Новини Івано-Франківська та області

Що говорять учасники форуму?

28 жовтня, у Сєвєродонецьку  під патронатом облдержадміністрації відбувся Луганський регіональний форум «Зміни в 3D: асоціації, бізнес, влада». Своїми враженнями з нами поділилися учасники форуму.

«Вірю в те, що на Луганщині все вийде добре» - Олександр Ганущин

Голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин приїхав на Луганщину разом зі львівською делегацією. Під час вітального слова очільник облради розповів учасникам форуму про культурний обмін між Луганською та Львівською областями: зараз на Львівщині перебувають 25 луганських педагогів, які вже вчать дітей Галичини, тим часом, 25 львівських вчителів навчають школярів Луганщини.

Окрім форуму, Олександр Ганущин разом з волонтерами відвідав бійців, які воюють на Сході країни та поспілкувався з місцевими жителями.  Це уже 24-та поїздка очільника Львівської облради на Донбас.

-Я вже казав сьогодні зі сцени, повторю і вам: дуже важливо, щоб пересічний мешканець Львівщини, Київщини Сумщини не уявляв собі Сєвєродонецьк і Льодовий палац виключно місцем де, проводився  у 2004 році форум сепаратистів, а пізніше у 2014 році все це призвело на Луганщині до сепаратних рухів. Тобто ті люди, які були «у режисурі» того форуму у 2004 році вони всі залишилися у «режисурі сепаратизму» і у 2014 році.

Я хочу щоб Сєвєродонецьк асоціювався з місцем, де українцями підписуються Меморандуми про співпрацю влади, громадськості та бізнесу, договори про багатомільйонні інвестиції для кращого життя у нашій країні.   

Тепер стосовно місця і ролі саме Львівщини на Луганщині. Я хотів, щоб нас правильно зрозуміли і журналісти, і аудиторія ваших ЗМІ. Нам дуже важливо кувати перемогу спільно.

Перемога не кується виключно військовими, а всіма нами, бо вкладені зусилля, вкладенні кошти в будівництво доріг на Луганщині, нові дитячі садочки та школи – це така сама перемога, як перемога зі зброєю у руках. Зрозуміло, що треба перемагати в головах, у свідомості.

Нам варто пам’ятати, що кувати перемогу ми маємо спільно. Тоді, коли  донесемо до всього населення сходу, що Україна – єдина, покажемо свою єдність, тоді у хлопців поменшає роботи зі зброєю у руках.

Дуже важливі зусилля, які ми вкладаємо у культурні і освітні обміни (те, що не робилося десятиліттями), і це вже працює. Сподіваюся, що це будуть не одноразові акції, це має стати системою. Зараз наші вчителі в гостях, а ваші у нас, і я бачився з ними.

Сьогодні на Львівщині знають і Луганську обласну  філармонію, і ансамбль пісні і танцю «Радани» Луганської філармонії, і Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр. Сподіваюсь, що такі культурні обміни у перспективі мають стати систематичними та регулярними.

Більш того, ми в Львівському обласному бюджеті готові закладати кошти, щоб такі обміни робилися не просто на ентузіазмі окремих керівників, діячів, артистів, освітян, а власне, щоб вони отримували винагороду за свою працю. Я вже встиг переговорити з деяким обласними депутатами, думаю, що такі проекти обмінів, такі програми мають бути підтримані.

Нарешті ми маємо перемогти на такому специфічному фронті як мас-медіа. Луганські бізнесмени та влада мають вкладати кошти в медіа-сферу. Тут ми найбільше програємо Росії та її впливам. Поки ми не переможемо у головах тих, хто мешкає тут, на українській території ми не переможемо у свідомості тих, хто живе на окупованій території. 

