Нелегкий шлях школярів до інтелектуального Олімпу допомагає подолати МАН (частина перша)
Ось нарешті і прийшла весна, а з нею надія на позитивні зміни. Сьогодні поговоримо про надію. Надію на нове українське життя, про яке ми всі мріємо. Життя без війни, у мирі та злагоді.
На моє глибоке переконання, у нас у всіх є надія на краще майбутнє, і надія – це діти. Наше завтрашнє майбутнє сьогодні ходить до школи, бере участь у різних конкурсах, олімпіадах, а вже завтра вони будуть вирішувати долю України.
Минуть роки, і на жаль, діти будуть згадувати своє дитинство з гірким присмаком цієї проклятої війни. Та і самі вони, знову таки нажаль, будуть називаються «дітьми війни».
Безсумнівно, це нещасливе дитинство їм влаштували дорослі, які у гонитві за дешевою ковбасою та у бажаннях отримувати «масковские зарплаты», позвали до себе так званий «руський мир». Але сьогодні не про цих покидьків, а про тих дорослих, які допомагають дитячім мріям, допомагають загартуванню юних талантів.
Днями у Рубіжному відбулися обласні турніри юних істориків та юних журналістів. В теплий квітневий день, а саме – у Вербну неділю, у Луганській обласній малій академії наук учнівської молоді було багатолюдно.
Урочиста подія – відкриття обласних турнірів юних істориків та юних журналістів зібрала 50 учасників з 5 міст, районів та об’єднаних територіальних громад Луганщини – Сєвєродонецьк, Рубіжне та Лисичанськ, Сватівський та Старобільський райони, Чмирівська об’єднана територіальна громада.
У турнірі юних істориків взяли участь чотири команди, а у турнірі юних журналістів – шість.
…Довгі роки в Україні існувала, та, дякуючи Богові, існує і по сей день Мала академія наук України (скорочено її називають МАН). Що це таке? Це освітня система, яка забезпечує організацію і координацію науково-дослідницької діяльності учнів, створює умови для їх інтелектуального, духовного, творчого розвитку та професійного самовизначення, сприяє нарощуванню наукового потенціалу країни.
Луганське територіальне відділення МАН України, було засноване в 1995 році. З самого початку заснування воно стало одним з лідерів у системі роботи з обдарованою молоддю.
Перед війною у 2013/2014 навчальному році у МАН навчалися майже 5 тисяч талановитих школярів. Всі вони були залучені до науково-дослідницької, експериментальної, конструкторської, винахідницької діяльності.
Юні науковці Луганщини традиційно демонстрували якісну підготовку наукових досліджень і високу результативність на Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт. Окрім перемог у Всеукраїнському конкурсі, МАНівці щорічно організовували десятки науково-практичні конференції, конкурси, семінари, виставки творчих проектів, олімпіади тощо.
Ключова роль у вихованні юних дослідників належить педагогам. Саме тут я хочу сказати декілька слів про директора комунального закладу «Луганська обласна мала академія наук учнівської молоді» Олену Юріївну Бардаш. Восени 2014 року, дякуючи сміливості та відданості своїй справі, їй вдалося відновити роботу академії наук учнівської молоді.
Наразі Луганське відділення МАН розташовується в місті Рубіжне за адресою: вул. Мендєлєєва, 1. Фактично Малу академію наук було створено заново.
Олені Бардаш вдалося врятувати статутні й реєстраційні документи, печатку і кілька ноутбуків. Восени 2014 року це була маленька, але дуже важлива вагома перемога. То був сигнал до всіх педагогів Луганщини: Луганському МАНу бути! Безумовно, це було неможливим без підтримки з боку Луганської ОДА та обласного Департаменту освіти і науки, які сприяли відновленню діяльності закладу.
Склад журі обласного турніру юних журналістів очолила Людмила Григорівна Долгоновська – кандидат наук, начальник управління стратегічних комунікацій Департаменту масових комунікацій Луганської обласної державної адміністрації.
Людмила Долгоновська у розмові з нами підкреслила роль педагогів та значення Луганської малої академії наук учнівської молоді для виховання підростаючого покоління, нової генерації українців.
За її словами ці діти, які знаходяться у буквальному сенсі слова, в епіцентрі війни, навчаються критично мислити, а це вкрай необхідно майбутнім і журналістам, і історикам, та і в решті-решт всім громадянам.
АУДІО Людмила Долгоновська (аудіо – 00.01 – 02:06)
Повернемося до обласних турнірів юних істориків та юних журналістів.
Методист Луганської малої академії наук учнівської молоді Світлана Білоіваненко розповіла про турнір юних журналістів.
АУДІО Світлана Білоіваненко (аудіо – 00.01 – 00:54)
Юлія Буділова - методист Луганської малої академії наук учнівської молоді - розповіла про складнощі в організації турнірів. Найголовніша з них – транспорт, а точніше – відсутність прямого сполучення районів із Рубіжним. Це ускладнює приїзд учнів з віддалених районів Луганщини.
АУДІО Юлія Буділова (аудіо – 00.01 – 001:40)
Ми поспілкувалися з тими, хто готував школярів до турнірів. Єлизавета Девдюк – учениця 11 класу Сватівської гімназії розповіла нам про підготовку до участі у конкурсі.
АУДІО Єлизавета Девдюк (аудіо – 00.01 – 00:54)
Інна Олегівна Канівець – заступник директора навчально-виховного комплексу «Сватівська гімназія» розповіла про те, як готувалися, про важливість участі діточок у подібних турнірах, а також повідомила хто взяв на себе витрати по перевезенню дітей.
АУДІО Інна Олегівна Канівець (аудіо – 00.01 – 01:02)
Мирослав Іванович Савченко – вчитель історії та правознавства у Луганському обласному ліцеї-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус імені героїв «Молодої гвардії». Мирослав Іванович розповів про те, як готувалися кадети, вони беруть участь в перше у турнірі, а допомагає їм у навчанні – висока самодисципліна.
АУДІО Мирослав Іванович Савченко (аудіо – 00.01 – 01:20)
Переможцями стали - у конкурсі юних журналістів - команда секції Малої академії наук учнівської молоді місто Рубіжне (1 місце), Лисичанська спеціалізована школа №8 (2 місце), команда секції Малої академії наук учнівської молоді місто Сєвєродонецьк (3 місце).
У конкурсі юних істориків переможцями стали - команда з Рубіжанського ліцею (1 місце), команда Лисичанської школи №6 (2 місце), команда навчально-виховного комплексу «Сватівська гімназія» (3 місце).
***
Сподіваємося, що дуже скоро кращі команди гідно представлятимуть Луганську область на Всеукраїнському турнірі юних істориків у Вінниці та на Всеукраїнському турнірі юних журналістів на Сумщині. Ці турніри відбудуться вже наприкінці квітня.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа