Як поводитись, щоб не допустити лісову пожежу
Літо-2014 буде для українців раннім та спекотним. Про це заявив директор Українського гідрометцентру Микола Кульбіда. За його словам, літо очікується в цьому році спекотним: до +30-35 градусів. Однак прогнози відносно інтенсивності опадів літом він поки робити не став. У той же час, він відзначив, що літо очікується раннім, а пожежонебезпечний період в регіонах України почнеться вже наприкінці квітня – початку травня.
За його словам, вже в цей період можна очікувати 4-5 класи пожежонебезпеки.
Як повідомляє управління з питань надзвичайних ситуацій Луганської облдержадміністрації, протягом минулого літа на території Луганської області зафіксовано 146 лісових пожеж, які виникли на площі 26 га, це на 53% менше ніж у 2012 році. Між тим, треба відмітити, що лісистість області становить 10,7% при середній по Україні – 14%, на кожного мешканця області припадає 0,09 га лісу, тоді як в середньому по Україні – 0,17 га, тобто вдвічі менше. Тому кожний знищений пожежею гектар лісу погіршує екологічну ситуацію в області.
На виконання Плану дій щодо попередження та ліквідації пожеж у лісах Луганської області в пожежонебезпечний період 2014 року управління проводить роз’яснювальну роботу серед населення щодо дотримання правил пожежної безпеки.
До 90% таких пожеж виникає через порушення населенням правил пожежної безпеки при поводженні з вогнем у місцях праці й відпочинку, а також у результаті використання в лісі несправної техніки.
У лісі категорично забороняється розводити багаття, кидати непотухлі сірники чи недопалки цигарок, залишати скляні предмети або промаслені (просякнуті легкозаймистими речовинами) ганчірки на поверхні ґрунту, заправляти пальним паливні баки при працюючому двигуні, використовувати машини з несправною системою живлення, палити і користуватися вогнем поблизу машин. Неможна підпалювати сухе листя і траву, спалювати папір і побутове сміття.
При виникненні загоряння у лісі негайно повідомте найближчі лісництво або пожежну частину (телефон «101»). Не гаючи часу, спробуйте загасити вогонь підручними засобами (водою, піском, землею; полум'я також можна збити за допомогою верхнього одягу, цупкої тканини, віника з гілля із листям), якщо ви на транспорті – скористайтеся вогнегасником з автомобіля. Пожежу в лісі краще попередити, ніж боротися з нею.
На підставі чинного законодавства за порушення правил протипожежної безпеки в лісах установлені значні штрафи, а в залежності від наслідків – і кримінальна відповідальність.
Суворе дотримання правил пожежної безпеки – непорушний закон поведінки кожного в лісі та гарантія збереження одного з головних багатств природи – лісу, важливого фактора здорового довкілля. Пам’ятайте про це!