Новини Івано-Франківська та області

Посттравматичний синдром — на допомогу приходять фахівці Луганщини (частина перша)

Головними героями нашого сьогодення є військові, учасники бойових дій, учасники АТО. Всім зрозуміло, що у нас ніяке не АТО, а справжня війна. Війна за незалежність України, яку нам нав’язала країна-агресор Росія. Майже два мільйони переселенців, які за фактом є біженцями від цієї клятої війни. 

Отже, сьогодні поговоримо про війну із психологічної точки зору, а саме – як спасти себе, як вберегти своє психічне здоров’я, як врешті решт на з’їхати з глузду. До речі, ця програма буде корисна багатьом – військовим та переселенцям, мешканцям  зони АТО та жителям окупованих територій. 

Війна – найстрашніше, що могло б трапитись з будь-якої державою, з будь-яким народом. Так, ми, українці ведемо  справедливу війну – війну за незалежність, за територіальну цілісність держави, за мир та спокій.

Ми знаходимося у процесі, у вирії подій, отже, об’єктивно кажучи, ми не можемо до кінця зрозуміти – а що відбувається на справді. 

У тих, хто пройшов пекло війні на Донбасі, у мирному житті виникає багато проблем. Це дуже просто пояснюється: кожна людина не робот, не машина по вбивству собі подібних.

Звідси і посттравматичний синдром, звідси і безліч інших проблем. До речі, в тих самих Сполучених Штатах Америки, країні яка брала участь у багатьох війнах, ветерани також страждають від схожих проблем. А хто може допомогти ветеранам?

До речі,  днями ми  говорили про це с представниками новоствореної громадської організації «Спілка ветеранів АТО місто Рубіжне».

Учасники АТО зізнаються - психологічна реабілітація - вкрай гостра проблема. Знаючи всі ці проблеми зсередини, бажаючи допомогти своїм товаришам не розгубитися і не опуститися в житті, допомогти, підтримати, підказати - для цього і була створена ГО «Спілка ветеранів АТО». Але, важно розуміти, що окрім бойових побратимів, на допомогу готові прийти  спеціалісти – психотерапевти, психологи. Про це і сьогоднішня розмова.

Двісті тисяч пройшли через шість хвиль мобілізації. Вже близько ста тисяч – зараз добровольцями пішли служити за контрактом. Майже  170 тисяч українців мають статус учасників бойових дій. Кожен п'ятий воїн АТО приніс з собою до мирного життя найсильніший психологічний розлад: від замкнутості і головних болів до спалахів агресії і пияцтва.

Незалежні психологи схильні вважати, що  близько 80 % службовців в АТО в будь-якому випадку відчували психологічні розлади. Офіційної статистики з цього питання немає. Отже, варто говорити про те,  ми стоїмо на порозі нової епідемії посттравматичного синдрому та інших розладів адаптації.

Відверто кажучи, посттравматичний синдром українці відчули під час Майдану: коли вбивали демонстрантів. В той час була створена Психологічна служба Майдану.  Події, які були на Майдані – всі ці вбивства та жахіття – це були психотравмуючі події. А посттравматичний стресовий розлад виникає внаслідок психотравмуючої події. Він виникає не у всіх людей, які були свідками події. 

Після початку війни була створена Психологічна Кризова Служба, або  Громадське об‘єднання «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій». Місія служби - надання доступної психологічної допомоги кризовим групам населення України відповідно до світових професійних стандартів.

Таким чином фахівці, у тому числі фахівці з Луганщини вирішили  зробити свій внесок у формування психологічного благополуччя нації. Відповідно вирішується ще одне завдання, а саме зміна ставлення суспільства і держави до психологічної допомоги як до ключового фактору поліпшення психологічного здоров’я людей в Україні.

Отже, так виник Центр травматерапії, співробітники якого працюють на Луганщині завдяки підтримці міжнародних донорів.  Тут, на Луганщині реалізується проект «Психологічна стабілізація постраждалих від конфлікту в Україні». 

Фахівці центру працюють у  Сєвєродонецьку та  Лисичанську, вони також виїжджають у відрядження у сіру зону АТО. Окрім того, в Україні проект, розрахований до 2019 року, реалізується також  у Києві та Київській області, Маріуполі та Донецькій  області.

Співробітники проекту по Сєвєродонецьку, та загалом по Луганській області - травматерапевт, координатор проекту Ірина Малік; Володимир Жуля - лікар-психіатр, лікар-психіатр дитячий; практичні  психологи, травматерапевти -  Наталя Шовкун та Віталій Нечепуренко.

Ірина Малік - координатор Центру травматерапії, практичний психолог, травматерапевт. Стаж психологічної практики, у тому числі  індивідуальне  консультування, проведення тренінгів – 18 років.  З 2014 року – працює з постраждалими в результаті військових дій в зоні АТО.

Клієнтами  проекту є демобілізовані воїни та діючі військові, переселенці та мешканці  зони АТО, волонтери та член сім'ї військових, а також родичі  сім'ї загиблого. 

Дуже важливо, що серед клієнтів -  діти  прифронтової зони.

Держава Україна не несе фінансового навантаження на цей проект, а співпрацює з Центром травматерапії на засадах соціального партнерства. При цьому всі послуги центру надаються безкоштовно.

 

Посттравматичний синдром можна назвати захворюванням. Це важкий розлад психіки людини, викликаний сильним стресовим станом. Людська психіка здатна перенести безліч навантажень, це закладено в ній.

Особистість може пристосовуватися, адаптуватися до змін у своєму житті або в навколишньому середовищі, але різкі перепади, травми, важкі переживання, можуть вести до стійкої стресової ситуації, яка з часом переростає в синдром.

Посттравматичний стрес характерний не тільки для дорослого населення. Дуже уразливими для нього стають діти, адже психіка дитини дуже гостро сприймає ситуації на межі життя і смерті. 

Наталія Шовкун - практичний психолог, травматерапевт.  Стаж психологічної практики – 13 років.  З вересня 2015 року – працює з постраждалими в результаті військових дій в зоні АТО. Вона розповіла як проводиться робота з клієнтами на конкретному прикладі.

Фахівці центру травматерапії діагнозують  багато видів розладу психіки: різного роду  фобії (тобто страхи), депресивна реакція, панічні, тривожно-депресивні стани та інші види  розладу. Всі консультації пов’язані виключно з травматичним синдромом.

Спеціалісти психотерапевти пропонують індивідуальні консультації, діагностичне обстеження/тестування, надають першу психологічну допомогу. Спільно з медиками проводять медикаментозну корекцію. Надаются  послуги з перенаправлення до інших спеціалістів-медиків. Учасники проекту беруть участь у різних спеціалізованих семінарах, тренінгах, конференціях, «круглих столах».

Вони тісно співпрацюють з державними установами, медичними та соціальними працівниками, працюють  з  батьками, родинами та  близькими постраждалих. Іншими словами ведеться дуже кропітка спільна робота.

***
Війна скалічила багатьох. Вона залишає не лише тілесні, а й душевні рани.  Сподіваюсь, що наша розповідь була корисною для багатьох. Мені особисто дуже хотілося, щоб вона була цікавою також для населення окупованої зони, людей, які опинилися у заручниках. До речі,  вони також можуть звертатися за допомогою до фахівців Центру травматерапії з Сєвєродонецька. Всі консультації надаються безкоштовно. 

Адреса Центру травматерапії у місті Сєвєродонецьку – вулиця Федоренко, 20-А, телефон - 095-892-38-93.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа


Читайте також