Новини Івано-Франківська та області

Безоплатна правова допомога як крок у формуванні правової держави та спроможних громад (частина перша)

Сьогодні як ніколи велике значення набуває правова грамотність населення. Проте не тільки це важливо! Люди мають право не тільки знати та користуватися законами. Безоплатна  правова допомога має стати першим потужним кроком у формуванні правової держави, правової свідомості та, головне - спроможних громад, мешканці яких можуть відстоювати свої законі права та свободи. Так народжується те, що має назву – юридично свідомий громадський активізм. Саме тому до справи правової допомоги і інформування долучилися громадські організації.

Сьогодні набувають нового значення юридична допомога, юрист, параюрист (людина, яка хоча немає спеціального юридичного фаху, вільно орієнтується у законодавстві, може і хоче допомагати громадянам у відстоюванні справедливих і законних вимог мешканців громади).

Згідно з частиною першою статті 59 Конституції України кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.

Згідно з міжнародним законодавством обов'язок захисту конституційних прав є обов'язком держави. Про це, зокрема, йдеться у документах, прийнятих Генеральною Асамблеєю ООН, у Резолюціях Парламентської Асамблеї Ради Європи та рішеннях  інших міжнародних інституцій.

Питання надання безоплатної правової допомоги на сьогодні врегульовано Законом України «Про безоплатну правову допомогу», який набрав чинності 9 липня 2011 року.  Законом передбачено надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги.

Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг, як забезпечення доступу до правової інформації; надання консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації (посередництво).

Отримати таку допомогу має право кожен: звернутися за наданням зазначеної допомоги мають право не лише громадяни України, а й іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці, тобто усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Відповідно до Закону надають первинну правову допомогу в межах компетенції органи влади всіх рівнів. Отримати безоплатну первинну правову допомогу також можна у громадських приймальнях органів влади, консультативних пунктах.

Проте знань, особливо правових знань не буває забагато. Відповідно, до цього у державі має бути розгалужена мережа юридичної допомоги.

Сьогодні в  Україні, окрім органів влади, безоплатну правову допомогу надають: Центри правової інформації та консультацій; Громадські приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини; а також система юридичних клінік. Найбільш розгалужена систему мають саме Центри, або Консультаційні бюро.

Отже, Центр правової інформації та консультацій - місце, де жителі територіальної громади, зокрема, представники вразливих верств населення, можуть отримати безоплатну первинну правову допомогу.

В Україні успішно працює Мережа Центрів правової інформації та консультацій,  яка об’єднує Центри в різних регіонах держави. 
Їх місія  – встановити та налагодити соціальні зв‘язки в громадах, включити представників вразливих верств населення до соціальних процесів, до процесу прийняття рішень, а також підвищити рівень правової освіти та спроможність захищати себе правовими методами.

Завдання Центрів – надавати особам, які звертаються за допомогою, базову інформацію з правових питань, ідентифікувати правові потреби місцевого населення, активно співпрацювати з органами місцевого самоврядування для розв‘язання індивідуальних проблем та для захисту суспільних інтересів, а також впроваджувати засоби вирішення правових конфліктів (примирення, медіація, відновні практики) та надання правової допомоги.

Така робота  дозволяє впорядкувати звернення громадян до відділів та управлінь органів влади на місцях та місцевого самоврядування. Центри надають громадянам необхідну інформацію про найбільш ефективні способи вирішення правової проблеми. Надалі особа у належний спосіб звертається до конкретного органу, що має повноваження для її розв‘язання.

Мережа Центрів правової інформації та консультацій створена і працює за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного Фонду «Відродження»  та Програми розвитку ООН в Україні (проект ПРООН «Відновлення самоврядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» за підтримки уряду Швеції та Конфедерації Швейцарії).

До роботи мережі Центрів правової інформації та консультацій підключилися громадські організації, які саме і сприяли створенню вказаних центрів на місцях.

Громадські активісти вважають, що в теперішні складні часи дуже важливо щоб жителі Луганщини, серед яких чимало соціально вразливих верств населення, переселенців, мали можливість  отримати безоплатну правову допомогу.

Такі ініціативи покликані наблизити послуги безоплатної правової допомоги до кожної конкретної людини, насамперед – соціально незахищених громадян.

Окрім цього, громадські організації йдуть далі – не тільки юридична допомога, а й відстоювання інтересів громадян на всіх рівнях – в органах державної влади та місцевого самоврядування, сприяння відкритості влади та конкретних реформ, дія яких має знайти своє відображення у повсякденному житті мешканців громади.