На форумі також йшлося про розвиток громадського сектору. Це дуже важливий напрямок. Дуже скоро, після того, як на Луганщині дійсно розпочнеться децентралізація, вас чекають вибори до нових об’єднаних територіальних громад. І громадськість, яка хоче побачити себе в органах місцевого самоуправління, отримає новий шанс. Вам просто треба їх підтримати, дати громадськості шанс і всіляко підтримувати і висвітлювати їх ініціативи з децентралізації.

Вірю в те, що на Луганщині все вийде добре. Щиро бажаю, щоб такі форуми стали системою. До речі, запрошую всіх на наш аналогічний форум, який відбудеться на початку листопада.

«Надеюсь, что после форума начнутся серьезные реальные сдвиги по всем направлениям социально-экономической жизни Луганщины» - Сергей Хортив 

Голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз, заявив:  «Наш форум – це заявка на успіх Луганщини! Це декларація активної життєвої позиції, підтвердження того, що ми не опустили руки!».

За його словами, сьогодні розділена надвоє Луганська область знаходиться в середині рейтингу областей України та міста Києва за об’ємами реалізованої продукції. Він додав, що це стало можливим завдяки продовженню промислових традицій Донбасу такими потужними підприємствами, як ПрАТ «Сєвєродонецьке науково-виробниче об’єднання «Імпульс», ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Зоря», ТОВ НВФ «Мікрохим», ПАТ «Рубіжанський картонно-тарний комбінат» та інших

Місто Рубіжне було представлено на форумі потужними підприємствами, а також середнім бізнесом. 

- Проведение такого масштабного и важного предприятия  это –прорыв для всех нас, для Луганской области. Форум – это посыл для киевских властей губернатора Луганской области Юрия Григорьевича Гарбуза, который озвучивает позицию всей Луганщины. Суть этого посыла - нужен мир, людям нужна работа, и, самое главное – мы готовы развиваться, готовы трудиться  и двигаться вперед. Мы – власть на местах,  представители промышленности и бизнеса, готовы  включиться в восстановление инфраструктуры, дальнейшего развития нашей общей земли, нашей Луганщины.

На сегодняшнем форуме город Рубежное представлен рядом крупных промышленных предприятий: производственное объединение «Заря», Рубежанский картонно-тарный комбинат, предприятие «Тандем ЛТД», предприятия фармацевтической и медико-диагностической отраслей – «Микрохим» и «Фармбиотест», предприятие «Рубежанская чулочная мануфактура». Многополярный и разносторонний спектр представленных рубежанских предприятий,  подтверждает – промышленность города динамично развивается и идет вперед.

Безусловно, сегодня у бизнеса, есть  целый ряд проблем, связанных с транспортом: нарушено железнодорожное  сообщение Луганщины, а автомобильные дороги не выдерживают такой нагрузки.

Касательно инфраструктуры города Рубежное,  могу сказать: мы работаем в тесном сотрудничестве с областными властями, с губернатором Юрием Григорьевичем Гарбузом.

Как пример - приятно отметить, что в Рубежное возвращается швейно-трикотажное производство. Мы надеемся, что в скором времени в город «зайдет» крупный украинский производитель одежды «Arber Fashion Group». На базе бывшего предприятия «Глория Джинс» (этот производитель покинул город в 2014 году) будет открыто от 200 до 400 новых рабочих мест. Безусловно, это положительно скажется на развитии легкой промышленности в Луганской области. Стоит отметить, что предложение «Arber Fashion Group» по открытию фабрики в городе Рубежное было поддержано губернатором Юрием Гарбузом.

Другой  пример – восстановление и ремонт дорог по проспекту Московский в нашем городе. Кроме того, выделяются деньги на восстановление дорог в области, включая сообщение между городами Рубежное – Северодонецк – Лисичанск. Я считаю, что эти три города, фактически, являются одним большим мегаполисом, и они должны развиваться совместно – должна быть общая логистика по развитию наших предприятий, мы должны двигаться вперед.

