Новини Івано-Франківська та області

Сотий ювілей від дня народження видатного українського митця Віктора Зарецького.

Митець став видатним новатором свого часу, здійснивши революцію в українському мистецтві завдяки формуванню оригінального стилю, відомого як українська неосецесія.

8 лютого відзначили сторіччя з дня народження видатного українського митця Віктора Зарецького, який залишив яскравий слід у світі образотворчого мистецтва.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій оголосило про ювілей.

Віктор Зарецький був справжнім новатором своєї епохи і здійснив переворот в українському мистецтві, створивши власний стиль -- українську неосецесію. Після початку повномасштабного вторгнення росіяни викрали декілька картин з Херсонського художнього музею, зокрема йдеться про "Українка Ганна Струк", яку наразі окупанти виставляють як свою.

Віктор Зарецький завдяки дружині Аллі Горській захопився монументалізмом. Він також брав участь в оформленні театрів у Івано-Франківську, Сімферополі та Сумах; залів для прийомів у консульствах НДР, Чехословаччини, Польщі, що будувалися в Києві.

Визнання творчості художника відбулося в 1950-60-ті роки. Він входив до кола шістдесятників. А в 1963 році Віктор став головою Київського клубу творчої молоді "Сучасник" та розробив учбову систему "Роздуми біля полотна", текст якої опублікував син Олексій Зарецький.

Його художня спадщина налічує приблизно тисячу олійних картин та малюнків. Перші твори вирізнялися чіткою композицією, ритмічністю, силуетами та пошуками національної ідентичності. Серед них можна згадати роботи, такі як "Спекотний день", "Двір шахти", "Збирають льон. Портрет ланкової П. Сироватко", "Дівчата", "Червоне марення" та "Оля".

Після того, як радянські спецслужби організували вбивство у 1970-му Алли Горської та батька -- Івана Зарецького, художник усамітнився, поринув у монументальне мистецтво. Згодом вів найпопулярнішу в Києві приватну студію малюнка. Через деякий час після одруження у 1978 році з художницею Майєю Григорь'євою мешкав у Кончі-Озерній, де і помер у 1990 році після тривалої важкої хвороби.

Нагадаємо, під час окупації територій Херсонської області російські загарбники вкрали з її музеїв та інших культурних установ майже 15 тисяч експонатів. Зокрема, чотири вантажівки РФ із награбованим майном приїхали в тимчасово окуповане місто Сімферополь у Криму.

Агенти українського підпілля виявили, що противник вивіз експонати не лише з Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка, але й з його філії, розташованої у Новій Каховці, що все ще перебуває під контролем ворожих сил.

З постійної експозиції музею вкрадено іконопис XVII - початку XX століття, українське мистецтво II половини XIX - початку XX століття. Також роботи сучасних митців. Загалом із фонду музею, а також інших культурних установ Херсонщини, вивезено майже 15 тисяч експонатів.

Читайте також