У Сєвєродонецьку говорили про стандарти журналістики в умовах війни
У Сєвєродонецьку відбувся семінар «Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи», який проходив за підтримки фонду «Фрідріха Науманна за Свободу» з 9 по 10 листопада у медіа-центрі «Сіверський Донець».
У ньому взяли участь засновник однієї з найавторитетніших всеукраїнських газет «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий, Президент Академії української преси професор Валерій Іванов та позаштатний журналіст польського видання «Газета Виборча» Пьотр Андрусечко.
На початку Володимир Мостовий наголосив на трьох основних правилах, якими на його думку повинні керуватися сьогодні журналісти.
Перше – це розуміння журналістом, який пише аналітичну статтю, що у кожній публікації буде присутня частина його особистості.
«Ви пишете про себе», - підкреслив метр вітчизняної журналістики.
Друге – кожний журналіст повинен дорожити своїм ім’ям у цій царині. За Мостовим, це чи не найважливіше правило.
І третє – це сукупність факторів: освіта, інтелект журналіста та інші, які надають йому право виносити свою думку на загал або, говорячи по-іншому, судити про людей.
Валерій Іванов акцентував увагу на довірі читача до преси. За його словами, низький рівень довіри читача до преси - це наслідок того, що ринок заполонила велика кількість непрофесійних ЗМІ, які нічого не мають спільного із стандартами журналістики.
«У нас, - сказав він, - зареєстровано 32 тисячі газет, з яких періодично виходе близько 6 тисяч. У той же час у Німеччині, яка за кількістю населення удвічі більше за Україну, виходе трохи більше чотирьохсот газет. Чому у нас так багато газет? Тому що депутати та бізнесмени створили кишенькову пресу. Це шлях до загибелі чесної журналістики».
Пьотр Андрусечко розповів у чому відмінність між Україною і Польщею, яка у 80-х роках минулого століття, на перший погляд, переживала схожу соціально-політичну кризу.
Натомість, на відміну від українців, поляки у вирішальний для країни час показали свою згуртованість у геополітичному питанні і визначили для себе головний пріоритет – рух до НАТО.
На другому місці стояло питання вступу до Євросоюзу. У цьому були єдині, як опозиціонери, так і вчорашні прибічники комуністичної ідеології. У поляків не існує такого класу, як олігархи, тому реформи, які вони провели, були справжніми і принесли добробут країні.
Розвиваючи цю тему, Пьотр Андрусечко зазначив, що у Польщі не має олігархічних ЗМІ, а запорукою фінансової незалежності «Газети Виборчої» є добровільні внески близько 100 тисяч її постійних передплатників.
Після закінчення семінару його слухачі, переважно першокурсники факультету журналістики університету імені Володимира Даля, отримали відповідні сертифікати.
Семінар було організовано Академією української преси у партнерстві з Національною спілкою журналістів України за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу.
Спеціально для «Паралель-медіа» Роман Назаренко, фото автора.