Новини Івано-Франківська та області

Дорога в Україну. На Донбасі відбувся обмін

Сьогодні, 27 грудня 2017 року, поблизу окупованої Горлівки на Донеччині відбувся обмін заручників. Звільнені повернулися на підконтрольну Україні територію.

Це перший за останні два роки й наразі найбільший подібний обмін.

Загалом на підконтрольну територію повернулися 74 заручники, 16 українців з них перебували в полоні самоназваної «ЛНР». З окупованої території Донецької області повернулися 58 українців.

Серед звільнених з полону самоназваної «ЛНР» — Владислав Овчаренко, Артем Ахмеров, Валентин Богдан та Едуард Неделяєв.  Серед звільнених з полону «ДНР» — учений Ігор Козловський, громадський активіст Володимир Фомічов і військовий Олексій Кириченко, який перебував у полоні з 2014-го року.

За словами кореспондентки Громадського, Фомічов після звільнення вигукнув: «Макіївка — це Україна!». Також звільнені вигукували «Слава Україні!».

Україна передала в окупований Луганськ 73 людини замість 99-ти.  У Донецьк — 165 замість 207-ми. Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська повідомила, що 43 людини, які мали бути серед 306 утримуваних з української сторони, відбули покарання. Їх звільнили з-під варти, тому вони не приїхали на обмін.

Також частина людей, що приїхали на обмін, відмовилися  повертатися на підконтрольні бойовикам території Луганської і Донецької областей. Їх близько 10-15 осіб.

Лутковська зазначила, що кожного з них запитували у присутності представників Червоного Хреста про те, чи хочуть вони повертатися на непідконтрольні Україні території.

Попередньо повідомлялося, що обмін відбудеться за формулою «306 на 74» (українська сторона передасть 306 людей, бойовики — 74).

25 грудня ватажок самоназваної «ДНР» Олександр Захарченко заявив, що обмін полоненими з Україною відбудеться 27 грудня за формулою «306 на 74». Згодом Київ підтвердив обмін полоненими на Донбасі в цей день за цією ж формулою.

Раніше представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко повідомляла, що серед 152 заручників на Донбасі є журналісти, волонтери, підлітки та 9 жінок.

26 грудня президент України Петро Порошенко зустрівся з родичами заручників. Він висловив сподівання, що обмін відбудеться та заявив про матеріальну допомогу для звільнених з полону.

Як передає прес-служба голови держави, Президент України Петро Порошенко поблизу лінії зіткнення зустрів звільнених українців, які перебували у полоні на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Президент привітав героїв з поверненням та зауважив, що всі дуже чекали на їх звільнення. Він також зазначив, що сьогодні зустрічають героїв і посол Франції та представник посольства Німеччини. «Зусиллями Ангели Меркель (Канцлер Німеччини – ред.) та Еммануеля Макрона (Президент Франції – ред.), великої нашої команди стало можливим, щоб ви зараз були з нами», - підкреслив Глава держави.

За словами Петра Порошенка, гелікоптерами звільнених українців доставлять до Харкова, а звідти – літаками до Києва, де на них чекають рідні і близькі. «Величезна кількість киян, українців вийшли на вулицю, щоб привітати вас і продемонструвати, як ми вас чекали», - наголосив Президент.

Глава держав зазначив: «Як Верховний Головнокомандувач, як Президент буду робити все можливе, щоб повернути кожного воїна. Сьогодні ми з вами всі маємо об'єднатися, щоб вирвати тих, хто залишився там. Ми маємо це зробити, ми маємо забезпечувати міжнародний тиск. Все зробимо для того, щоб витягти хлопців якомога швидше. Сьогодні ви тут. Нас більше. Ми сильніше. Ми переможемо».

Разом з Главою держави звільнених українців зустрічали посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, Постійний заступник Посла Федеративної Республіки Німеччина в Україні Вольфганг Біндзайль, Міністр оборони України Степан Полторак, а також раніше звільнений з полону Володимир Жемчугов з дружиною Оленою.

Уповноважений Президента України на Мінських переговорах Ірина Геращенко так написала про події сьогодення на своїй сторінці у Фейсбуці:

«Я щаслива сьогодні. Окупована Горлівка. 58 наших, з них багато військових, в тому числі з Макіївській колонії. .Цивільні- Влад Фомічов, Ігор Козловський. Я інтуїтивно знімаю свою теплу шапку, кидаю догори , кричу їм " Ура", вони кричать - Україна! Ми аплодуємо. Навколо сотня озброєних людей в чужій формі. Сюр.... А нам вже здається, що навколо нікого.

