Новини Івано-Франківська та області

Потрібно лише мати бажання. У ЗМІ з'явилися історії справжніх людей, з яких можна отримати активи втікача-банкіра Миколи Лагуна.

Четверо підприємців, які є власниками активів колишнього власника збанкрутілого "Дельта Банку", Миколи Лагуна, можуть стати потенційним джерелом повернення боргів екс-банкіра до державного бюджету України. Зокрема, на цих осіб оформлені компанії, що контролюють сотні гектарів землі в околицях Києва та в Карпатах, а також частки в комунальних підприємствах у районі столиці та Чернігівської області, повідомляє видання KP.UA.

Національний банк, Фонд гарантування вкладів та державні банки, яким Лагун заборгував понад 50 мільярдів гривень, змогли через суди арештувати лише невелику частину активів. Тому, на думку видання, виявлення власників майна Лагуна в Україні може сприяти збільшенню цих обсягів для компенсації завданих збитків.

Особисто Лагун фігурує лише у ТОВ "БІЛГРАД" (головний актив - 6 земельних ділянок під забудову у Білогородці під Києвом загальною площею 17 га, всі так чи інакше фігурують у численних кримінальних та господарських справах, повʼязаних із екс-банкіром).

Насправді, Лагун разом із своїми діловими партнерами контролює понад 300 гектарів землі, призначених для житлового будівництва. Зокрема, ТОВ "КРЕМ-1" має в своєму розпорядженні 7 ділянок загальною площею 29 гектарів, ТОВ "ГРАФІТІ-2" володіє 14 ділянками на 57 гектарів, ТОВ "БОРОДЯНІНВЕСТМЕНС" управляє 76 земельними наділами на 100 гектарів, а ТОВ "ГРАД ВІЛЬНЕ" має 42 ділянки площею 116 гектарів.

Усі ці підприємства колись перебували у власності Лагуна або його сестри. "Сьогодні їх контроль здійснюють партнери Лагуна: Вадим Сергієнко, Олексій Миколенко, Геннадій Литвин та Олександр Чабала, або ж їхні довірені особи, які займають посади директорів або є теперішніми чи минулими формальними власниками компаній Лагуна", - зазначено у матеріалі.

Литвин є чоловіком Лариси Мельничук, яка раніше була депутаткою від Партії регіонів. Сергієнко керує колишнім фондом "Дельта", який тепер відомий як "Скай Кепітал Менеджмент". В її власності є нерухомість у Києві та Борщові, що в Тернопільській області, а також інвестиції на загальну суму 120 мільйонів гривень.

Чабала та Миколенко мають зв’язки з підприємствами, які займаються земельним банком. Окрім Білогородки, вони також пов’язані з Лагуном через активи в Криму, Івано-Франківську та Чернігові, як зазначено в матеріалах, основаних на аналізі даних YouControl.

Видання повідомляє, що важко точно визначити реальний інвестиційний потенціал земельних ділянок під Києвом, що належать Лагуну. Приблизна оцінка його активів у Білогородці становить близько $30 млн, або понад 1,2 млрд грн, які теоретично могли б бути використані для погашення боргів перед українською державою. "Деяка частина цих активів вже знаходиться під арештом, заставами або іншими обтяженнями. Проте не всі з них мають такі обмеження, і судові органи можуть виправити цю ситуацію", - йдеться в статті.

Крім того, компанії, зареєстровані на ім'я Геннадія Литвина - ТОВ "АСКАР ТАУ ІНВЕСТ", ТОВ "ВЕЛБЕРТ ІНВЕСТ" та ТОВ "ІМПЕРТА", володіють кількома гектарами території, де раніше розташовувалися турбази "Ластівка", "Сосновий бір" і "Трикотажниця", розташовані за адресами Столичне шосе 151, 151А та 151Б. Згідно з інформацією судових документів, під час "реконструкції" радянських будівель у цьому районі, власники "випадково" реалізували котеджі загальною площею понад 5 тисяч квадратних метрів.

Ці земельні ділянки можна вважати "золотими", коли їхні власники вирішать максимально реалізувати їх потенціал. Їхня ціна однозначно перевищує декілька мільйонів доларів. Також варто відзначити, що з цими підприємствами пов'язана ТОВ "ТМ ХОЛДІНГ", яка передавала свої комплекси в оренду ТОВ "АСКАР ТАУ ІНВЕСТ". Лише за 2024 рік ця компанія змогла отримати приблизно $1 мільйон чистого прибутку, згідно з матеріалом.

Ще одна "перлина" Лагуна і його партнерів - 99 земельних ділянок в Івано-Франківській області загальною площею 147 га під забудову у с. Бистрець Верховинського району, якими володіє ТОВ "КОНСЕПТ ХОЛДІНГ". Це курортна забудова в серці Карпат, яка також може принести екс-банкірові неабияку вигоду. Вартість сотки в цьому районі - близько $1 тис., тож схоже, що у цьому місці в екс-банкіра активів ще не менш як на $15 млн.

Важливо також згадати про "кримський бізнес". Сестра колишнього банкіра Антоніна Лагун офіційно є власницею ТОВ "ЗОДІАК-ЦЕНТР", яке володіє будівлею з 62 квартирами на вулиці Пушкінській в Ялті, відомою як ЖК "Сонячний". Цю компанію раніше контролював сам Лагун, а також вона має частку пляжу. Однак, згідно з російським бізнес-реєстром, нині "Зодіак-Центр" (його російська версія) знаходиться під контролем Вадима Баголи, старшого брата по матері Сергія Арбузова, який обіймав посади голови НБУ та першого віце-прем’єра за часів Януковича.

Низка інших компаній, які належали Лагуну, володіють також нерухомістю на окупованому півострові. Зокрема, йдеться про компанії ТОВ "ФК "ІПОКРЕДИТ" (два будинки в м. Саки), ТОВ "КЛІФФБЕЙ" (1,5 га в Севастополі "для ведення особистого селянського господарства"), ТОВ "ВУДРЕСТ" (9 земельних ділянок поблизу 1 га в смт Восход).

ЗМІ неодноразово повідомляли про те, що Лагун все ще має вплив на компанії ТОВ "Південнобережний Холдінг" та ТОВ "Південнобережний холдінг-1". Їхні російські аналоги володіють житловим комплексом "Сонячний" у Ялті та рестораном "У Никитских ворот". Хоча ці активи наразі навряд чи можуть бути конфісковані, за українським законодавством їх слід було б заарештувати.

Читайте також