Проект ЄС допоміг понад 3000 жертв домашнього насильства в Україні
У четвер, 6 жовтня, Представництво ЄС в Україні, Міністерство соціальної політики України та МБФ Українська фундація громадського здоров’я (УФГЗ) розповіли про результати спільного проекту допомоги потерпілим від насильства жінкам. Проект ЄС «Свобода від насильства: покращення доступу до соціальних послуг в Україні» діє в Києві, Одесі, Херсоні, Полтаві та Вінниці.
За рік у рамках проекту 3100 потерпілих від насильства осіб отримали допомогу психологів, юристів, соціальних працівників. Також 351 чоловік пройшов корекційну програму, яка допомагає керувати гнівом, вчить вирішувати конфлікти без насильства. Також проект допоміг покращити систему співпраці між соціальними службами, медиками та міліцією у допомозі потерпілим від насильства жінкам у Києві та чотирьох додаткових містах.
«Ми розпочали навчання фахівців щодо попередження насильства над жінками та міжвідомчої взаємодії. Спершу підготували 26 національних тренерів з 11 регіонів України та Києва. Наші тренери навчили 778 фахівців виявляти потерпілих та надавати допомогу, – розповіла Галина Скіпальська, виконавчий директор УФГЗ. – Проект ЄС надав фінансування чотирьом громадським організаціям Одеси, Херсону, Полтави та Вінниці для налагодження міжвідомчої взаємодії та робочих груп з протидії насильству над жінками та в сім’ї. Наразі ці організації надають допомогу потерпілим та особам, які вчинили насильство».
«ЄС підтримує цей проект, оскільки боротьба проти насильства є одним із ключових елементів євроінтеграції. Україна має рухатися до того рівня, коли будуть забезпечені права кожного громадянина, зокрема право жінок на свободу від насильства. Проект допомагає запровадити модель допомоги потерпілим від насильства жінкам та профілактику насильства, до якої задіяні соціальні служби, психологи, медики, правоохоронні органи», – прокоментував Сергій Полюк, координатор сектору охорони здоров’я та соціальної сфери Представництва ЄС в Україні.
«Співпраця між різними відомствами у протидії насильству над жінками та домашньому насильству відповідає міжнародним стандартам, зокрема вимогам Стамбульської конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу проти насильства над жінками та домашнім насильством, – пояснила Наталія Федорович, директор Департаменту сімейної, ґендерної політики та протидії торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України. – У той час як Україна готується до ратифікації Стамбульської конвенції на законодавчому рівні, проект «Свобода від насильства» допомагає відпрацювати нові підходи на практиці на рівні Києва та 4 додаткових областей. Потім такий досвід буде поширений по всій Україні. Зокрема, пілотована в рамках проекту модель соціальної квартири або притулків для потерпілих від насильства жінок, створення яких вимагає Стамбульська конвенція».
«Щоб люди зверталися по допомогу, важливо не просто направити, а правильно пояснити, чому це потрібно. У нас низька культура звернень до психолога, недостатньо інформації. Високий рівень зловживання алкоголем також є причиною насильства і небажання звертатися за допомогою, – розповіла Наталія Сергієнко, координатор проекту в м. Вінниця. – Ми розповсюдили плакати щодо попередження насильства на вулицях Вінниці, в центрах зайнятості, районних адміністраціях. Люди їх читають, дзвонять на гарячу лінію. Найчастіше жінки.
Чоловіки переважно запитують про дочку, маму – якщо ті потерпають від насильства. У роботі з чоловіками, які вчиняють насильство, важлива роль дільничних та районного керівництва. Добре робота йде там, де налагоджена співпраця між дільничними та фахівцями. Ми її відпрацьовуємо на практиці».
Довідкова інформація:
У рамках проекту ЄС будується система співпраці між соціальними службами, медиками та міліцією для допомоги потерпілим від насильства жінкам у Києві, Одесі, Херсоні, Полтаві та Вінниці. Завдяки проекту було проведено підготовку 26 національних тренерів з попередження насильства щодо жінок та міжвідомчої взаємодії, які передали свої знання 778 фахівцям у Києві та 11 областях України.
Проект сприяв чотирьом громадським організаціям Одеси, Херсону, Полтави та Вінниці підвищити свою спроможність для налагодження міжвідомчої взаємодії та робочих груп з протидії насильству щодо жінок та сімейному насильству. Як результат, за рік 3100 потерпілих від насильства жінок отримали кваліфіковану соціально-психологічну допомогу.