Новини Івано-Франківська та області

Колюча дійсність: Луганська обласна бібліотека бореться за нову домівку

На роздоріжжі різних думок наразі перебуває наша бібліотека. Іронія долі: війна буквально підштовхнула нас до рішення жити та працювати в м. Старобільськ, де вдалося сформувати сильну та рішучу команду, потроху відродити фонд, стабілізувати управлінські важелі, зібрати до купи найкреативніші та найсміливіші ідеї, узявши курс на створення нової сучасної бібліотеки європейського типу.

Але обласна влада, не поцікавившись думкою громадськості, умикає гальмівний механізм щодо остаточного визначення місця перебування бібліотеки. Зчинена веремія з приводу цього питання ще в 2015 році продовжується й до тепер.

Що ми маємо на сьогодні:  нас атакують натяками й необґрунтованими плітками, щоб наша бібліотека зібрала валізку та перебралася до м. Сєвєродонецьк, бо не годиться Луганській обласній бібліотеці функціонувати на благо звичайнісінькому скромному містечку,  а не в обласному центрі. Новоспечений штамп обласної влади «обласні культурно-освітні заклади для обласного центру» кардинально суперечить не тільки розумінню щодо розвитку прифронтових міст, але й ігнорує елементарні потреби суспільства в плані культурно та освітнього збагачення.

Реально оцінюючи власні можливості, ми впевнені, що можемо зробити набагато більше. Нині потужність бібліотеки – 30%, і все це через камені спотикання. Стовідсоткова робота можлива за умови надійного приміщення, якого ми наразі не маємо. Наслідки такого значущого недоліку: фонд, що з кожним днем розростається, нікуди подіти, заплановані освітні заходи для громадян і бібліотекарів відбуваються лише в орендованих приміщеннях, які мають необхідні умови. Урешті-решт, ми схвильовані через відсутність безпеки інтернет-каналу, що унеможливлює роботу з електронними науковими базами. 

До обласної бібліотеки я ставлюся дуже добре, тому що в студентські роки я навчалася в місті Луганську, і весь час  перебувала в бібліотеці . Усі культурні заходи, що проводяться бібліотекою, дуже потрібні для нашого міста. Вони дають людям змогу дізнатися щось цікаве, підкреслити щось для себе. І взагалі, масштабні дійстві, що проводяться  в місті, на користь старобільчанам.
Людмила, вчитель

Це не дуже добре, що основні освітні центри будуть знаходитися в місті Сєвєродонецьк. Потрібно розвивати й інші регіони.  Дуже приємно, що Старобільськ розвивається, з’являються нові заходи, які проводяться в місті, з’являються нові організації. Ми маємо надію, що це буде продовжуватися й надалі, і це гарна перспектива для міста. Тому вважаю доцільним і правильним рухатися в даному напрямку.
Олег Черниш, студент 4 курсу

Більше того, досвід плачевного минулого, а точніше – доля обласних культурно-освітніх закладів, які зосереджувалися у м. Луганськ, наводить на дещо скептичне ставлення до нинішньої думки обласної влади. Ми вважаємо недолугим кроком розвивати Схід країни, зосереджуючи всі ініціативні сили в одному місті – Сєвєродонецьку. В інакшому випадку, знову ігноруватиметься культурний розвиток районних територій, яким просто необхідна допомога.

Я думаю, не зависимо, где находится библиотека, она имеет право на существование и развитие. Я двадцать лет выпускаю календарь; в том учреждении, где я работаю, и предлагаю национальную идею – наше будущее в культурном, духом и физическом возрождении нации. На  ряду с физическим развитием культурный центр не просто не помешает, он нужен в любом городе, даже поселке, поэтому я только за библиотеку.
Полулященко Юрій Михайлович,  директор Інституту фізичного виховання і спорту ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» 

Я уже четыре года учусь в ЛНУ имени Тараса Шевченко.  Есть настроение –  хожу в областную библиотеку, беру книжки. Просто в Старобельске раньше ничего такого массового не было, а вот ваша библиотека проводит квэсты разные. Мы,  кстати, участвовали в квэсте. Город Старобельск заслуживает, чтобы библиотека находилась именно здесь.
Назаров Євгеній, студент 5 курсу

Видиме невидиме: місто Старобільськ є логістично зручнішим для розміщення бібліотеки, оскільки йде мова про зручне пересування, у першу чергу, для бібліотекарів з периферійних зон, які потребують методичної допомоги. Також  у місті Старобільськ є сприятливий мікроклімат для впровадження глобальних ідей, які заохотять молодь брати участь у відродженні культурно-освітнього потенціалу міста. Тим паче, у місті розташовується Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, який за консолідованим рейтингом вишів України 2016 року входить у п’ятдесятку найкращих вищих навчальних закладів. Університет має великий контингент викладачів та студентів, які розраховують на підтримку бібліотеки в плані додаткових  навчальних можливостей.

У нас и так мало образованных, начитанных людей. И мне кажется, это глупо переводить библиотеку в Северодонецк, тем более у нас может больше не быть таких заведений. В наши библиотеки ходят только пожилые люди. Если бы в нашем городе и дальше работала Луганская областная библиотека, было бы много посетителей, в том числе молодежи. За два года войны мы настолько шагнули назад, что люди начинают деградировать. Сейчас те мероприятия, флэш-мобы, которые проводятся,  − это как глоток свежего воздуха. Тем более, у нас некуда сходить, некуда сводить детей, и эти маленькие концерты, мероприятия как отдушина.
Ірина, фармацевт 

Я не згоден, щоб бібліотеку переводили в інше місто. В обласній бібліотеці дуже добрі люди, хороший інтернет і завжди є доступна інформація. У вас дуже часто проводяться різні конкурси. Взагалі, кожного разу все дуже добре проводиться.
Пантєлєєв Віталій, студент  5 курсу


Я дуже добре ставлюся, що обласна бібліотека функціонує саме в місті Старобільськ.  Завдяки масовим культурним заходам, які проводить бібліотека, це дуже допомагає Старобільську, бо вони раніше не відбувалися взагалі. Місто повинно розвиватися завдяки більшій кількості ідей.  Старобільськ далеко не маленьке теж  містечко, і в ньому повинна залишитися бібліотека, тим паче, у місті розташовується Луганський національний університет імені Тараса Шевченка.  А в Сєверодонецьку є маса інших закладів, у тому числі вистачає бібліотек.
Анонім, студентка 3 курсу 

Не залежно від позиції влади, Луганська обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М.  Горького в першу чергу орієнтується на думку громадян та їхні потреби. Більше того, ми знаємо, як задовольнити ці потреби, зробивши набагато більше, ніж того від нас очікують. Обласна бібліотека  визначилася зі своїм новим домом, і готова докласти максимально зусиль, щоб поновити свою роботу саме в ньому.

Підготували Юлія Дубова, Анастасія Юник


Читайте також