Если в ближайшее время мы сможем реализовать хотя бы 20-30 процентов задумок и планов, озвученных на этом форуме, то это будет настоящим прорывом для всей Луганской области, для жителей городов Рубежное, Северодонецк, Лисичанск. 

Я надеюсь, что после форума начнутся серьезные реальные сдвиги во всех отраслях, по всем направлениях социально-экономической жизни Луганщины. 

Децентралізація стане одним з пріоритетів

Під час Луганського регіонального форуму «Зміни в 3D» презентовано Агенцію регіонального розвитку та «Стратегію розвитку Луганської області до 2020 року». Юрій Гарбуз назвав стратегію «дорожньою картою на чотири роки вперед». Інструментом для її реалізації, за його словами, стане Агенція регіонального розвитку Луганської області. Агенція – неприбуткова, небюджетна установа, яка створена для ефективної реалізації державної регіональної політики на території регіону,  його відбудови та розвиток. Засновником Агенції регіонального розвитку є Луганська обласна державна адміністрація, а співзасновниками – Торгово-промислова палата і громадські організації.

Зараз діяльність Агенції регіонального розвитку буде сфокусована, у тому числі, на відновленні житла та інфраструктури, підтримці малого бізнесу та кооперації на селі, підвищення енергоефективності регіону, впровадження децентралізації та допомога новоствореним громадам.

Говорить виконавчий директор Луганського регіонального відділення Асоціації міст України Наталія Бойко: 

На мій погляд, форум, який проводять сьогодні Луганська державна обласна адміністрація, бізнес та громадськість дуже важливий. Сьогодні ми вперше за останні роки почули ті напрямки роботи, яку започатковує Луганщина і в сфері громадянського суспільства, і в сфері розвитку бізнесу – економічного і соціального відновлення інфраструктури Луганщини, пошкодженої внаслідок воєнних дій. 

Дуже важливий для нас напрямок роботи, пов'язаний з децентралізацією і передачі повноважень на місцевий рівень, місцевим громадам.

На жаль, Луганщина сьогодні займає останнє місце по кількості створених об’єднаних територіальних громад. На цей процес впливають як суб’єктивні та і об’єктивні фактори. Серед об’єктивних факторів – війна, а також зневіра людей в майбутнє розвитку своєї громади, тривога і соціальна напруга. Але, є суб’єктивні фактори, які залежать від нас, від громадських організацій і від тієї регіональної політики, яка, на мій погляд, тільки розпочинає вибудовуватися. Тому цей форум для мене показовий, він започатковує ефективні напрямки роботи. Я бачу, що в «Стратегії розвитку Луганської області», закладений такий індикатор - створити замість двох, 24 об’єднаних територіальних громади.  

Для нас, для регіонального відділення Асоціації міст України це дуже важливо, тому що це саме той напрямок, який ми сьогодні ведемо. Децентралізація надає можливість приблизити якісні адміністративні послуги до людини. Коли створюється об’єднана територіальна громада люди матимуть можливість отримувати ці послуги на місці в адміністративних центрах, не треба буде їздити у районні центри, де зосереджена більшість послуг. Новостворювані громади зможуть отримувати більші фінансові ресурси і від держави, і від міжнародних інституцій.

Чи робить влада на місцях все достатньо у процесі децентралізації? Ми проводили дослідження з цього приводу. Отже, чому на Луганщині створені лише дві громади, а не 20 чи 30, як це в інших регіонах Україні? Основна проблема в низькому рівні знань серед пересічних громадян що дає їм ця децентралізація. У нас сьогодні люди, особливо у сільській місцевості, група від 50 та старше, взагалі  не знають що таке місцеве самоврядування і як саме вони можуть до цього долучатися, як вони можуть управляти своїм життям у громаді. Це прикро!

Ми маємо на місцях представників самоврядування, депутатів, маємо велику кількість громадських організацій і такі жахливі факти! З цим потрібно боротися – інформувати населення.

