіти і науки України запрошує громадськість до активного обговорення документу і просить всі зауваження та пропозиції до нього надсилати до 1 червня 2018 року на електронну адресу [email protected].

Про порушення академічної доброчесності

Уряд посилив відповідальність за порушення академічної доброчесності під час отримання вченого звання – окремо уточнено, що за таке порушення не лише відмовлятимуть у присвоєнні звання, а й позбавлятимуть його. Відповідну постанову cхвалив Уряд, повідомила прес-служба Міносвіти.

«Більш того, в порядку відтепер прописано, що в разі виявлення МОН порушення вимог законодавства з питань присвоєння вчених звань, зокрема за порушення академічної доброчесності, особа, якій присвоєно вчене звання, може бути позбавлена такого звання шляхом затвердження атестаційною колегією МОН рішення вченої ради про позбавлення вченого звання в установленому МОН порядку», – розповів заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич.

Щоб покращити доступ до науково-педагогічної діяльності осіб з інвалідністю І групи, для них було дещо полегшено вимоги для отримання вчених звань. Також урівняні можливості діячів культури та мистецтв у отриманні вченого звання доцента.

Під час підготовки використані матеріали інформаційного порталу «Українське право» та Урядового порталу.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

 


Читайте також