Новини Івано-Франківська та області

Досить рахувати копійки, живіть щасливо та багато (частина перша)

Україна на власному досвіді довела: концентрація влади у центрі призводить до соціальних та економічних катастроф, а централізована система управління є неефективною та не стійкою. В Україні  започатковано масштабну реформу місцевого самоврядування та децентралізації влади.

Реформування – «перезавантаження» місцевого самоврядування  ініціюється і Президентом, і Урядом (Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України – профільне відомство), широкою громадськістю, нашими закордонними партнерами. 

«Нема бабла, нема кохання»

Серед нагальних проблем нашого сьогодення не тільки війна, але й бідність. Хтозна може ті кляті злидні й були однією з причин того, що підняв голову сепаратизм? Безперечно, гасло про те, що «хтось когось годує» вдало використав наш північний сусід, а «народ Донбасу», обдурений кремлівською пропагандою,  став на бік міфічних ідей «руського миру».

Як це не прикро, але мешканці Криму і Донбасу, у своїх сепаратистських діях керувалися цинічним гаслом  - «Нема бабла, нема кохання». Зараз, багато хто з них зрозумів: ані «бабла», ані «кохання» у «руському мире» немає: «Просто денег нет, но вы держитесь! Всего вам доброго, главное хорошего настроения!» (російський прем’єр Медведев).

Насправді, немає ніякого особливого «народу Донбасу». А є всі ми – українці та росіяни, євреї та вірмени, представники інших національностей – всі ми, громадяни України. Хіба всі ми однакові? Звичайно, що ні! Проте спільного у нас набагато більше, ніж різного. Зрозуміло, що мова не йде про затятих «ватників», або «вишиватників», які ніколи і нізащо не визнають власних помилок. Нажаль, нас всіх об’єднують не тільки добрі справи, але й погані. Отже, чи варті ми того, щоб не рахувати копійки, живіть щасливо та багато у єдиній мирній країні? Спробуємо розібратися.

«Свій до свого по своє»

Багато хто з державників, підкреслюємо з державників, а не з можновладців, вважає, що децентралізація та передача влади на місця збільшує ефективність використання ресурсів та є гарантією незворотності демократичних процесів. 

Слово «децентралізація» на наш особистий погляд, може не дуже вдале. Чому? Бо насправді мова йде про самостійність, взаємовиручку та заможне життя. Коріння цього в давніх звичаях української громади – «Свій до свого по своє». Проте, якщо   слово «децентралізація» вживають повсякчас, то хай так і буде.

Заможне та щасливе життя особистості, окремої родини залежить від того, як живе громада. Самий головний момент у децентралізації це фінанси. Чи є гроші на дорогі, на медицину та освіту, на ЖКГ? Отже якість життя громади безпосередньо впливає на якість життя кожної родини. Проте, нажаль  для когось формула «два на два» чомусь виходить п’ять. 

Протягом останніх років вдалося створити базову правову рамку для проведення реформи місцевого самоврядування та фіскальної децентралізації, а також розпочати процес добровільного об’єднання територіальних громад.

На сьогоднішній день – липень 2016 року – серед перших вагомих результатів маємо: ріст місцевих бюджетів на 49% завдяки фінансовій децентралізації, добровільне об’єднання понад 800 громад (7% від загальної кількості) у 172 спроможні територіальні громади,  підтримка проведення реформи (за даними різних соціологічних служб) майже 60 відсотками  населення України.

Проте, у процесі реалізації реформи  виникли суттєві законодавчі бар’єри, які унеможливлюють ефективне її продовження, а у перспективі – може взагалі реформування зупинити. Саме тому реформа місцевого самоврядування має залишатися у порядку денному і влади, і мас-медіа.

Стомлені сонцем

Цього тижня Верховна Рада працювала дуже погано: одні блокують, інші бастують, треті відпочивають. Не дивно, що якщо в залі немає голосів, то потрібно закривати засідання. Голова Верховної Ради пан Андрій Парубій не раз був вимушений достроково закривати  засідання парламенту: народним депутатам  не вистачало голосів для прийняття рішень.

В українському парламенті  вже зареєстрована низка надзвичайно важливих законопроектів, які знімають існуючі перепони, вирішують правові проблеми об’єднаних територіальних громад та дозволяють прискорити реформу. Експерти та активісти коаліції провідних громадських організацій України – «Реанімаційний Пакет Реформ» намагалися виправити роботу депутатів. Вони вимагали проведення під час пленарного тижня 11-15 липня 2016 року у Верховній Раді Дня децентралізації, присвяченому розгляду всіх необхідних законопроектів щодо децентралізації.

До речі, ініціативу провести у парламенті День децентралізації підтримали також багато інших представників української громадськості.

Активісти вимагали розглянути вкрай важливі законопроекти перед тим, як роз’їжджатися на курорти. Вони  влаштували акцію «Депутати! Працювати!». Біля Верховної Ради облаштували імпровізований пляж із шезлонгами, парасолями та басейном. На такий безкоштовний «курорт» запрошували всіх обранців, яким так кортить якомога швидше втекти з роботи на канікули. 

Які закони треба прийняти?

У РПР говорять, що вони підготували близько 60 законопроектів, які готові до винесення в зал Ради для голосування та визначені, як необхідні до прийняття. Але негайно слід прийняти 11 законопроектів. 

Експерти зазначають, що темпи об’єднання територіальних громад цього року хоч і сповільнилися, але процес децентралізації триває. Якщо торік були створені 159 громад, то цьогоріч – 13. Але це не означає зупинки процесу.

За словами експерта РПР Анатолія Ткачука, зараз відбувається становлення цих громад, і всі спостерігають, що у них вийде: «До кінця року українські села, які ввійшли в об’єднані громади, отримають близько сотні водогонів; десятки шкіл пройдуть термо-модернізацію; в багатьох селах, де ніколи не було зовнішнього освітлення, встановлюються освітлювальні системи, – це відповідь тим популістам, які розказують, що об’єднання громад знищує села».

Додамо, що на момент написання нашого тексту в України сформовано 172 об’єднані територіальні громади. 

Експерти РПР переконані, що процес об’єднання буде активним восени. Втім, щоби процес децентралізації відбувався простіше і швидше, необхідно прийняти закон, який спрощує процедуру приєднання до громад, котрі вже створені і активно розвиваються (Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)). І якщо цей закон ухвалити, то експерти прогнозують, що наступного року можна мати 300 об’єднаннях громад.

До активістів виходили деякі  депутати. Начебто підтримали, проте, голосів не має: «Ти де?» - «А я на морі!».

Активісти з РПР передали звернення до Голови парламенту  та керівників фракцій з проханням винести на розгляд та підтримати зміни до розкладу поточної сесії та призначити додаткові пленарні тижні в період з 18 липня до 2 вересня.

12 липня відбувся спільний брифінг Віце-прем’єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадія Зубка з народними депутатами України щодо необхідності прийняття парламентом ключових законопроектів з децентралізації.

Очікували, що наступні дні  Верховна Рада розгляне низку законопроектів, спрямованих на реалізацію реформи місцевого самоврядування. Але працездатність - ніяка. Усі децентралізаційні закони навіть не включили до порядку денного сесії, хоча Андрій Парубій тричі ставив на голосування питання включення.
Ці наші обранці… «Страшно далеки они от народа…».

Отже і громадськість, і експерти вкрай занепокоєні. Чи не єдина успішна реформа - децентралізація та розвиток місцевого самоврядування - може зупинитися через відсутність консенсусу серед демократичних та проєвропейських партій і просто депутатську неуважність.

Володимир Лермонтов, Параллель-медиа


Читайте також