Рівноправність чоловіків та жінок – запорука демократичного суспільства
Тренери Антон Красов і Ганна Мягких провели в Сєвєродонецьку дводенний тренінг, під час якого начальники департаментів обласної адміністрації, вчителі шкіл, представники громадських організацій, журналісти та інші учасники прослухали навчальний модуль із гендерних відносин.
За словами Антона Красова, це перші тренінги в Україні, які Міжнародний фонд виборчих систем ( «IFES») проводить протягом квітня і травня в 17 регіонах. «IFES» просуває регіонами програму, головний постулат якої – це рівноправне партнерство чоловіків та жінок. Ця програма змінюватиме свідомість українців щодо їх уявлення про роль чоловіків та жінок у суспільстві.
Під партнерством, в першу чергу, слід розуміти забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків і жінок в політиці, освіті, медицині, сільському господарстві та інших галузях людської діяльності.
Тренери констатували, що зараз в політиці відбувається гендерна дискримінація. Серед народних депутатів більшість чоловіків, яких у Верховній Раді 87,5% від депутатського корпусу. Така ж ситуація в Кабінеті Міністрів і Конституційному суді відповідно 87,5% і 93%. Не краща ситуація і в обласних радах, в яких чоловіки на різних посадах займають 80-91%.
Під час обговорення навчальних модулів «Рівність у сім'ї», «Гендерні стереотипи в суспільстві», «Жінки-лідери» учасники тренінгу не могли обійти таких гострих тем, як сексуальні домагання на роботі і сексизм, що викликало емоційну дискусію.
Усім було цікаво послухати погляд на сімейне життя Ганни Мягких, яка, крім теоретичних знань, має і неабиякий практичний досвід у гендерних відносинах, тому що сама в шлюбі і виховує двох доньок.
На становлення молодої сім’ї суттєво впливає соціальна політика держави. У порівнянні з державами, які входять до ЄС, наша соціальна політика щодо підтримки сімей є недосконалою. З огляду на це, Ганна Мягких розповіла, на яку допомогу можуть розраховувати батьки при народженні дитини в Німеччині, Швеції та Фінляндії.
У Німеччині мама в зв'язку вагітністю та пологами отримує відпустку, яка триває 14 тижнів. При цьому роботодавець виплачує їй допомогу в розмірі повної заробітної плати.
Незалежно від того працювали батьки чи ні, їм надається відпустка на період досягнення дитиною трирічного віку. Вони отримують фіксовану плату близько 350 доларів на місяць протягом перших двох років.
У Швеції застраховані батьки мають право на 390-денну відпустку, протягом якої вони щомісяця отримують 80% від свого середньомісячного доходу. Цю відпустку ділять на три частини: першу обов'язково бере мама, другу - батько, а третю - хтось із них. Якщо батько не скористався своїм правом на відпустку, вона скасовується. Протягом наступних 90 днів той, хто залишився з дитиною отримує 30 доларів у день.
У Фінляндії застраховані особи мають право на 18 тижневу відпустку у зв'язку з вагітністю, протягом якої їм виплачують 70% від заробітку на минулій роботі. Після цього батько або мати мають право на трирічну відпустку, яка оплачується за мінімальною тарифною ставкою. Відпустка може бути замінена на місце в громадському садку або оплатою послуг няні.
Тренінг пройшов за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку («USAID») і Міністерства міжнародних справ Канади.
Роман Назаренко для Паралель-медіа. Фото та відео автора