Як ми переосмислювали "10 років триденної війни, що триває вже три століття": результати 21-ї Мандрівної програми Docudays UA.
Незважаючи на всі труднощі, пов’язані з війною, Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA цього року відзначив свій двадцять перший ювілей. Фестиваль залишається важливим простором для українців та українок, об'єднуючи їх навколо принципів свободи, рівноправності та гідності, а також сприяє розвитку суспільного діалогу.
У жовтні та листопаді ми вирушили в подорожі по містах і селах нашої країни, знову зібравшись разом, щоб насолодитися талановитим кіном. Часто це відбувалося під обстрілами, в бомбосховищах і без електрики, з використанням зарядних станцій. Після переглядів ми обговорювали пережитий досвід, аналізували реальність та міркували про нашу відповідальність за майбутнє. Сьогодні хочемо поділитися з вами цими спогадами та підсумувати неймовірний 21-й Мандрівний.
Нам випало жити в історичні часи, коли від слів, рішень і дій кожного та кожної залежить, якими будуть Україна і весь світ завтра. Однак щоб впевнено будувати майбутнє, маємо засвоїти уроки минулого: усвідомити й переосмислити свою ідентичність, творити історичну пам'ять, притягнути воєнних злочинців до відповідальності, а головне - створити дієву архітектуру безпеки для себе. Тож цього разу ми осмислювали "10 років триденної війни, яка триває три сторіччя" - центральну тему 21 Docudays UA, яку визначила ця сповнена легкої іронії й протиріч, але насправді така правдива фраза, що вже стала частиною нового українського фольклору.
8 жовтня в Борисполі відбулося символічне відкриття Мандрівного фестивалю Docudays UA, яке розпочалося стрічкою "Київські файли", що була створена нідерландським режисером Вальтером Стокманом. Фільм складається з декількох історій, що переплітаються: подружжя дисидентів Лісових, голландський аматор-шпигун та французька туристка українського походження. Через ці сюжетні лінії режисер аналізує обсяги та методи діяльності радянських спецслужб, занурюючи глядачів у епоху, коли кожен аспект особистого життя людей був пронизаний параноєю тоталітарного режиму.
Всього до програми фестивалю увійшло п'ять фільмів, відібраних із 21 Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, знятих іноземними або українськими режисер(к)ами в копродукції із західними партнерами. Стрічки потужні за змістом, емоційні й глибокі, що чуттєво розкривають теми захисту прав людини, памʼяті, дому та взаємин із природою, дружби й солідарності. Крім згаданих "Київських файлів", дивилися такі стрічки: "Чоботи в ґрунті, руки в землі" Кароліни Ускакович, "Дівчинка далеко від дому" Аліси Коваленко й Сімона Леренґа Вільмонта, "Кіоск" Даніеля Стопи та "Порося Нельсон" від Аннеке де Лінд ван Венґарден.
Презентація стрічки "Чоботи в ґрунті, руки в землі" у Львові з участю режисерки Кароліни Ускакович.
Супроводжуючи фільми, Україною подорожували також їхні творці — режисери, герої та експерти, які надавали матеріали для створення стрічок. Історики Володимир Бірчак та Едуард Андрющенко брали участь у дискусіях як вживу, так і через відеозв'язок. Це додало нашим заходам особливої пізнавальної цінності, наповнивши їх щирістю, теплом, натхненням і взаємною підтримкою.
Ми всі є учасниками великої історії, проте часто кожен з нас переживає свою власну окрему історію. Документальне кіно, в свою чергу, має здатність об’єднувати людей. Ви можете відчути зв'язок з іншими, навіть якщо ніколи не перетиналися з ними в реальному житті, бо у вас є спільні переживання, думки та емоції. Аліса Коваленко, співрежисерка фільму "Дівчинка далеко від дому", ділиться своїми враженнями: "Мене вразило, наскільки близькою виявилася історія нашого фільму для глядачів на показах Мандрівного. Я бачила, як важливо людям обговорювати ці теми, ділитися своїми емоціями, адже це теж певного роду терапія".
На прем'єрі фільму "Дівчинка далеко від дому" в Чорноморську.
"Мандрівний Docudays UA - це неймовірний проєкт, що ілюструє важливість взаємодії між нами, режисерами та глядачами. Наш зв'язок є надзвичайно цінним. Ви відкриваєте можливість почути голоси тих, кого не висвітлюють великі медіа: після показів багато українців і українок ділилися своїми думками та емоціями. Це були глибокі особисті бесіди, які залишаться зі мною на довгий час," - зазначив Даніель Стопа, режисер фільму "Кіоск".
Цьогорічна мандрівка виявилася надзвичайно насиченою та барвистою: протягом двох місяців наші невтомні регіональні координатори та координаторки організували 594 кінопокази з подальшими дискусіями, 16 пресконференцій та 103 заходи з правозахисної тематики в різноманітному форматі. Серед них були семінари, тренінги, лекції та "живі бібліотеки", в яких взяли участь експерти, громадські активісти, правозахисники, художники, а також науковці, охопивши 16 областей України.
Фестиваль побував наживо у 95 населених пунктах - у молодіжних та культурних просторах, бібліотеках, кіноклубах, школах і вузах, закладах виконання покарань. На офлайн- та онлайн-подіях цьогорічного Мандрівного побувало 70 165 глядачів і глядачок.
Презентація та дискусія фільму "Київські файли" у Харкові за участю істориків Володимира Бірчака і Вахтанга Кіпіані.
Що особливо вражає і має величезну цінність – незважаючи на постійні обстріли та близькість до зони бойових дій, регіональним координатор(к)ам вдалося організувати успішні заходи Мандрівного в кількох містах, розташованих поблизу фронту: Харкові, Херсоні, Дніпрі, Кривому Розі, Чорноморську та Запоріжжі. На тлі вибухів розмови про права людини набувають особливого, глибокого значення.
У деяких містах знайшли притулок координатори з Донецької та Запорізької областей. Тепер вони надихають мешканців нових громад, куди їм довелося переїхати через війну, на участь у Мандрівному Docudays UA, формуючи навколо себе спільноти земляків, незалежно від того, де вони знаходяться: у рідному місті, за тисячі кілометрів або в умовах тимчасової окупації. Для них фестиваль - це перш за все символ дому.
"Я прагну залишити людям частину їхнього минулого, те, що мало для них значення, - ділиться Ольга Леонтьєва, регіональна координаторка з Мелітополя. - Хоч я й не можу повернути їм їхнє рідне місто, проте можу створити відчуття спільності серед тих, хто розуміє, з ким можна поділитися своїми думками й емоціями. Важливими є саме люди та звʼязок між ними. Мандрівний досвід допомагає зберегти це і надає сили всім нам залишатися разом."
Спільний контекст об'єднує цілі області. Одещина та Дніпропетровщина, які прийняли фестивалі з Бердянська та Маріуполя, втретє провели телеміст, що стало вже гарною традицією. Разом вони переглянули фільм "Дівчинка далеко від дому", який розповідає історію молодої гімнастки Насті, котра була змушена покинути свою країну та виїхати до Німеччини на початку повномасштабного вторгнення. Після перегляду глядачі мали змогу зустрітися зі співавторкою стрічки, що стало емоційним завершенням заходу.
Для того, щоб фестиваль став доступним для всіх в Україні, в останній тиждень листопада ми організували трансляцію всіх фільмів програми 21 Мандрівного у онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE. Крім того, в Полтаві, Харкові, Івано-Франківську та Львові відбулися покази з описовими субтитрами та аудіодескрипцією, що дозволило людям з порушеннями слуху та зору також насолодитися кіномистецтвом. Це стало чудовою можливістю для важливих експериментів: глядачам пропонували закрити вуха або очі, щоб відчути, як це - сприймати кіно лише через візуальні або аудіальні елементи, а після перегляду вони мали змогу обговорити свої враження та заглибитися в теми інклюзії.
Подія про безбарʼєрність із журналістом Володимиром Носковим в Харкові.
У рамках Мандрівного проекту особливу увагу було приділено темі цьогорічної всеукраїнської інформаційної кампанії "Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей". Це ініціатива, що об'єднала зусилля ГО "Докудейз" та ВГО "Магнолія". Ключовим елементом кампанії стала документальна стрічка "У сітях", створена чеськими режисеркою Барборою Халуповою та режисером Вітом Клусаком. Фільм яскраво ілюструє, якою загрозою можуть стати інтернет-платформи для спілкування в руках деяких дорослих, спростовуючи міф про те, що ця проблема не стосується наших дітей і є десь далеко.
Щоб привернути увагу батьків і всіх, хто працює з дітьми, а також застерегти самих підлітків, у партнерстві з правозахисною програмою RIGHTS NOW! 23 жовтня ми переглянули фільм і провели всеукраїнську онлайн-дискусію з провідними українськими експерт(к)ами. Говорили про те, як розпізнати ознаки сексуального насильства над дітьми в інтернеті, до кого звернутися по допомогу, хто відповідальний за протидію цим злочинам та як убезпечити дітей.
"Коли дорослий, використовуючи довірливі стосунки, маніпуляції, погрози та шантаж, досягає своїх цілей, які завдають психологічної або фізичної шкоди дитині, це є проявом насильства. Водночас діти можуть навіть не усвідомлювати, що з ними відбувається", - підкреслила Мар'яна Гевко, експертка кампанії та проєктна менеджерка Мережі DOCU/CLUB.
Захід в рамках Мандрівного фестивалю Docudays UA в Кривому Розі.
Покази фільму "У сітях", а також тренінги, лекції та дискусії, проходили в більшості регіонів, де відбувався фестиваль, залучаючи різні групи людей: від старшокласників і старшокласниць до освітян, юристів і психологів. Ці заходи стали першим кроком у боротьбі зі стереотипами та табу, що оточують чутливу і стигматизовану тему сексуального насильства над дітьми. Тепер кампанію підхопить Мережа кіноклубів DOCU/CLUB, оскільки документальний фільм вже став частиною їхньої колекції.
Цей 21-й Мандрівний фестиваль завершився у Вінниці переглядом та професійним обговоренням цієї вражаючої стрічки, що зробило його по-особливому незабутнім та оригінальним.
Цим ми завдячуємо передусім українським захисникам і захисницям, а також усім, хто вірить у місію ГО "Докудейз" і йде із нами пліч-о-пліч -- донорам, партнерам, команді, незламним регіональним координатор(к)ам, а також відданим глядачам і глядачкам. Пишаємося, що з кожним роком наша спільнота однодумців стає все більшою та міцнішою.
Продовжуємо формувати суспільство, де панує свобода, і вже активно готуємося до 22-го фестивалю Docudays UA!
21-й Мандрівний Docudays UA реалізується завдяки сприянню Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні та організації International Media Support.
Міркування, оцінки або поради не завжди відображають позиції урядів чи благодійних фондів цих держав. Відповідальність за зміст цієї публікації покладається виключно на авторів.
"Докудейз" — це неприбуткова організація, яка займається реалізацією культурних та освітніх ініціатив на перетині кіномистецтва та прав людини як в Україні, так і за її межами. Серед її проектів — Міжнародний фестиваль документального кіно, присвячений правам людини Docudays UA, а також Мандрівний міжнародний фестиваль Docudays UA. Організація також управляє Мережею кіноклубів медіапросвіти з прав людини DOCU/CLUB, програмою правозахисту RIGHTS NOW!, онлайн-кінотеатром DOCUSPACE, платформою для розвитку українського кінематографа DOCU/ПРО, майстернею документалістики DOCU/КЛАС, а також Міждисциплінарною мистецькою програмою Docudays UA DOCU/СИНТЕЗ і Архівом Війни, створеним у партнерстві з ініціативою INFOSCOPE.