Новини Івано-Франківська та області

Знайти роботу під час війни. На допомогу приходить Рубіжанський центр зайнятості

Безробіття… Це справді страшно, особливо в теперішні складні часи залишитися без роботи. Надзвичайно відчутне це на селі, проте і в містах ця проблема залишається вельми актуальною.

Економіка міста Рубіжне  характеризується роботою основних ринко утворюючих підприємств. Проте зараз і більш-менш великі підприємства Рубіжного переживають складні часи, економічне становище залишається важким. Керівників підприємств, де йде скорочення, можна зрозуміти. Головне під час війни – залишитися на плаву, зберегти основний костяк трудового колективу, насамперед висококваліфікованих спеціалістів. 

Загальна кількість працюючих на підприємствах Рубіжного, на жаль, скорочується.  Так у 2013 році у Рубіжному працювали – 15467 осіб;  2014 – 11264 осіб; 2015 – 9705 осіб; 2016 (дані 9 місяців) – 10851 осіб.

Про досягнення, проблеми та шляхи їх вирішення, про допомогу у працевлаштуванні мешканцям міста та переселенцям розповідають працівники Рубіжанського міського центру зайнятості.

Виконуюча обов’язки директора Рубіжанського міського центру зайнятості Наталія Анатоліївна Гладкова розповіла про працевлаштування громадян в рідному місті.
За її словами, ринок праці більш-менш стабільний, в 2016 році (протягом всього року) за допомогою до  центру звернулися близько 3 тисяч осіб.

«В порівнянні з аналогічним періодом минулого року, кількість громадян, які звернулися до нашого центру та отримали статус безробітного залишилась практично без змін: 2922  осіб за 12 місяців 2016 року. Переважна більшість зареєстрованих у центрі зайнятості протягом  звітного періоду складають жінки -  1824 особи, тобто 62 відсотка  від загальної кількості. Якщо розподілити їх за соціальним складом, то вимальовується така картина: жінки, які мають робочі професії – 830, жінки службовці – 763, жінки, які не мають професії або спеціальної підготовки – 231» - говорить Наталія Гладкова.

По віковому складу безробітних громадян станом на 1 січня  2017 року молодь від 18 до 35 років складає 1230; особи передпенсійного віку (за 2 роки до досягнення пенсійного віку) – 228; інші вікові категорії – 1464.

Однією з найважливіших проблем для служби зайнятості  - є працевлаштування осіб, які потребують додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню.
«За 12 місяців 2016 року до центру зайнятості звернулося та отримало статус 751 така особа (потребують додаткових гарантій). Це при тому, що за аналогічний період 2015 року – 738 осіб.

По якісному складу безробітних осіб, потребуючих додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню, можна поділити на такі категорії: жінки, які мають дітей віком до 6 років, таких перебувало на обліку в службі зайнятості – 108 осіб; особи, які закінчили або припинили навчання у вищих та професійно-технічних закладах освіти – 19; особи, які звільнилися із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яким надається перше робоче місце – 1; особи передпенсійного віку (чоловіки, жінки віком 50 років і більше) – 606».

У 2016 році працевлаштовано 227 таких осіб на загальні вакансії,  що складає 30 відсотків  від загальної кількості громадян зазначеної категорії. У 2015 році працевлаштували  191 особи. Отже, можна побачити прогрес у цьому напрямку.

Ретельно працює центр з вимушено переміщеними особами та з тими, хто приймав участь в бойових діях та демобілізованих з лав ЗСУ.

У 2016 році до Рубіжанського міського центру зайнятості з метою пошуку роботи звернулося 119 таких громадян, з них працевлаштовано на постійні робочі місця 34 особи,  на громадські та інші роботи тимчасового характеру 4 осіб, направлено на професійне навчання 6 осіб.
Де-хто з учасників  АТО бажає займатися підприємництвом. Наприклад, у минулому році одна  особа пройшла навчання, отримала одноразову допомогу по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю.

Станом на  1 січня  2017 року в Рубіжанському міському центрі зайнятості знаходилось на обліку 892 безробітних проти 1047 на 01.01.2016 року. Чисельність осіб, які отримують допомогу на кінець звітного періоду: 01.01.2017 року – 501 особа, 01.01.2016 року - 696. Витрачено коштів на допомогу за 12 місяців 2016 року  – 9074,0 тис.грн. (12 місяців 2015 року – 8458,0   тис.грн.).

Не припиняється робота з роботодавцями щодо інформування про послуги Державної служби зайнятості та обов’язки роботодавців згідно діючого законодавства про зайнятість.

Протягом 12 місяців 2016 року 210 роботодавців звернулися до центру зайнятості з метою укомплектування вакантних місць.

Про співпрацю  підприємствами міста нам розповів начальник відділу взаємодії з роботодавцями Рубіжанського міського центру зайнятості Костянтин Володимирович Решетніков.

За його словами, суттєвою підтримкою роботодавців з боку Державної служби зайнятості у напрямку  створення нових робочих місць, є надання компенсації фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  при працевлаштуванні на такі місця безробітних громадян.

«У 2016 році  17 роботодавців, змогли отримати компенсацію на 40 новостворених робочих місця, витрачено на ці цілі 205 тисяч гривен. Ще однією  з дієвих форм матеріальної підтримки безробітних є організація громадських та інших робіт тимчасового характеру. Види таких робіт визначаються міською радою та відбуваються на комунальних підприємствах і установах міста.

Такі роботи сприяють тимчасовій зайнятості населення, пом’якшують соціальну напруженість на ринку праці, а головне – сприяють мотивації людини до праці, зміни її уявлень  про підходящу роботу і є засобом переходу до постійної зайнятості», - зазначає Костянтин Решетніков.

