Новини Івано-Франківська та області

Громадяни мають право знати свої повноваження, щоб ефективно контролювати владу – рубіжанський активіст Євген Ільченко

Євген Ільченко - координатор громадського руху «Сильні громади» в Рубіжному. Цей рух було засновано в 2014 році представниками всеукраїнської громадської організації «Центр UA» на базі представників руху «Чесно» в регіоні і місцевих активістів з різних міст Донецької області, потім ця громадська ініціатива прийшла на Луганщину. Безпосередньо в Луганській області рух «Сильні громади» має координаторів в Рубіжному і Сєвєродонецьку.

Це відбулося тому, що активізація громадянського суспільства регіону потребувала якісного наповнення, допомоги та дієвих практик контролю і впливу на владу а також взаємодії з нею.

Рух став одним з платформ, який дозволив навести міцну комунікацію між громадськими активістами, що діють на контрольованому урядом Донбасу. Для цього та для підняття рівня освіченості і розуміння практик контролю і впливу на владу, були проведені форуми в регіоні, один з яких відвідали більше 400 учасників. Серію навчань "Сильних громад Донеччини" пройшло більше 300 учасників.

Рубіжанський активіст Євген Ільченко впевнений, що громадяни, мешканці міст і сіл Луганщини мають право знати свої права, знати свої повноваження, розуміти  законодавство про місцеве самоврядування, щоб ефективно контролювати владу.

«З початку 2016 члени руху почали працювати над зміною нормативної бази, яка діяла в громадах. Йдеться про демократизацію регламентів, запровадження ефективних і відкритих статутів, впровадження електронних петицій, громадських ініціатив, експертиз, положень про звітність представників місцевої влади, бюджетів участі, тощо. Тобто про все те, що робить місцеве самоврядування прозорим і ефективним.

Сьогодні «Сильні громади» працюють в декількох регіонах України - в Донецькій, Луганській, Харківській і Дніпропетровській областях» - говорить Євген Ільченко.
За словами Євгена Ільченка, команда «Сильних громад» працює за трьома напрямками, які тісно пов’язані з життям «пересічних громадян».

Антикорупція - контроль за державними закупівлями і за витрачанням публічних фінансів. «Ми постійно моніторимо всі трансакції органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств в системі E-дата і закупівлі в системі Прозорро», - запевнює Євген Ільченко.

Взаємодія - «Сильні громади» провели аналіз існуючих інструментів взаємодії місцевих органів влади та громади. За результатами аналізу були спрямовані пропозиції до керівництва міст щодо впровадження тих чи інших інструментів.

Просвіта - це нова функція, яка спрямована на навчання представників громад, активних жителів міст принципам і інструментам взаємодії з владою.
«Нам важливо не просто впровадити інструменти, але і зробити їх доступними і корисними для людей. Тому у вересні-жовтні 2016 року було проведено кілька тренінгів з використання інструментів взаємодії для активістів та громадських організацій, в тому числі два в Сєвєродонецьку.

У грудні 2016 року в Краматорську «Сильні громади» провели семінар з впровадження інструментів взаємодії для представників органів місцевого самоврядування Луганської та Донецької області, куди в тому числі були запрошені міський голова і депутати з Рубіжного. У лютому також планується провести цикл тренінгів, в тому числі і в Сєвєродонецьку», - додає Євген Ільченко.

«Що все це дає людям?  Ми впроваджуємо інструменти і вчимо людей ними користуватися щоб контролювати владу і починати активно брати участь в житті своїх міст. Тому що без розуміння людиною власних можливостей і відповідальності за місто, в якому він живе, поняття «громада» так і залишиться лише термінів в законодавстві», - говорить співрозмовник.

На думку Євгена Ільченка, гарним прикладом ініціативи мешканців міста стало відкриття 5 лютого цього року «Громадського дому Рубіжне».  Цей проект має стати новою платформою для молодіжних громадських ініціатив. Тут можна буде зустрітися з друзями, ознайомитися з новими можливостями, проводити фотовиставки та виступи музикантів…

Відкриття платформи ініціатив - яскравий приклад самоорганізації і активності. Є надія, що центр, створений  у форматі «вільного простору»  стане точкою росту  культурного, творчого, освітнього життя міста.

Центр відкрито в багатоповерхівці, а ремонт, за допомоги міжнародних донорів, зробили самі активісти. В «Громадському домі» пануватиме  дружня і невимушена атмосфера.

До речі, днями «Сильні громади» проведуть на Луганщині дводенну практичну школу «Декларації – під контроль!». Мета – навчити  громадських активістів.

Під час заходу експерти руху «Сильні громади» розкажуть що таке електронна декларація, на що слід звертати увагу під час її дослідження та як перевіряти інформацію в мережі Інтернет на спеціальних ресурсах. Експерти навчать написанню аналітичних матеріалів на основі здобутої інформації з відкритих джерел та ознайомлять з існуючими  можливостями для поширення розслідування.

Крім того, оскільки практична частина передбачає комплексний підхід, юристи руху навчать  розпізнавати порушення у е-деклараціях та пояснять, що робити далі, аби виявлені порушення стали предметом уваги правоохоронних органів, громадськості та ЗМІ.

«Ми проводимо аналіз декларацій депутатів Верховної ради, після 1 квітня долучимося до аналізу декларацій місцевих депутатів. Проводимо аналіз роботи народних депутатів та місцевих депутатів. Після аналізу – публікуємо звіти у ЗМІ. Для чого це людям? Я вважаю, що знання завжди сила. Тепер дуже важно, щоб мешканці розуміли свою права та можливості та розвивали громади не зверху, а знизу. В Україні існують добрі закони, проте громадяни не знають як ними користуватися, не знають своїх прав та повноважень, часто забувають, що можновладці існують для народу, а не навпаки! Саме це ми намагаємося донести своєю діяльністю – тренінгами, семінарами, статтями», - сказав у підсумку Євген Ільченко.

Володимир Лермонтов, Паралель-медіа

 


Читайте також