Журналісти виявили зв'язки між впливовими правоохоронцями та Олегом Татаровим.
З осені 2020 року Олег Татаров курує правоохоронну систему України від Офісу президента
Приблизно півтора десятка співробітників правоохоронних органів, які займають управлінські позиції в Міністерстві внутрішніх справ, Національній поліції та Державному бюро розслідувань, мають ті чи інші зв'язки із заступником голови Офісу президента Олегом Татаровим. Це зазначено в розслідуванні, проведеному журналістами проєкту "Схеми" (частина "Радіо Свобода"), яке було опубліковано 6 грудня.
Частина впливових правоохоронців є земляками 42-річного Олега Татарова, який курує всю правоохоронну систему від Офісу президента, та походять з містечка Новоукраїнка на Кіровоградщині. Журналісти вказують на спільний кар'єрний, науковий шлях або родинні зв'язки високопосадовця та фігурантів розслідування.
Журналісти виявили, що на ключовій позиції в головному слідчому управлінні Національної поліції, під наглядом товариша заступника голови Офісу президента Максима Цуцкірідзе, працює брат Олега Татарова - Андрій Мельниченко. Цей 32-річний правоохоронець обіймає посаду начальника управління, яке займається розслідуванням злочинів, що виявляються департаментом стратегічних розслідувань та департаментом кіберполіції.
У 2018 році Андрій Мельниченко, як зазначено в редакційній інформації, приступив до виконання обов'язків старшого слідчого в Національній поліції, зосередившись на особливо важливих справах. Через два роки, в рік, коли Татаров отримав призначення в Офіс президента, Мельниченка перевели з Києва до Дніпра, де він зайняв одну з керівних посад: став заступником начальника слідчого управління поліції Дніпропетровської області. У 2024 році він знову піднявся по кар'єрних сходах і очолив одне з управлінь Головного слідчого управління Нацполіції України, згідно з проведеним розслідуванням.
Андрій Мельниченко (Зображення: "Схеми")
Видання зазначає, що Олег Татаров виконував роль наукового керівника дисертаційної роботи кандидата наук Андрія Мельниченка в Національній академії внутрішніх справ. Опонентом для дисертацій братів Мельниченка-Татарова став їхній земляк з Новоукраїнського району, який наразі обіймає посаду заступника керівника Головного слідчого управління, Артем Шевчишен.
Шевчишен і Мельниченко дружать ще з часів навчання в академії внутрішніх справ, що підтверджують їхні спільні фотографії з того часу, опубліковані в соціальних мережах. У мобільному додатку Getcontact номер Шевчишена має такі позначки: "задача Цуцкірідзе" та "від Татарова", - повідомляють "Схеми".
Журналісти представили список земляків Олега Татарова, з якими у нього існують родинні зв'язки або спільні кар'єрні та наукові інтереси.
Національна поліція України:
Державне розслідувальне бюро України.
Міністерство внутрішніх справ України:
Журналісти з "Схем" звернулися до впливових правоохоронців, які походять з Новоукраїнки, з питанням про їхні зв'язки з Олегом Татаровим. Чи можливо, що заступник керівника Офісу президента допомагав їм у отриманні посад? Також цікаво, яким чином правоохоронці можуть запевнити суспільство у своїй незалежності від політичного тиску з боку Офісу президента?
Всі співробітники Державного бюро розслідувань, згадані в статті – Станіслав Стратонов, Вадим Загамула, Артем Спусканюк та Артем Козаченко – запевнили, що не мають жодних зв'язків з Олегом Татаровим і не пов'язують свої кар'єрні досягнення з ним. Вони зазначили, що отримали свої посади виключно на основі конкурсного відбору. Інші представники правоохоронних органів не надали відповідей на запити редакції.
"Схеми" звернулися за коментарем до заступника голови Офісу президента Олега Татарова, проте на момент публікації матеріалу редакція не отримала від нього відповіді.
Хто є Олег Татаров?
Олег Татаров, який нині має 42 роки, займає посаду заступника керівника Офісу президента з серпня 2020 року. До 2014 року він виконував обов'язки заступника начальника Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ України.
Під час Революції гідності Татаров проводив брифінги від імені МВС, зокрема, говорив про напади працівників міліції на протестувальників. Віктор Янукович його нагороджував як "заслуженого юриста України".
Татаров відкидає звинувачення у виконанні незаконних наказів і стверджує, що діяв у статусі офіцера. Після проходження люстрації він став керівником юридичного відділу "Укрбуду" та займався адвокатською діяльністю, серед його клієнтів були Андрій Портнов і Вадим Новинський.
Після так званої люстрації Олег Татаров став керівником юридичного відділу корпорації "Укрбуд" і залишався на цій посаді до 2017 року, паралельно займаючись приватною адвокатською практикою. Однак у грудні 2020 року Татаров отримав підозру у причетності до хабарництва на високій посаді в будівельній компанії "УкрБуд".
Татарова було призначено на посаду в Офісі президента восени 2020 року, де він зайнявся питаннями, пов'язаними з правоохоронними органами. Ця кадрова зміна викликала значний резонанс, адже до 2014 року він обіймав пост заступника начальника Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ і висловлювався досить неоднозначно щодо учасників протестів на Майдані.
Кілька українських медіа повідомляють, що Татаров суттєво впливає на правоохоронні структури, включаючи Державне бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки, Службу безпеки України та Національну поліцію.