Біжу до них, ми говоримо про їх дружин і мам, дзвонить Президент, ми майже вдома. З автобусу вимагаю випустити нашу пресу, й ми спілкуємося, з НАШИМИ , ще на окупованій території. Я- з озброєними людьми в чужій формі говорю виключно українською. Й вони відповідають українською, бо Горлівка - це Україна!

А за годину до того ми звільнили 16 наших з окупованого Луганська. Це щастя. Це велика робота. Дякую хлопцям за мужність, їх родинам за віру, президенту за зусилля, СБУ, ГАУ, Мінську групу, обмудсмена, всіх причетних. Деталі- трохи згодом . Працюємо далі- аби Сергій Глондар, Богдан Пантюшенко , Олександр Коріньков, Стас Асеев і всі інші повернулися додому. Так говорить мені моє серце, як би важко не давався кожен день в Мінську».

Прокоментували подію і в прес-службі Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

Сьогодні понад 300 осіб, затриманих у зв’язку з конфліктом в Україні, були звільнені за участю Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ). Передача, яку проведено біля міста Майорська, є найбільшою з моменту початку конфлікту.

«Сьогоднішній обмін, що відбувся у передноворічний час, дозволить сотням сімей по обидві сторони від лінії зіткнення зустріти свята зі своїми рідними, – сказав Алан Ешліманн, глава делегації МКЧХ в Україні. – Зацікавлені органи влади ініціювали та організували цей процес, звернувшись до МКЧХ із проханням надати допомогу в якості нейтрального посередника. Я вважаю, що наша участь у цьому процесі сприяла його загальній прозорості та допоможе створити довіру між сторонами для вирішення майбутніх проблем гуманітарного характеру».

МКЧХ вперше за 2017 рік за запрошенням зацікавлених сторін узяв участь у звільненні та передачі осіб, затриманих у зв’язку з конфліктом в Україні. Делегати МКЧХ змогли віч-на-віч поспілкуватися з більшістю затриманих до моменту звільнення.  
 
МКЧХ також намагається регулярно відвідувати затриманих у місцях їх утримування під вартою по обидві сторони від лінії зіткнення, щоб слідкувати за умовами їх утримування та поводженням з ними. Організація на умовах конфіденційності працює з керівництвом пенітенціарних установ для обговорення можливих проблем, пов’язаних з утримуванням під вартою чи поводженням із затриманими.

«Ми висловлюємо готовність надавати допомогу в подібних заходах у майбутньому», – сказав пан Ешліманн.

Як повідомляє прес-служба Апарату Верховної Ради України, більшість звільнених заручників незаконно утримувалися бойовиками кілька років. Згідно з інформацією СБУ, серед заручників, які утримуються на окупованому Донбасі, на сьогодні числиться понад 170 осіб.

У той же час, представники ОРДЛО підтверджують лише 103 незаконно утримуваних. З цього списку сьогодні було звільнено 74 українці. "Своєю чергою, українською стороною було передано 306 осіб шляхом помилування та звільнення їх з- під варти. Вони вчинили злочини, але до них було застосовано зміну запобіжного заходу або процедуру помилування у тих випадках, де це було дозволено законодавством. Серед переданих немає таких, які вчинили вбивства та інші важкі злочини, що не підпадає під процедуру помилування", - йдеться у повідомленні.

Як передає УНІАН, у прес-службі ВР наголосили, що українські переговорники в гуманітарній мінській групі найжорсткіше і найтяжче боролися за звільнення військовослужбовців, які довгий час, ще після Дебальцевого та битви за Донецький аеропорт, знаходилися в тюрмах бойовиків і утримувалися в Макіївській колонії. "Серед звільнених - бійці батальйону «Кривбас» Микола Герасименко та Олександр Лазаренко, яких бойовики незаконно утримували ще з лютого 2015 року, після Дебальцева.

Також серед звільнених - представник Нацгвардії Євген Чуднєцов, якого бойовики засудили до 30 років, який зазнав страшних катувань у катівнях ОРДО. Також серед звільнених є легендарні «кіборги» – Олександр Морозов та Іван Ляса, які найдовше знаходилися в заручниках, ще з оборони Донецького аеропорту.

Вдалося звільнити військовослужбовців, які гідно і мужньо трималися у місцях неволі - Олександра Олійника, Олексія Кодьмана, Олексія Кириченка, Олександра Каліна, яких, поранених, схопили бойовики у період з кінця 2014 до початку 2016, під час найважчих бойових дій на фронті. Серед звільнених - легендарний історик і релігієзнавець, за якого боролися багато людей доброї волі з усього світу, Президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків, керівник Донецького обласного відділення Української асоціації релігієзнавців, Президент Донецької обласної ГО «Центр Діскавері» Ігор Козловський, громадський активіст і волонтер Володимир Фомічов В.І. та інші.