Сьогодні у деяких районах Луганщини ми бачимо гальмування реформи децентралізації, перешкоджання створенню об’єднаних територіальних громад з боку районних  державних адміністрацій та районних рад. Голови РДА та райрад розповідають про децентралізацію «погані речі».

Ми розуміємо чому це твориться: децентралізація ламає систему адміністративно-територіального устрою, вона прибирає районну раду, райдержадміністрацію. Якщо на Луганщині сьогодні діє 12 районів, то їх залишиться всього два! Отже люди, які сьогодні управляють цілими районами залишать  свої посади, залишать свою владу. Саме тому вони і перешкоджають децентралізації і роблять все можливе, щоб в їхніх районах об’єднані територіальні громади просто не створювалися.

Як вижити селу?

Під час пленарних засідань форуму, його учасники обговорювали «Стратегію розвитку Луганської області до 2020 року», перші проекти Агенції регіонального розвитку.  Серед іншого говорили про проблеми сільських районів.

Говорить голова Сватівської райдержадміністрації Дмитро Мухтаров: "Сьогоднішній форум – важлива подія для Луганської області. Ми приїхали делегацією зі Сватівського району. Наш район самий потужний серед всіх сільсько-господарчих  районів області: ми більше за всіх збираємо пшениці. Отже, всі проблеми, пов’язані з розвитком сільського господарства, розвитком села, нас дуже турбують.

На форумі виступав генеральний директор сільськогосподарського підприємства «Нібулон»  Олексій Вадатурський і його виступ дуже нас втішив, тому що  «Нібулон» збудував на Сватівщині додаткові потужності для збереження зерна. А це для нас дуже важливо!

Інша проблема, про яку говорили на форумі – логістика - де будувати залізничну гілку, де будувати дорогі. Це також має велике значення. 

Я  вважаю, що подібні форуми потрібно робити частіше: тут можна не тільки поспілкуватися, а й побачити куди ми маємо рухатися далі. Все це найшло відображення у «Стратегії розвитку Луганщини».

Мені також сподобався виступ очільника Луганщини Юрія Гарбуза. Губернатор заявив, що нам треба збільшувати кількість підприємств переробної галузі. Сьогодні, коли найбільші промислові підприємства залишилися в окупованій зоні, вихід полягає у розвитку сільського господарства і переробної галузі. Для цього у нас необхідні можливості, є база. Зараз ми постачаємо аграрну продукцію (зерно) за межі області, експортуємо в інші країни, але не виробляємо кінцевого продукту зі своєї продукції. Теж саме щодо молока, потрібні нові потужності, нові підприємства. І це підкреслювалося на форумі".

Сподіваємося, що ми досягнемо позитивних змін в розвитку аграрної галузі, а це покращить життя мешканців Сватівсього району і всієї області.

Говорить голова Біловодської селищної ради Едуард Олєйніков: "Основні проблеми Біловодщини, як і всіх сільських районів Луганщини – труднощі з реалізацією аграрної продукції, відсутність потужностей для її подальшої переробки, або збереження. Отже, питання щодо села, які підіймалися на форумі, важливі і для  Біловодська. Окрім того, на селі є інші  проблеми – наприклад, ремонт доріг, як державної, так і комунальної власності, ремонт водогонів.

Треба йти шляхом децентралізації, щоб сільські громади могли розвиватися, а також залучати новітні технології та додаткові інвестиції.

Сьогодні у Біловодську реалізується проект за участі міжнародних організацій. Наприклад, у рамках реалізації проекту ПРООН, були отримані кошти на ремонт водогону та каналізації – 287 тисяч гривен. Цей проект   став можливим на основі партнерства та співфінансування – громада також зібрала кошти. Цієї осені ми вирішимо проблему, яку не могли здолати останні п’ять років: у мешканців Біловодська буде якісна питна вода, яка відповідає всім стандартам якості".

Володимир Лермонтов 


Читайте також