Новини Івано-Франківська та області

Безоплатна правова допомога як крок у формуванні правової держави та спроможних громад (частина друга)

Продовжуємо розповідь про систему надання безоплатної правової допомоги мешканцям Луганщини. Нагадаємо, що початок можна прочитати тут. В Україні успішно працює Мережа Центрів правової інформації та консультацій,  яка об’єднує Центри в різних регіонах держави.  

Нагадаємо, що завдання Центрів  – надавати особам, які звертаються за допомогою, базову інформацію з правових питань, ідентифікувати правові потреби місцевого населення, активно співпрацювати з органами місцевого самоврядування для розв‘язання індивідуальних проблем та для захисту суспільних інтересів, а також впроваджувати засоби вирішення правових конфліктів (примирення, медіація, відновні практики) та надання правової допомоги.

Як вже повідомлялося, до роботи мережі Центрів правової інформації та консультацій підключилися громадські організації, які саме і сприяли створенню вказаних центрів на місцях.

Громадські активісти вважають, що в теперішні складні часи дуже важливо щоб жителі Луганщини, серед яких чимало соціально вразливих верств населення, переселенців, мали можливість  отримати безоплатну правову допомогу. Такі ініціативи покликані наблизити послуги безоплатної правової допомоги до кожної конкретної людини, насамперед – соціально незахищених громадян.

Окрім цього, громадські організації йдуть далі – не тільки юридична допомога, а й відстоювання інтересів громадян на всіх рівнях – в органах державної влади та місцевого самоврядування, сприяння відкритості влади та конкретних реформ, дія яких має знайти своє відображення у повсякденному житті мешканців громади.

Нагадаємо, у чому полягає суть надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги?

Безоплатна первинна правова допомога охоплює такі види правових послуг, як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних), надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Вторинна безоплатна правова допомога включає захист від обвинувачення; здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складання документів процесуального характеру.

Надання безоплатної правової допомоги регламентується Законом України «Про безоплатну правову допомогу» та міжнародними актами.

Хто має право отримати безоплатну первинну правову допомогу?

Безоплатна первинна правова допомога надається кожній особі, тобто громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, в тому числі біженцям, які перебувають під юрисдикцією України.

Громадські активісти впевненні, що  розширення мережі правової допомоги у співпраці з громадськими організаціями суттєво вплине на загальний процес та на стратегією реформування судоустрою та судочинства, інших суміжних правових інститутів, буде сприяти реальній співпраці органів місцевого з населенням. Розв‘язуючи індивідуальні  проблеми ми невідмінно прийдемо до захисту суспільних інтересів, інтересів громади і цілої країни.

Фактично, мова йде не тільки про  спрощення доступу до правової допомоги, а й про  забезпечення удосконалення стандартів якості нашого життя у всіх його вимірах, вдосконалення  правової держави. Безперечно, це призведе і до гармонізації нормативного регулювання надання безоплатної правової допомоги у відповідності до європейських стандартів.

Отже, за сприянням громадської організації «Громадська Платформа» у Сєвєродонецьку виконується проект «Адвокаційна кампанія з розширення можливостей отримання та інтеграції первинної і вторинної безоплатної правової допомоги на рівні громад міст Рубіжне, Лисичанськ та Сєвєродонецьк». Робота ведеться  в рамках проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади та Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

Сєвєродонецьке Консультаційне бюро допомагає всім, але на особливій увазі - соціально незахищені категорії громадян, переселенці та учасники АТО,  діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та інші.

Розповідає Олена Володимирівна Полетаєва, менеджер Консультаційного бюро у Сєвєродонецьку:

«Ми надаємо безкоштовну юридичну і психологічну допомогу. За час роботи до нас звернулися 563 відвідувача, з них 359 – жінки, решта - чоловіки. Консультацію юриста отримали 308 чоловік, психолога – 107, послуги адміністратора-консультанта – 148. Кількість консультацій по «гарячій лінії» - 272.

Найчастіше всього до нас звертаються за такими проблемами: оформлення документів для отримання статусу ВПО, оформлення субсидій, пенсій, відносини з банками, отримання спадщини.

Знаходимося ми за адресою – Сєвєродонецьк, вулиця Курчатова, 7. Телефони – 093-455-30-70, 099-257-52-87. Чекаємо на вас – з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 17.00».

У Консультаційному бюро вас приймуть та нададуть консультацію щодо порядку звернення, з'ясують ваші дані та суть питання, з яким ви звернулися.

При собі потрібно мати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, потрібно також взяти документи, які відносяться до вашого питання. Працівник центру перевірить комплектність поданих вами документів.

Про довіру населення до Консультаційного бюро, свідчать факти повторних звернень громадян. Більш того, відвідувачі рекомендують Консультаційне бюро своїм рідним та знайомим.

У Сєвєродонецьку можуть надати такі види послуг з первинної правової допомоги: надання правової інформації; надання консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру; надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Юридичний консультант Консультаційного бюро Сергій  Вікторович Болдарь повідомив наступне:

«Ми допомагаємо у вирішенні багатьох питань: сімейні відносини, громадянські питання, соціальний захист громадян, пенсійне забезпечення, трудові спори тощо.

Намагаємося надати допомогу в повному обсязі діючого законодавства. До нас звертаються не тільки цивільні громадяни, а також військовослужбовці.

Це первинна допомога – всі послуги надаються безкоштовно.

Бажано перед тим, як ви вирішили звернутися до нас по конкретним питанням, записатися на прийом заздалегідь по вказаним телефонам.

Ми допомагаємо не тільки мешканцям Сєвєродонецька, а і тимчасово-переміщеним особам, більш того, зафіксовані випадки, коли до нас зверталися жителі Лисичанська, Рубіжного, а також Кремінського району».

Крім зазначених видів правової допомоги, тут працює професійний фахівець, який допоможе у пошуку виходу із складної життєвої ситуації.

Це називається – медіація. Що це? Слово походить від  англійської назви «mediation» – посередництво.

Це  — вид альтернативного врегулювання спорів, метод вирішення спорів із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який би задовольняв інтереси і потреби усіх учасників конфлікту.

Психолог Консультаційного бюро Юлія Сергіївна Кисловська розповіла, що окрім юридичної допомоги, тут можна знайти і психологічну допомогу.

«Частіше за все до мене звертаються жінки. Тема – сімейні стосунки: чоловік-дружина, теща, свекрова і тому подібне. Наприклад, нещодавно до мене звернулася жінка: складні відносини з сином. Він, разом зі своєю дівчиною, хотів  винаймати  нову квартиру, перейти з денного на заочне відділення, знайти роботу. Мати – була проти цього. Отже, треба було знайти вихід.

Була проведена медіація – вирішення проблеми. Результат – суспільними зусиллями ми знайшли вихід. Задоволеними були всі. Часто звертаються сімейні подружжя.

Інший приклад - звернулися чоловік і жінка. Вони не могли знайти спільну мову, справа доходила до розлучення. Використовували спеціальні методики, проговорили проблему. Знайшли вихід – родину було врятовано.

Загалом, кожна консультація триває близько години. Для вирішення проблеми  потрібно, як мінімум дві консультації, іноді доходить до п’яти. Отже, люди з проблемами звертаються до нас – нам довіряють, ми допомагаємо!».

Володимир Лермонтов, Параллель-медиа

 


Читайте також