Також серед звільнених є: Абрамов О.О., Арбузов О. І., Ахмєров А.О., БердникД.О., Бєлов Ю.С., Бучок В.М., Гайова Г.Л., Гашпор К.В., Голіков О.О., Даркін О.В., Казначеєв Е.Г., Кононенко Є.М., Кононенко І.М., Костенніков А.Т., Канарський О.Г., Коць Л.Р., Кусков О.О., Левашов Д.О., Любчук В.П., Неделяєв Е.В., Недосєкін В.Б., Новицький А.С., Овчаренко В.В., Політова О.П., Попов О.В., Радулов С.М., Сапожніков І.В., Симоненко Є.В., Сичов Л.М., Сінченко Г.А., Соболев М.В., Старченко С.І., Тиренко І.В., Храмих О.М., Чмерук А.В., Чулга О.М., Швайко В.Ю., Яковенко І.С., Бессараб А.Ф., Гулька В.М., Іовов М.М., Кушпіль О.О., Петрачкова О.Г., Радовець В.Н., Юрбаш П.В., Богдан В.С., Віндюк А.В., Гладкий С.В. та інші", - повідомили у ВР.

«Українська сторона готова до продовження роботи задля звільнення усіх українців, які незаконно утримуються на окупованих територіях України та в Російській Федерації. Ми готові до другої хвилі звільнення. Також, вкрай важливо встановити долі осіб, яких вважають зниклими безвісти на Донбасі», - наголосила Перший заступник голови ВР, представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко.

Процедура передачі заручників сталася також за участю Посольств Франції та Німеччини, а також завдяки молитов Української Православної церкви (обох патріархатів).

Як повідомляє РІСУ, звертаючись до звільнених полонених,  Патріарх Філарет сказав: «Напередодні Різдва Христового ми святкуємо визволення наших синів і дочок, які знаходилися у полоні. Сьогодні це одна з перемог українського народу над агресором.

Я впевнений, що ми досягнемо останньої перемоги, коли агресора на нашій землі не буде. Церква не тільки молиться, але й робить усе можливе, щоб захистити нашу державу, нашу землю і народ. У жовтні ВРЦіРО звернулася до Папи, до Вселенського Патріарха Варфоломія, до Московського Патріарха Кирила, до Всесвітньої Ради Церков, до Ради рабинів Європи, до керівників мусульман.

Ми просили їх натиснути на Путіна, на сепаратистів, щоб вони погодилися на визволення наших заручників. Ми дякуємо Богу за вас, що Господь зберіг ваші душі і мужність. Я чув, що багато з вас хоче повернутися в армію і захищати нашу землю. Це говорить про вашу любов на народу і України. Церква буде з вами.

Нехай Господь допоможе остаточно перемогти нам агресора, бо правда з нами.

Україна - країна миролюбна і доказом цього є те, що вона віддало свою ядерну зброю, а так званий гарант нашої недоторканості – агресор – забрав від нас Крим і хоче забрати Донбас. Однак правда за нами, Де правда - там Бог, а де Бог – там перемога Нехай Господь нам допоможе, укріпить наш дух і нашу державу».

Предстоятель УПЦ (МП) Митрополит Онуфрій подякував усім, хто брав участь у тривалому і важкому процесі перемовин про звільнення: «Я хотів би подякувати Богові за те, що він дав силу, мудрість і розум тим людям, які працювали над звільненням полонених, дали  ім. свободу. Дякую Президенту Порошенку за безпосередню участь у процесі звільнення заручників. Наша Церква брала безпосередню участь  у перемовинах,  Я звертався до Патріарха Кирила, і просив, щоб він все робив можливе, щоб наші сини і дочки з полону повернулися на рідну землю. Дякую усім, хто причетний до цієї доброї справи».

Предстоятель УПЦ (МП) привітав звільнених полонених: «Вітаю Вас, дорогі брати, з поверненням на рідну землю і бажаю, щоб тепло ваших рідних і близьких було не єдиним у вашому житті. Нехай Господь благословить вас усіх».

На території окупованого Донбасу, в Криму та в Росії залишаються українські заручники та полонені. Боротьба за них, за долю окупованих територій продовжується.

При підготовки цього матеріалу були використані матеріали Громадського, прес-служби Президента України, Міжнародного Комітету Червоного Хреста, РІСУ, Фейсбук сторінки учасників подій.

Фото – Громадське, прес-служба Президента України.
 


Читайте також