На Луганщині говорили про «Ініціативу «Партнерство «Відкритий Уряд» та План дій на 2016 рік
22 березня 2016 Сєвєродонецьку відбулася Стратегічна сесія з обговорення результатів реалізації "Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" та Плану дій на 2016 рік в Луганській області. Проект проходить за підтримки Посольства Великобританії та громадської організації "Transparency International" в Україні.
У заході взяли участь близько півсотні активних представників інститутів громадянського суспільства, органів державної влади та місцевого самоврядування Луганщини.
Захід розпочався з виступів голови Луганського обласного правозахисного центру "Альтернатива" Валерія Новикова та менеджеру департаменту міжнародних відносин громадської організації «Transparency International Україна» Анастасії Козловцевої.
Вони нагадали, що протягом 2012 – 2015 років реалізація Ініціативи в Україні здійснювалася за такими напрямками: сприяння діяльності інститутів громадянського суспільства, їх участі у формуванні та реалізації державної політики; забезпечення доступу до публічної інформації; запобігання і протидія корупції; підвищення якості надання адміністративних та соціальних послуг; впровадження технологій електронного урядування та розвиток електронної демократії.
Сама ініціатива
Ці зобов’язання можуть передбачати вже заплановані кроки, спрямовані на реалізацію реформ, або визначати нові, або передбачати заходи з проведення реформ в абсолютно новій галузі. Як це не дивно звучить, але у вересні 2011 року тодішній президент України Янукович взяв участь в інавгураційній церемонії Ініціативи у Нью-Йорку та підтвердив готовність України приєднатися до зазначеної Ініціативи. Зрозуміло, що то були лише слова, далекі від реальних дій.
Якщо справу починали 8 країн-засновниць, саме 20 вересня 2011 року у рамках сесії Генеральної Асамблеї ООН Бразилія, Сполучені Штати Америки, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південно-Африканська Республіка, Сполучене Королівство започаткували міжнародну Ініціативу «Партнерство «Відкритий Уряд», підписавши Декларацію Партнерства. Тепер (станом на 1 жовтня 2015) намір приєднатися до Ініціативи підтвердили 66 країн. Всі ці країни, включаючи Україну, взяли на себе зобов’язання щодо: підвищення доступу до публічної інформації про діяльність органів державної влади; підтримки залучення громадянського суспільства до формування державної політики; впровадження високих стандартів професійної чесності в державному управлінні; використання нових технологій задля відкритості та підзвітності.
Вже після Революції Гідності, з метою координації роботи органів виконавчої влади з реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» Кабінет Міністрів затвердив План дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2014 – 2015 роках (розпорядження Кабінету Міністрів від 26 листопада 2014 р. № 1176). Проект плану дій розроблявся робочої групою, створеною в Секретаріаті Кабінету Міністрів. До складу робочої групи увійшли представники органів виконавчої влади та інститутів громадянського суспільства. Проект плану пройшов громадське обговорення в Інтернеті та під час публічних заходів у містах Дніпропетровську, Києві, Львові та Херсоні.
Основними напрямами реалізації Ініціативи в Україні у 2014 – 2015 роках є: сприяння діяльності інститутів громадянського суспільства, їх участі у формуванні та реалізації державної політики; забезпечення доступу до публічної інформації; запобігання і протидія корупції; підвищення якості надання адміністративних ат соціальних послуг; впровадження технологій електронного урядування та розвиток електронної демократії.
30 вересня 2015 року було представлено проміжний звіт про реалізацію плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2014 - 2015 роках.
Минулого року Луганська обласна військова-цивільна адміністрація підготувала свій план дій щодо Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд».
Як повідомила перший заступник голови перший заступник голови Луганської облдержадміністрації Єлизавета Пушко-Цибуляк, робота велася за такими напрямами діяльності: 1. Залучення громадськості до формування та реалізації державної і регіональної політики. 2. Забезпечення доступу до публічної інформації. 3. Запобігання і протидія корупції. 4. Підвищення якості надання адміністративних та соціальних послуг. Впровадження технологій електронного урядування та забезпечення розвитку електронної демократії. Очевидно, що робота за такими напрямами буде продовжена.
