Новини Івано-Франківська та області

Від двох контейнерів до екологічного простору: як у Франківську функціонує сортувальна станція Re:space (ВІДЕО)

Уже чотири роки у Франківську діє громадський екоосвітній простір Re:space. Там можна не лише здати вторсировину, а й придбати екологічні товари. Які відходи приймають активісти та що саме мають на увазі під екоосвітою, розбирався Репортер.

Ініціатива щодо організації простору для сортування сміття в Івано-Франківську виникла від голови громадської організації "Нуль відходів Івано-Франківськ" Михайла Веклина. У 2019 році він разом із товаришами встановив два контейнери для відходів на території інноваційного центру "Промприлад".

Промприлад надав нам приміщення для реалізації нашого проєкту. На День всесвітнього прибирання ми разом з активними мешканцями організували толоку та очистили територію. У 2021 році ми урочисто відкрили повноцінний екопростір Re:space, - ділиться враженнями керівниця освітнього напрямку ГО "Нуль відходів ІФ" Тамара Кундельська.

Спочатку приймали небагато видів вторсировини. Сьогодні тут можна здати 15 різних типів відходів -- від пластику та скла до макулатури й металевих бляшанок.

На початку повномасштабного вторгнення Re:space тимчасово припинив роботу. Але команда отримала багато повідомлень: люди запитували, коли знову можна буде приносити сировину.

Михайло Веклин поділився мудрою думкою: "Коли Росія відбирає у нас території на передовій, ми, в свою чергу, самі віддаємо наші землі під сміттєзвалища в тилу. Тому нам потрібно вжити заходів і вирішити цю проблему негайно."

По-перше, в цьому місці приймаються традиційні прозорі та напівпрозорі пляшки з-під напоїв, виготовлені з поліетилентерефталату (ПЕТ).

Однак білі ПЕТ-пляшки не підлягають прийому, оскільки їх важко переробити на належному рівні, -- зазначає Тамара Кундельська.

Крім того, використовують пластикові кришки, виготовлені з поліетилену високої щільності. Цей вид пластмаси маркується цифрою "2".

Ще один вид пластику, який можна принести на переробку, -- це стретч-плівка або бульбашкова плівка, якою часто обгортають посилки (маркування "LDPE4").

Відходи, що підлягають переробці, включають також міцні та щільні матеріали, наприклад, пластикові відра з маркуванням "5". Як зазначає Тамара Кундельська, не всі види гнучкого та малощільного поліпропілену можливо переробити повторно.

Читайте також: Тепло з кави. У Франківську гущу переробляють у пелети для котлів та камінів

У Re:space паперові відходи класифікують на три основні групи: гофрокартон (коричневі коробки), офісний папір (чистий та білий), а також змішаний папір, який включає зошити, упаковки та різноманітні картонні матеріали.

"Ми не приймаємо контейнери для яєць, оскільки їхня конструкція ускладнює ефективну переробку матеріалу," - зазначає Тамара Кундельська.

Металеві банки також піддаються вторинній переробці -- як залізні (від консервів, горошку, оливок), так і алюмінієві (наприклад, банки від напоїв). Частину бляшанок, віддають організаціям, які виготовляють окопні свічки для військових.

Проте ми просимо, щоб банки були у чистому вигляді, адже в іншому випадку нашим співробітникам доведеться займатися їх очищенням, -- зазначає Тамара Кундельська.

У цьому місці також приймають скло. Вважається, що це особливий ресурс, оскільки скло можна переробляти багаторазово, зберігаючи при цьому його якість.

Окремий контейнер призначений для Tetra Pak -- багатошарове пакування, яке використовують для соків, молока, вершків.

Матеріали відправляють на переробку до підприємства на Харківщині. Проте через війну це тепер відбувається не регулярно. Пакування деякий час пресують і зберігають у просторі.

Для того щоб Tetra Pak не видавав жодних запахів під час зберігання, важливо ретельно його промити, висушити, а при можливості — ще й розрізати перед здачею, зазначає Тамара Кундельська.

У минулому році сортувальну станцію відвідали учні та студенти з різних навчальних закладів. Вони не лише отримують інформацію про правила сортування, але й беруть активну участь у практичних заняттях з пробного сортування.

Ми надаємо дітям великий набір різноманітних упаковок. Вони самостійно пробують класифікувати їх за категоріями, застосовуючи знання, отримані під час екскурсії. Це значно захоплююче, ніж просто слухати, - зазначає Тамара Кундельська.

Екскурсії для жителів міста та державних навчальних закладів проводяться безкоштовно. Для приватних шкіл і дитячих садків участь можлива за рахунок благодійних внесків.

Досліджуйте також: "Випікаю великодню паску вдома" - як у Франківську набирає популярності передсвятковий челендж.

У приміщенні є екран для кінопоказів на тему поводження з відходами. Також планують розмістити меблі для майстер-класів та екоосвітніх подій, зокрема лекцій і презентацій.

Оскільки дані послуги мають значні витрати, громадська організація "Нуль відходів" фінансує освітній простір Re:space за рахунок благодійних пожертв та доходів соціального підприємства.

Для втілення наших задумів ми зібрали більше 100 тисяч гривень. У цю ініціативу активно долучилися понад 100 жителів міста та чотири різні організації. Наразі ми розпочинаємо ремонт цього приміщення та придбання обладнання, необхідного для організації заходів, -- ділиться Михайло Веклін.

Тут же є магазин, який створений за принципами європейських безвідходних крамниць. Основна ідея полягає в тому, щоб покупці мали змогу придбати безпечну для людей і довкілля продукцію.

У магазині відсутні паперові чеки. Кожен товар має QR-код, який веде на сайт Zero Waste Shop. Там можна прочитати детальну інформацію про продукцію, щось обрати та оформити замовлення.

У суботу, коли функціонує сортувальний простір, тут присутній консультант, який надає допомогу в сортуванні відходів. Ви здійснюєте оплату товару через інтернет, демонструєте підтвердження платежу, після чого отримуєте свій продукт, -- розповідає Тамара Кундельська.

У крамниці можна купити екологічну побутову хімію та інші засоби на вагу або на розлив. Для цього відвідувачі можуть принести власну тару або скористатися багаторазовою, яка є в просторі.

Ці магазини не лише сприяють зменшенню відходів, але й надають можливість спробувати товари перед тим, як придбати їх у великих обсягах. Крім засобів для домашнього господарства, у магазині також доступні багаторазові мішки для покупок та шопери, -- зазначає Тамара Кундельська.

Вторсировину в Re:space можна приносити щосуботи з 11.00 до 17.00.

Читайте також