Новини Івано-Франківська та області

Вуглецевий податок Європейського Союзу обійдеться Україні у сотні мільйонів доларів щорічно, - зазначив Зінченко.

Україна має терміново ініціювати переговори щодо тимчасового призупинення впровадження механізму транскордонного вуглецевого коригування (CBAM), який Європейський Союз планує запровадити повністю з 2026 року. Таку думку висловив директор аналітичного центру GMK Center та голова Комітету сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації Станіслав Зінченко.

"Звісно, протягом останніх трьох місяців майже всі бізнес-асоціації та промислові організації зверталися до урядових установ і Верховної Ради з проханням про регулювання CBAM", - підкреслив фахівець. Він зазначив, що приблизно 15% українського експорту до Європейського Союзу підпадатиме під нові митні збори, зокрема це стосується чавуну, сталі, цементу, добрив та алюмінієвої продукції. Найбільше постраждає сектор металургії.

"У перший рік повноцінного впровадження CBAM український експорт чавуну та сталі може зіштовхнутися з обов'язковими виплатами, які оцінюються приблизно в 300-350 мільйонів доларів", - зазначив Зінченко.

На думку фахівця, негативний ефект CBAM буде тільки посилюватися внаслідок підвищення цін на викиди вуглецю в Європі та зменшення кількості безкоштовних квот.

"У 2030 році CBAM може призвести до втрати конкурентоспроможності українського експорту цементу, добрив, чавуну та прокату. Це справді серйозна проблема. Вона не є тимчасовою і не зникне за один день. Це тривала та стратегічна загроза для української економіки й зовнішньої торгівлі", - наголосив Зінченко.

Одночасно він підкреслив, що ситуація не є безвихідною, і Україна має всі підстави звертатися з проханням про продовження термінів.

"CBAM не повинен стати вироком для української промисловості. По-перше, CBAM-регламент дозволяє використати форс-мажор, тобто війна в Україні - це форс-мажор, це відповідає цьому регламенту, і Україна може бути виключена", - заявив експерт.

На його думку, приблизно місяць тому економічний комітет Верховної Ради надіслав уряду запит щодо ініціювання переговорів з Єврокомісією з метою отримання п'ятирічної відстрочки впровадження CBAM.

Раніше депутат Олексій Кучеренко звернувся до уряду з вимогою терміново розробити стратегію для отримання спеціального статусу в рамках CBAM - механізму вуглецевого мита, який вступить в силу в Європейському Союзі з 1 січня 2026 року.

Читайте також