Єлизавета Пушко-Цибуляк розповіла про стан реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» та назвала успішні приклади співпраці влади з громадськістю: створена Громадська рада при Луганській обласній ВГА, йдеться докладна робота над Стратегією розвитку Луганщини, йде боротьба із корупцією, запрацювало управління внутрішнього аудиту… Роботи дійсно багато.
«Головне для нас – прозорість, контроль з боку громадськості, відчуття відповідальності. Ми готові до всіх думок, відкриті для співпраці з усіма представниками інститутів громадянського суспільства» - підкреслили Єлизавета Пушко-Цибуляк.
Зрозуміло, що розповісти в одному тексті про всі напрями роботи неможливо, але можливо хоча б тезисно окреслити ключові, базові принципи. У залученні громадськості до формування та реалізації державної і регіональної політики головними напрямками у змісту діяльності є: консультації – громадська оцінка проектів, планів, подання власних пропозицій; участь у підготовці рішень; контроль реалізації пропозицій та прийнятих рішень, включаючи постійний зворотній зв’язок.
У забезпечення доступу до публічної інформації - впровадження політики гласності в роботі органів влади, передусім, з актуальних для населення питань; забезпечення відкритості та доступу до публічної інформації; відкрите проведення публічних обговорень, оприлюднення громадської думки та громадських оцінок, результатів громадських експертиз.
У справі запобігання і протидія корупції такі напрямі діяльності - виконання в регіоні законодавства та програми з протидії та запобігання корупції; сприяння посиленню контролю з боку громадян за прозорістю діяльності влади; систематичне інформування суспільства щодо поточних заходів та ефективності запобігання корупції.
Щодо підвищення якості надання адміністративних та соціальних послуг та впровадження технологій електронного урядування та забезпечення розвитку електронної демократії, то тут такій зміст діяльності: підвищення ефективності роботи органів влади; посилення контролю з боку суспільства; впровадження електронних технологій у сфері управління та в роботі з громадянами.
У плані дій на 2016 рік все прописано досить докладно: Що буде робитися? Коли? Хто відповідальний? Відзначимо, що серед відповідальних чітко прописано: структурні підрозділи облдержадміністрації,райдержадміністрації, виконкоми міських рад міст обласного значення, виконкоми міських рад міст обласного значення, Громадська рада при облдержадміністрації та відповідних рад на місцях, інститути громадянського суспільства за напрямком діяльності.
Депутат Сєвєродонецької міської ради Олена Ніжельска (політична партія "Об’єднання "Самопоміч", голова громадської організації "Кризовий медіа-центр "Сіверський Донець") розповіла про події в місті. За її словами, «сьогодні владу в місті захватив незаконно обраний секретар міськради Григорій Пригеба та його прибічники з «Опоблоку». Всі наші дії стосовно судової влади натикаються на бездіяльність та ігнорування з боку суду. Наприклад, ще 17 лютого ми подали позов на незаконні дії Пригеби, проте засідання не відбулося.
Нещодавно нам повідомили про те, що суд перенесено на кінець квітня. Між тим, нинішня «команда дерибанить» міський бюджет». За її словами, всі про це знають – обласна влада, прокуратура, але зробити щось дієво ніхто поки що не може…
Якою бути Ініціативі «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2016-2018 розповів голови Луганського обласного правозахисного центру "Альтернатива" Валерій Новиков.
А потім у робочих групах відбулося обговорення пропозицій до Плану дій на рівні Луганської області.
Після чого на суд присутніх були винесені презентації напрацювань робочих груп.
Наприкінці заходу, керівник НГО «Общественная служба правовой помощи» Максим Данильченко розповів про
«Це проект, який наддасть можливість кожному мешканцю Луганщини отримати інформацію про депутатів районних та більшості міських рад, подати офіційний запит, оцінити діяльність депутатів своєї ради, поставивши оцінку чи залишивши відгук. «Муніципальна варта» це комунікаційний майданчик між виборцями та місцевою владою, який дозволить ефективно вирішувати місцеві проблеми, публічно обговорювати вважливі для громад рішення, налагодити співпрацю місцевих депутатів та громадських активістів», - підкреслив Максим Данильченко.
За його словами «Муніципальна варта» проект, який наддасть активним громадянам інструменти моніторингу місцевої влади, контролю за виконанням їх передвиборчих обіцянок, аналізу їх роботи на виборчих округах.
Володимир Лермонтов, Параллель-медиа.