На наш погляд, розширення мережі правової допомоги у співпраці з громадськими організаціями суттєво вплине на загальний процес та на стратегією реформування судоустрою та судочинства, інших суміжних правових інститутів, буде сприяти реальній співпраці органів місцевого з населенням. Розв‘язуючи індивідуальні  проблеми ми невідмінно прийдемо до захисту суспільних інтересів, інтересів громади і цілої країни.

Фактично, мова йде не тільки про  спрощення доступу до правової допомоги, а й про  забезпечення удосконалення стандартів якості нашого життя у всіх його вимірах, вдосконалення  правової держави. Безперечно, це призведе і до гармонізації нормативного регулювання надання безоплатної правової допомоги у відповідності до європейських стандартів.

З вересня 2016 року такі центри працюють у Сєвєродонецьку, Рубіжному, Новоайдарі, Кремінній. Тепер мешканці віддалених сіл Луганської області (Новоадарський, Кремінський райони) мають можливість швидко та ефективно захищати свої права.

Планується, що працівники Консультаційних бюро будуть надавати безоплатну правову допомогу не лише у вказаних місцях,  а й під час виїзних прийомів у сільських  районах. Це буде дуже корисно, тому що людям з віддалених сіл не треба буде їхати у місто  аби отримати юридичну консультацію.

Працівники  Консультаційних бюро, які надають безоплатну правову допомогу на Луганщині, напрацювали механізм співпраці та взаємодії з державними органами влади, з органами місцевого самоврядування, Пенсійним фондом, УТЗН іншими соціальними службами.

Хто може скористатися послугами таких центрів?  Всі мешканці, проте особлива увага приділяється незахищеним категоріям населення (інвалідам, малозабезпеченим особам, дітям-сиротам, учасникам бойових дій, у тому числі учасникам АТО, переселенцям тощо).

Консультаційне бюро у Новоайдарі працює за сприяння громадської організації «Суспільна служба правової допомоги». Проект «Інтеграція первинної і вторинної безоплатної правової допомоги на рівні громад Новоайдарського та Попаснянського районів» виконується у рамках проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади та Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

За сприянням громадської організації «Громадська Платформа» у Сєвєродонецьку виконується проект «Адвокаційна кампанія з розширення можливостей отримання та інтеграції первинної і вторинної безоплатної правової допомоги на рівні громад міст Рубіжне, Лисичанськ та Сєвєродонецьк». Робота ведеться  в рамках проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади та Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

З вересня Центр надання безоплатної правової допомоги працюю у Кременній. Розповідає начальник Кремінського  бюро правової допомоги  Зоя Жадан: «Ми надаємо  правову допомогу всім відвідувачам, однак особливу увагу звертаємо  на малозабезпечених громадян, на вразливі категорії населення, на учасників АТО та сім’ї переселенців.

Основне завдання  – наблизити послугу безоплатної правової допомоги до кожної конкретної людини, насамперед соціально незахищених громадян.

Саме до нас  можуть звернутися за допомогою і підтримкою громадяни, які не мають можливості оплатити послуги юристів.

Підкреслюю – це первинна правова допомога: ми маємо підказати, допомогти, проконсультувати. Так буває, що іноді людина не знає самого простого – куди звернутися. Отже, це не просто юридичні консультації, але й інформаційні. Вся допомога – безкоштовна. Я працюю разом с досвідченим у юридичних справах чоловіком – мій колега – Володимир Подлесняк».

Зоя Жадан додає: «Ми працюємо з 1 вересня. Спочатку було важко – поки люди не знали що це значить безкоштовна правова допомога. Відвідувачі цікавилися – «Якщо це безкоштовно, то чи буде ця допомога кваліфікованою?». Тобто, це було для них дуже несподівано -  безкоштовна кваліфікована допомога.

За один місяць до нас звернулися 48 чоловік: молоді, та люди похилого віку, тимчасово переміщені особи і мешканці міста Кремінна та Кремінського району. Зрозуміло, що більшість відвідувачів – пенсіонери. Їх турбує багато питань – пенсійне забезпечення, оформлення субсидій, оформлення спадщини, договори – оренди. 

Зазначу ще раз – ми намагаємося допомогти не тільки  у вирішенні юридичних питань, але надати інформаційні послуги. Отже, ми чекаємо та готові допомагати. Звертайтеся за телефонами – 099-526-48-54 (у Сєвєродонецьку) та 050-22-77-463 (Кремінна).

Володимир Лермонтов, Параллель-медиа


Читайте також