У 2016 році  184 особи  відпрацювали на громадських роботах, 112 – на роботах тимчасового характеру. Безробітні працювали на комунальному підприємстві «ШЕП» та в Управлінні праці та соціального захисту населення.

Загалом на громадських та інших роботах тимчасового характеру відпрарацьовано за 12 місяців 2016 році 5925 людино-днів, витрачено коштів всього: 456  тис.грн. з них: 82 тис.грн. – кошти місцевого бюджету; більш ніж 105  тис.грн. – кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття; майже 265 тис.грн. – кошти роботодавців.

Варто зауважити, що працівники центру виявили, що безробіття корелюється зі станом освіти: серед безробітних повну вищу освіту мають – 617 особа; базову та неповну вищу – 921; професійно-технічну – 1162; повну загально середню – 156; базову загальну середню – 61; початкову – 5.

Особливої уваги потребують неповноздатні особи. Протягом 12 місяців 2016 року до центру звернулися та отримали статус 80 особи з обмеженими фізичними можливостями. Станом на 1 січня  2017 року працевлаштувано 46 осіб, що складає близько 58 відсотків.

За словами співрозмовниці, з боку служби зайнятості, з метою забезпечення дотримання прав кожного інваліда, організований зручний доступ до центру зайнятості, створені реальні можливості для самостійної роботи в загальнодержавній базі вакансій, безкоштовний доступ в Інтернет - для пошуку роботи за межами місця проживання.

Основна проблема в працевлаштуванні таких громадян -  дисбаланс між професійним досвідом  та потребою роботодавців. Загалом роботодавці надають для них вакансії за непрестижними професіями. Для вирішення проблеми працевлаштування інвалідів, центр зайнятості постійно проводить масові заходи за участю роботодавців та інвалідів. У 2016 році  проведено  55 семінарів з 586 представниками підприємств.

До речі під час нашої зустрічі відбувся семінар, на якому розглядалися особливості власного само влаштування.

Сьогодні один із шляхів подолання безробіття в України – розвиток підприємництва за допомогою міжнародних організацій. Це добре розуміють співробітники Рубіжанського міського центру зайнятості. За їх словами, розвиток малого підприємництва - один з перспективних напрямків створення конкурентно-ринкового середовища. Зрозуміло, що в таких умовах Центр зайнятості має стати  партнером підприємців.

Продуктивній зайнятості сприяє підтримка центром підприємницької ініціативи безробітних. В Рубіжному, де кількість вільних робочих місць обмежена, підприємництво і самозайнятість можуть бути для безробітних єдиним засобом забезпечити себе роботою.  

Протягом 12 місяців 2016 року 3 безробітних громадян, з них 1 учасник бойових дій в зоні АТО, отримали одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності, витрачено на ці цілі  38,3 тис.грн.

Як це відбувається на практиці розповіла начальник відділу активної підтримки безробітних  Рубіжанського міського центру зайнятості Вікторія Геннадіївна Логвинчук.

За її словами, протягом багатьох років служба зайнятості сприяє розвитку власної справи для безробітних громадян. Завдяки всебічної підтримці та навчанню основам малого бізнесу у центрах зайнятості вже не один рік працюють у Рубіжному багато успішних підприємців, які були колишніми безробітними.

«На сьогодні, дуже важливо, що для розвитку підприємництва можна отримати ще й міжнародну фінансову підтримку. Працівники центру зайнятості постійно інформують про міжнародні навчальні програми.

Один із проектів ПРООН спрямований на те, щоб люди, які мають бізнесовий хист, почувалися впевненіше при виборі саме тієї сфери діяльності, яка дозволить максимально використати можливості для самореалізації і з упевненістю дивитися в майбутнє.

Гарним стимулом для учасників програми є також перспектива взяти участь у грантовому конкурсі ПРООН. Для цього лише потрібно розробити цікавий і ґрунтовний бізнес – план, скласти який охоче допоможуть фахові тренери, а кошти, які виділяються переможцям безповоротно, будуть зовсім не зайвими для започаткування власної справи», - зазначає Вікторія Логвинчук.

У якості приклада можна навести історію успіху Анастасії  Сторожко, яка перебувала на обліку у Рубіжанському центрі зайнятості.

Вона вирішила взяти участь у грантовому конкурсі ПРООН. Анастасія успішно пройшла всі етапи конкурсу, ставши переможцем та отримала міжнародний грант для розвитку власної справи за напрямком фото та дизайнерські послуги. «Бажання та праця – головний секрет успіху», - зізнається Анастасія.

Вікторія Логвинчук розповіла нам, що 7 підприємців міста Рубіжне стали переможцями у грантовому конкурсі ПРООН та отримали кошти для відкриття нових цікавих проектів – виробництва лаваша, відкриття бюджетного міні-готелю, тощо.

Інший приклад. Міжнародна організація Mercy Corps також протягом 2016 року активно співпрацювала з внутрішньо переміщеними особами та підприємцями, які надають робочі місця переселенцям. У результаті 3 особи, які перебували на обліку у Рубіжанському міському центрі зайнятості отримали кошти для відкриття перукарні, придбання масажеру, придбання фотоапарату для професійної зйомки. Це надало можливість відкрити власну справу внутрішньо переміщеним особам відкрити власну справу у місті Рубіжне.

«Ми бажаємо всім успіху у розвитку майбутньої справи та запрошуємо всіх бажаючих бути рішучими та досягати своїх мрій. Ми чекаємо на вас за адресою: місто Рубіжне, вулиця Будівельників, 34, телефон 6-13-14», - сказала у підсумку Вікторія Логвинчук.

Володимир Лермонтов, Паралель-медіа

 


Читайте також