Агентство ООН у справах біженців в Україні підготувало інформаційний бюлетень
Агентство ООН у справах біженців в Україні підготувало інформаційний бюлетень, який охоплює основні законодавчі та політичні зміни, прийняті протягом осені 2017 року та включає законопроекти, що стосуються становища внутрішньо переміщених осіб та визначення правового статусу непідконтрольних державі територій Донецької та Луганської областей.
Бюлетень також містить інформацію щодо нещодавно розробленої та ще не прийнятої державної стратегії пошуку рішень щодо внутрішнього переміщення.
Зміни у законодавстві
Прийнятий закон про продовження дії закону про особливий статус Донбасу. 7 жовтня Президент підписав проект закону про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей.
Закон продовжує термін дії спеціального режиму самоврядування для окремих районів Донецької та Луганської областей на один рік. Закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей включає амністію учасників "подій на території Донецької та Луганської областей", гарантоване використання місцевих мов, спеціальні підходи до правоохоронних органів у цих регіонах, а також встановлення спеціальних економічних зв'язків з іншими регіонами. Реалізація спеціальних положень щодо самоврядування залежить від виконання певних передумов, що включають стійке припинення вогню, роззброєння та відновлення державного контролю України над східним кордоном з Російською Федерацією.
Законопроекти
4 жовтня Президент зареєстрував довгоочікуваний законопроект щодо визначення правового статусу непідконтрольних державі територій Донецької та Луганської областей.
Законопроект також містить певні елементи державної політики щодо відновлення контролю та суверенітету над цими територіями. Визнання даних територій "тимчасово окупованими" означає, що на територіях застосовується повний комплекс міжнародного гуманітарного права, включаючи права окупації. Крім того, термін "антитерористична операція" ("АТО") може бути замінений на операцію із забезпечення безпеки і оборони України під керівництвом Об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України.
Було зареєстровано чотири альтернативні варіанти проекту; однак, оскільки президентський проект був проголосований у першому читанні, інші проекти вважаються відхиленими.
Триває масштабна робота з підготовки тексту для другого читання, а міжнародні та громадські організації надають свої пропозиції та рекомендації щодо цього.
Проект Стратегії інтеграції ВПО та впровадження довгострокових рішень до 2020 року
Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб представили для громадських консультацій проект Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення.
Текст проекту Стратегії містить загальний огляд та формулювання проблеми, цілі та принципи, сфери втручання та механізми реалізації стратегії. Частина стратегії, що стосується сфер втручання, охоплює:
Захист права власності, включаючи право на житло, повернення втраченого чи пошкодженого майна та доступ до пенсій;
Соціально-економічні права ВПО, включаючи працевлаштування, освіту та доступ до медичних послуг;
Підтримка приймаючих громад.
Вцілому вітаючи проект Стратегії, Агентство ООН у справах біженців в Україні зазначає, що йому бракує чітких часових рамок та показників реалізації. Запропоновані стратегічні напрямки в основному зосереджені на дрібномасштабній діяльності, а не на стратегічних цілях. Стратегія також потребує додаткових довготривалих рішень на додаток до інтеграції.
Тим не менш, цей документ є хорошим підґрунтям для подальшої роботи.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа