Новини Івано-Франківська та області

Від глаукоми, мігрені та для дітей: які нові медикаменти тепер доступні в рамках програми "Доступні ліки".

У 2025 році програму "Доступні ліки" знову було доповнено. Цього року до списку включили нові медикаменти для лікування серцево-судинних захворювань, препарати від мігрені, а також засоби для дітей.

Всі лікарські засоби доступні в аптеках, де їх можна придбати або безкоштовно, або з незначною доплатою, повідомляє Репортер.

У 2024 році до переліку лікарських засобів, витрати на які покриває держава повністю або частково, увійшли препарати для лікування серцево-судинних захворювань, як цукрового, так і нецукрового діабету, хронічних респіраторних захворювань, психічних розладів, епілепсії та хвороби Паркінсона. Крім того, в цей список також включені медичні препарати, які використовуються в період після трансплантації, а також для паліативної допомоги.

У 2025 році до переліку додадуть ще 24 нових найменування:

До списку медикаментів, що підлягають відшкодуванню, потрапили три препарати для лікування серцево-судинних і цереброваскулярних захворювань: Лізиноприл у комбінації з Гідрохлортіазидом, Телмісартан у поєднанні з Амлодипіном, а також Телмісартан разом з Гідрохлортіазидом.

Пацієнти, які потребують паліативної допомоги, мають можливість безкоштовно отримувати Лоперамід та Метоклопрамід.

Держава покриватиме витрати на такі препарати, як Каберголін, Флудрокортизон, Гідрокортизон та Левотироксин, у випадках захворювань ендокринної системи.

Для терапії метаболічних, аутоімунних та запальних хвороб до переліку препаратів включені Алопуринол, Сульфасалазин, Метотрексат, Пеніциламін та Гідроксихлорохін.

Азатіоприн, преднізолон, метилпреднізолон та піридостигмін.

Пацієнти з глаукомою тепер мають можливість отримати очні краплі, що містять активну речовину Ацетазоламід, у рамках нової програми. А з липня 2025 року до них також приєднаються препарати Тимолол, Латанопрост і Пілокарпін. Щодо лікування мігрені, доступні будуть Пропранолол та Суматриптан.

Для терапії дитячих хвороб до програми "Доступні ліки" додано препарати Амоксицилін, Метронідазол і Мебендазол. Починаючи з липня 2025 року, до списку також включать Азитроміцин, Офлоксацин, Тетрациклін та Ципрофлоксацин.

Читайте: Операційна в укритті та готель. Яким буде новий реабілітаційний центр, що будує Івано-Франківська ОВА

В Івано-Франківській області до програми долучено 830 аптек, що підписали угоду з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Проте не всі медикаменти доступні в цих точках продажу. В цілому, у більш ніж 600 аптеках регіону можна скористатися перевагами програми "Доступні ліки" для отримання більшості рецептів.

Втім, наркотичні та психотропні препарати можна отримати лише у 54 закладах. А для лікування паліативних хворих - у 16. Це по дві аптеки у Франківську, Коломиї, Калуші й Долині та по одній - у Городенці, Надвірній, Галичі, Верховині, Тлумачі, Рожнятові, Косові та Яблуневі. Повний список аптек, які підтримують програму "Доступні ліки", можна знайти тут. Також варто звертати увагу на відповідну наліпку на дверях закладу.

Починаючи з 1 липня 2025 року, всі аптечні заклади зобов'язані підписати угоду з Національною службою здоров’я України в рамках програми "Доступні ліки".

Пацієнтський маршрут варіюється в залежності від необхідних медикаментів. Наприклад, пацієнти з серцево-судинними та цереброваскулярними захворюваннями можуть отримати рецепт на ліки у свого сімейного лікаря. Новий рецепт можна оформити за сім днів до закінчення терміну дії попереднього. Аналогічна процедура стосується і рецептів на пероральні гіпоглікемічні препарати для людей з цукровим діабетом.

Для отримання рецепту на інсулін або препарати для лікування психічних розладів чи епілепсії, необхідно, щоб спершу лікар-спеціаліст розробив план лікування та зареєстрував його в електронній системі. Після цього електронний рецепт може видати як лікар-спеціаліст, так і лікар загальної практики, зокрема сімейний лікар, педіатр або терапевт.

Деякі ліки, що входять до програми, безкоштовні, а за деякі треба доплатити. Список доплат можна знайти за посиланням.

Що стосується інсуліну, діти до 18 років та вагітні жінки мають право на безкоштовне його отримання. Учні навчальних закладів віком до 25 років, які страждають на діабет і мають проблеми із зором чи верхніми кінцівками, також можуть безкоштовно отримати людський інсулін. Проте за аналогічний препарат необхідно буде доплатити 15%. Виняток становлять особи, у яких діагностовано алергію на людський інсулін або які мали випадки важкої гіпоглікемії протягом останніх шести місяців через його використання. Ці пацієнти можуть безкоштовно отримувати аналог інсуліну.

Читайте: Послуги без контракту. Як медзаклади на Прикарпатті порушують умови НСЗУ та що їм за це буде

Всі інші пацієнти мають можливість отримувати флакони людського інсуліну безкоштовно, але зобов'язані внести 15% доплати за картриджі та шприц-ручки. Аналогічна доплата в розмірі 15% стосується також флаконів, картриджів та шприц-ручок для аналогового інсуліну.

На сьогоднішній день програма охоплює 589 найменувань лікарських засобів та медичних виробів, з яких 208 є абсолютно безкоштовними.

Читайте також